Lufthansa, havayolu şirketi Ita Airways’e katıldı

SuZi

New member
Lufthansa, İtalya’ya açılıyor. Perşembe günü borsaya yaptığı açıklamada Alman MDax grubu, aylarca süren müzakerelerin ardından İtalyan devleti ile Ita Airways havayolu şirketinin yüzde 41’lik azınlık hissesini devralmak için anlaştı. Bu amaçla Ita, Lufthansa nakit fonlarından 325 milyon euro özsermaye alacak. İtalyan devleti ayrıca şirkete 250 milyon avro daha katkıda bulunmayı taahhüt etti.


Lufthansa’nın ITA’da kalan hisseleri daha sonraki bir tarihte devralmasını sağlayacak seçenekler de üzerinde anlaşmaya varıldı. Şirket, satın alma fiyatının ITA Airways’in ticari gelişimine bağlı olacağını duyurdu. Sözleşmeler “yakında” yapılmalıdır. İtalyan medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, devletin önemli ilk elden bilgileri almaya ve etki yaratmaya devam edebilmesi için yüzde 5 ila 10 oranında daha küçük bir hisseye sahip olabileceğini söyledi.

Anlaşma, ulusal düzeyde ve Avrupa düzeyinde rekabet hukuku incelemelerine tabidir. AB rekabet otoriteleri, Roma ve Milano’daki havalimanlarında tedarik tekellerinin yaratılıp yaratılmadığına özellikle dikkat etmelidir.


2020’de kurulan Italia Trasporto Aereo (Ita), Ekim 2021’de iflas etmiş selefi Alitalia’nın uçuş operasyonlarını devraldı, ancak yasal halefi değil. Ancak yeni havayolu, Alitalia markasının yanı sıra kalkış ve iniş haklarını da güvence altına aldı. Efsanevi isim muhtemelen yakında yeni kurumsal şemsiye altında yeniden aktif hale gelebilir.

Ita Airways koyu kırmızı sayılar yazdı


Halihazırda kuzey İtalya’da faaliyet gösteren bölgesel iştiraki Air Dolomiti’nin başında bulunan Italophile Lufthansa strateji şefi Jörg Eberhart, yeni Ita patronu olarak tartışılıyor. Başka bir Lufthansa çalışanıyla birlikte beş kişilik Ita yönetim kuruluna geçecek.

Geçen yıl Ita Airways, yaklaşık 1,6 milyar Euro ciro ile 486 milyon Euro zarar etti. Mart ayının sonunda şirket, kırmızı rakamların nedeni olarak korona pandemisi sonrasını, Ukrayna savaşının bir sonucu olarak artan yakıt maliyetlerini ve zayıf euro-dolar kurunu gösterdi.

Maliye Bakanlığı’na göre, Ita’nın şu anda 71 uçağı var ve bu yıl satışlarını 2,5 milyar avroya yükseltmesi bekleniyor. 2027 yılı sonu için 94 uçak ve 4,1 milyar euro ciro hedefleniyor. İşgücü mevcut 4.300’den 5.500’ün üzerine çıkacak.

Lufthansa patronu Carsten Spohr: Kazan-kazan durumu


Lufthansa patronu Carsten Spohr, İtalya, Ita ve şirketi için bir kazan-kazan durumundan bahsetti. Daha yüksek kapasite kullanımı, daha ucuz satın alma ve daha iyi uçuş koordinasyonu yoluyla genç filosuyla yalın Alitalia halefi kar bölgesine getirmek istiyor. Lufthansa Group ailesinin bir parçası olarak Ita, İtalya’yı Avrupa ve dünyaya bağlayan sürdürülebilir ve kârlı bir havayolu şirketi olarak gelişmeye devam edebilir” dedi.


Rekabet incelemesinin ardından, kısmi devralma yaz aylarında tamamlanabilir. Lufthansa daha sonra Grubun beşinci ağ havayolu şirketi olacak olan şirketin operasyonel yönetimini devralmak istiyor.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.


Deutsche Lufthansa AG, komşu ülkeler olan İsviçre, Avusturya ve Belçika’nın eski devlet havayollarını satın almış ve bağımsız markalar olarak işletmeye devam etmiştir. Belçikalı Sabena halefi Brüksel Havayolları, Lufthansa’yı iki aşamada devralmıştı ve başlangıçta da bir azınlıkla başladı. Roma, Avrupa’nın en yüksek ciroya sahip havacılık grubunun altıncı merkezi olacak. Diğer bir olası devralma hedefi ise Portekiz Tapası.

Lufthansa yıllardır Alpler’in ötesinde bir yer edinmek istiyordu. 2009 yılında Lufthansa Italia adı altında başlatılan bir girişim 2011 yılında sona erdi. Grup şu anda bölgesel yan kuruluşu Air Dolomiti ile yalnızca varlıklı kuzey İtalya’dan Münih merkezine transfer yolcuları çekiyor. Lufthansa, Ita ile artık harici düşük maliyetli havayollarının hakim olduğu bir ortamda pazar payları elde ediyor. İtalyanlar, Kranich Group’tan daha fazla ekonomik güvenlik ve havalimanlarının iyileştirilmesini umuyor.

Haberler
 
Üst