Aşina etmek ne demek ?

SuZi

Global Mod
Global Mod
Asina etmek, davransn tekrarlanmasyla olusan sonuc olarak alglanabilir. Bir davransn asina hale gelmesi, odaklanma ve ogrenme gerektiren bir surectir. Bu surec, davranslarn cok sayda tekrarnn olmasyla veya yaplan davransn uygun bir odulun verilmesiyle gerceklestirilebilir. Asina etme, ogrenme surecinin onemli bir parcasdr ve davranssal terapi gibi bircok alanda kullanlr.

Tanm
Asina etmek, davranslarnzn kontrolunu ele gecirmenizi ve gunluk yasamnzda istediginiz gibi hareket etmenizi saglayan bir surec olarak tanmlanabilir. Asina etme, davransn tekrarlanmasyla sonuclanan ve ogrenme surecinde cok onemli olan bir eylemdir.

Bir Davrans Asina Etme Surecinin Temelleri
Bir davransn asina hale gelmesi, ogrenme surecinin kritik bir parcasdr. Bu surecin calsmas icin oncelikle davransn kucuk parcalara ayrlmas gereklidir. Bu parcalar, davransn ogrenilmesinin kolaylasmasn saglar. Bir davransn ogrenilmesi icin, davransn tekrarlanmasnn onemli oldugu unutulmamaldr. Her tekrar, davransn kalc olarak ogrenilmesine katk saglar. Ayrca, davransn uygun bir sekilde tekrarlanmas, kalc olarak ogrenilmesini kolaylastrr.

Asina Etmeyi Etkileyen Faktorler
Asina etmeyi etkileyen faktorler, ogrencinin yas, ogrenme ortam, ogrenme turu, ogretim metodu ve ogretim materyalleri gibi cok cesitlidir. Ogrencinin yas, ogrenme surecinin hzn ve kalclgn etkileyen onemli bir faktordur. Cocuklarn, cok cabuk ogrenmeleri ve hzl bir sekilde asina olmalar mumkundur. Bununla birlikte, ogrenme ortamnn uygun olmas da ogrenme surecinin etkililigini artrr. Ogretim turu, ogrencinin ogrenme surecine nasl katldgn belirler. Ogretim metodu, ogrenme surecini etkileyen onemli bir faktordur.