Bollywood’un En Sevilen Sesi Lata Mangeshkar 92 yaşında hayatını kaybetti

Bakec

Member
Birçok aktrisin performansının arkasında şarkı söyleyen ses olarak Bollywood izleyicilerini nesiller boyu büyüleyen sevilen Hintli şarkıcı Lata Mangeshkar, Pazar günü Hindistan’ın Mumbai kentindeki Breach Candy Hastanesinde öldü. 92 yaşındaydı.

Hindistan haber kaynaklarına göre hastanede doktor Pratit Samdani, haftalarca hastanede kaldıktan sonra Covid-19’dan kaynaklanan komplikasyonlardan öldüğünü söyledi. Hindistan başbakanı Narendra Modi, Twitter’da “kelimelerin ötesinde acı çektiğini” söyledi.

Bayan Mangeshkar, çoğunlukla Hintçe ve aynı zamanda diğer birkaç Hint dilinde on binlerce şarkıdan oluşan bir miras bırakıyor. Oynatma şarkıcısı olarak bilinen biriydi – ekranda kendisi görünmüyordu, ancak şarkı ve dans sahneleri için bir karakterin sesine dublaj yapılmasına katkıda bulunuyordu.

Ama Hindistan’da anonim olmaktan çok uzaktı. Onlarca yıllık çalışması onu saygın bir figür yaptı. 2001 yılında Hindistan’ın en yüksek onuru olan Bharat Ratna’yı aldı.

Ms. Mangeshkar menzili ile biliniyordu – dört oktavda şarkı söyleyebiliyordu – ve sesini ve duygularını ekranda seslendirdiği aktris için uyarlamak için karakter olarak şarkı söyleme yeteneği. 1960 yapımı “Mughal e-Azam” filminden “Pyaar Kiya to Darna Kya” da dahil olmak üzere Bollywood’un en büyük hitlerinden bazılarını seslendirdi. Film yıldızı Dilip Kumar bir keresinde sesini “doğanın yaratıcılığının bir mucizesi” olarak adlandırmıştı.

Bay Modi, Twitter’da “Ülkemizde doldurulamayacak bir boşluk bırakıyor” dedi.

Kariyerinin başlarında, 1940’larda, Bayan Mangeshkar ekranda küçük roller oynadı. 2009’da yayınlanan bir kitap için verdiği röportajda, “Onu hiç sevmedim – makyaj, ışıklar” dedi. “Size emir veren insanlar, bu diyaloğu söyle, şu diyaloğu söyle. Kendimi çok rahatsız hissettim.

“Playback şarkıcısı olarak çalışmaya başladığım gün Tanrı’ya dua ettim: ‘Artık filmlerde oyunculuk yok’ dedi. “Beni dinledi ve şarkı söylemede oldukça iyi bir pozisyon aldım.”

Bu ölüm ilanının tam sürümü daha sonra yayınlanacaktır.

Mujib Mashal raporlamaya katkıda bulundu.