Endonezya’da Deprem, Heyelan ve Evler ‘Yeryüzüne Düz’

Bakec

Member
Supartika, pirinciyle ünlü dağlık bir köyde evinde öğle yemeği pişirirken, hiçbir uyarıda bulunmadan sarsıntısının altında toprağı hissetti.

Kocası yemek yapmayı teklif etmiş, ancak 47 yaşındaki ev hanımı kendi yapmakta ısrar etmiş, o da pirinç tarlalarına gübre atmak için dışarı çıkmış. Bir anda kendini buruş buruş evinin karanlığında, başını ezmesini engellemek için çökmüş bir duvarın ağırlığını tehlikeli bir şekilde tutarken buldu.

Birçok Endonezyalı gibi tek bir isimle anılan Bayan Supartika, “Bir süreliğine bayıldım,” dedi. “Aklımı geri aldığımda, kendimi hala enkazın altında buldum.”

En az 162 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin de yaralandığı yıkıcı bir depremden bir gün sonra, bölgeyi 100’den fazla artçı sarsıntı sallarken, kurtarma ekipleri Endonezya’nın en kalabalık eyaletinde ölü ve yaralıları enkazdan çıkarmaya devam etti.

Pazartesi günkü 5.6 büyüklüğündeki sığ depremin yıkımının tam kapsamı belirsizliğini koruyor ve puanların hala eksik olduğu bildiriliyor. Arama çalışmaları elektrik kesintileri nedeniyle sekteye uğradı ve etkilenen bazı bölgelere giden yollar heyelan nedeniyle kapandı.

Acil müdahale yetkilileri, ölülerin çoğunun çöken binalarda ezildiğini söyledi. Batı Java eyaletinin valisi Ridwan Kamil düzenlediği basın toplantısında, Pazartesi günü öğleden sonra meydana gelen depremde kurbanların çoğunun evde veya okulda olan ve çok sayıda erkeğin dışarıda çalıştığı sırada çöken kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.

Bir gün sonra birçok ücra köye erişilemez durumda kaldığını ve istikrarsız telefon veya internet bağlantılarının birçok insanı aile üyelerinin ve akrabalarının nerede olduğu veya güvenliği hakkında bilgisiz bıraktığını söyledi. Yetkili, Pazartesi günkü depremin merkez üssü olan bir tarım bölgesi olan Cianjur bölgesinin eğimli, engebeli arazisinin burayı heyelanlara karşı özellikle savunmasız hale getirdiğini söyledi.

Kurtarma görevlileri salı günü Cianjur’da çöken binaların yıkıntıları altında kurbanları arıyor. Kredi… Timur Matahari/Agence France-Presse — Getty Images

Evinin düşen tuğlaları arasında mahsur kalan Bayan Supartika, sonunda kocası ve komşuları tarafından kurtarıldı. Sınırlı sayıda ambulans nedeniyle hastaneye ancak saatler sonra, Pazartesi günü saat 20.00 civarında götürüldü.

“Şok olmuştum. Çok ani oldu,” dedi. Sağ eli kırılmış, sağ omzu yerinden çıkmış ve kırık cam nedeniyle bacağı yaralanmıştı. “Benim evim yere yakın.”

Depremler, Pasifik Havzası boyunca uzanan bir yanardağ yayı ve fay hatları olan “Ateş Çemberi” üzerinde oturan Endonezya’da günlük bir olaydır. Ve ardından gelen heyelanlar, özellikle tarım arazileri için ormansızlaştırmanın ve yasa dışı küçük ölçekli altın madenciliği operasyonlarının dengesiz toprak koşullarına katkıda bulunduğu bir ülkede felaket olabilir.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo Salı günü depremin merkez üssüne en yakın şehir olan Cianjur’u ziyaret ederek, depremzedelere yeniden inşa etmeleri için yardım sözü verdi ve bina standartlarını iyileştirme sözü verdi.

Salı günü, “Depreme dayanıklı binalara sahip olmak önemlidir” dedi. “Öncelikle heyelandan etkilenen bölgelerde yol erişimini açmaya odaklanıyoruz. Gömülü kurbanların tahliyesine ve kurtarılmasına öncelik verilmesi talimatını verdim.”

Yetkililere göre 7.000’den fazla kişi evlerinden oldu. Yaralıların çoğu, Cianjur’daki dolup taşan hastanelerin dışındaki derme çatma çadırlarda tedavi ediliyordu. Bay Kamil, bazı kurbanların tıp uzmanı eksikliği nedeniyle yakın bölgelere nakledildiğini söyledi.

Acil durum yetkililerine göre, Cianjur bölgesinde 2.800’den fazla evin yanı sıra 13 okul ve 10 ofis binası da hasar gördü.

40 yaşındaki Uus, evdeki sızdıran çatıyı tamir etmek için eve gitmişti ve yoğun öğle yemeği telaşı sırasında yol kenarındaki restoranını yönetme işini ailesine bırakmıştı. Deprem meydana geldiğinde, yakındaki bir tepenin heyelanını tetikledi, restoranı ve yakındaki diğer yedi kafeyi çamur ve moloz kapladı.

Aynı zamanda tek bir isimle anılan Bay Uus, ailesini kurtarmak için aceleyle geri döndü. “Yardım için çığlık attım” dedi. “Kazmak istedim ama aletim yoktu.

“Heyelan her yeri kapladı. O tepenin çökeceğini hiç düşünmemiştim,” diye ekledi, boynundaki kahverengi bir pareoyla gözyaşlarını silerek, ayakları ve pantolonunun paçaları bir gün önceki çılgın olaylardan dolayı hâlâ çamurluydu.

Eşi, üç çocuğu ve kız kardeşi öldürüldü.

“Aman Tanrım, aman Tanrım, hepsi öldü, aman Tanrım!” Hastanedeki bir yetkili, kayıp aile fertlerinin haberini verirken ağladı.

Yakınları, yeni deprem veya toprak kayması endişesiyle köylerine dönmelerine hâlâ izin verilmediği için onları nereye gömeceklerini tartıştı. Valiye göre, restoranının bulunduğu Cugenang’ın yaklaşık yüzde 90’ı yıkıldı.

“Depremin geleceğini bilseydim ailemi de eve götürür, lokantada bırakmazdım. Aman Tanrım, hepsini aldın, dedi Bay Uus.