Enfes Soslu Pirzola

SuZi

Global Mod
Global Mod
Enfes Soslu Pirzola Tanımı İçin Materyaller

• 14 tane kuzu pirzola
  • Kızartmak için sıvı yağ
Salçalı sos için;

• 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 4 su bardağı soğuk su
Pilav için;

• 2 su bardağı pirinç
  • 1 çay bardağı şehriye (arpa şehriye yahut tel şehriye)
  • 3 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yeteri kadar tuz
Enfes Soslu Pirzola Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Ocakta yumuşacık enfes soslu pirzola hazırlamak isterseniz şahane bir tanımım var.
🙂

1. Kuzu pirzolaları sıvı yağda tam pişmeyecek biçimde azıcık kızartalım, bütün pirzolalar bitene kadar bu türlü pişirelim, başka yandan sosu hazırlayalım.
  2. Tereyağını sos tavasına koyup eritelim.
  3. Akabinde domates salçasını ek edip karıştıralım üzerine sıvı yağ ekleyip 2 dakika kavuralım.
  4. Tuzunu ek edip karıştıralım.
  5. Akabinde soğuk suyu da ek edip karıştıralım.
  6. Kaynamaya başlayınca karabiberi ek edip karıştıralım.
  7. 2-3 dakika orta ateşte kaynatalım kızarmış pirzolaları sosun içine koyalım kısık ateşte sos suyunu çekene kadar pişirelim, suyunu büsbütün çektirmeyelim ki servis ederken üzerine gezdirelim.
  8. Yemeğimiz hazır ben tel şehriyeli pirinç pilavı ile servise hazırladım, siz dilediğiniz üzere servise hazırlayabilirsiniz.
  9. Pilavın hazırlanışı;Pirinçleri ılık suda 20 dakika bekletelim.
  10. Elimizle ovalayarak nişastasını çıkararak yıkayalım. ( her insanın atladığı hayli değerli bir detay).
  11. Suyunu süzüp 10 dakika yeterlice suyunun süzülmesini bekleyelim.
  12. Tereyağını eritip sıvı yağ ek edelim.
  13. Şehriyeyi ekleyip rengi değişene kadar kavuralım.
  14. Pirinçleri ek edip pirinçler tane tane dökülene kadar kavurmaya devam edelim.
  15. Suyunu ve tuzunu ek edip ocağın altını kısarak pişmeye bırakalım.
  16. Büsbütün suyunu çektikten daha sonra havlu peçete ile kapatıp 10 dakika dinlenmeye bırakalım.
  17. Havuçları yarım parmak büyüklüğünde ince ince doğrayıp sıvı yağda 10 dakika kadar soteleyelim. ????afiyet olsun ????Pilavın üstündeki havuçları küçük kızım havuçlu pilav istedi onun için daha sonradan hazırladım üzerine koyduk, brokoli ile süslemesi de kızımdan????????????.
Enfes Soslu Pirzola Tanımı Fotoğraflı Yapılışı