İkiz felaketlerin vurduğu Tonga, iki virüs vakası ortaya çıktıktan sonra kilitlenecek.

Bakec

Member
Tonga, güçlü bir volkanik patlama ve müteakip tsunami tarafından hırpalandıktan haftalar sonra, koronavirüsün ilk topluluk yayılımını kaydettikten sonra Çarşamba günü kilitlenecek. Patlama, binaları külle kapladı, adayı suyla kapladı, dijital iletişimi kesti ve uluslararası bir insani yardım çabasını harekete geçirdi.

Başbakan Siaosi Sovaleni, Salı günü Tongan rıhtımında yardım gönderilerinin dağıtılmasına yardım eden iki işçinin virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Salgın, ülkelerin ve yardım gruplarının şimdiye kadar çoğunlukla koronavirüsten ari kalmayı başaran ada ülkesiyle doğrudan temas kurmadan yardım sağlama çabalarına rağmen meydana geldi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, başkent Nuku’alofa’da ön saflardaki iskele çalışanlarının rutin testleri sırasında iki pozitif vaka tespit edildi. İşçiler asemptomatik ve karantinada.

Bay Sovaleni Salı gecesi düzenlediği basın toplantısında, yetkililerin iletimin hangi gemiden yayıldığını belirleme sürecinde olduklarını söyledi.

“Üzerinde çalışıyoruz ve bu virüsü yayabilecek bir zamanda burada bulunan gemilerin kaydına sahibiz. Yerel Matangi Tonga gazetesine göre, boşaltılan mallara bakıyoruz” dedi.

Yeni vakaların Avustralya Donanması gemisi H.M.A.S ile bağlantılı olup olmadığı belli değil. Elektrik kesintisi nedeniyle geçen haftadan bu yana Nuku’alofa’da mahsur kalan Adelaide. Avustralya hükümeti, 23 mürettebat üyesinin koronavirüs için pozitif test ettiğini ve tecritte olduklarını söyledi. Birleşmiş Milletler sözcüsü, geminin yardım sağlamak için yanaştığını ve kargosunun makineler tarafından boşaltıldığını söyledi.

Yetkililer, Tonga’nın akşam 6’dan itibaren karantinaya alınacağını duyurdu. Çarşamba günü, okullar kapandı, toplu toplantılar yasaklandı ve Tonga’nın 169 adası arasında seyahat yasaklandı. Yetkililer, iki günde bir gözden geçirilecek olan karantinanın başkent ile diğer adalar arasındaki iletimi durduracağını umduklarını söylediler.

Sokağa çıkma yasağı, 15 Ocak’taki Hunga Tonga-Hunga Ha’apai volkanik patlamasının yıkıcı etkilerinden hala iyileşmekte olan ve birkaç adayı vuran 50 fit’e varan tsunami dalgalarını serbest bırakan bir ulusa bir başka darbe. Patlama ülkenin tek fiber optik kablosuna zarar verdi. Onarımların haftalarca sürmesi beklendiği için birçok bölge sakini hala internetsiz.

Tonga daha önce Ekim 2021’de karantinada ortaya çıkan bir koronavirüs vakası bildirmişti. Ülkeye gelen yolcuların 21 gün karantinaya alınması gerekiyor ve nüfusun yaklaşık yüzde 60’ı iki doz Covid aşısı aldı.