İran’da Yüzlerce Protestocu Metal Peletler ve Plastik Mermilerle Kör Oldu

Bakec

Member
Protestocu motosikletiyle Tahran’daki bir gösteriye doğru hızla ilerliyordu ki 3 metre ötede duran İranlı bir güvenlik görevlisi silahını kaldırıp sol gözüne plastik mermi sıktı.

Saman takma adıyla anılan protestocu, “Göz göze geldik ve sonra her şey karardı” dedi. Doktorların onu tedavi etmeyi reddettiği bir hastaneye giderken, yuvasından düşeceğinden korkarak elini sakatlanmış gözüne götürdü. Sonunda, vurulduktan yaklaşık 24 saat sonra ameliyat edildiği, devlet tarafından işletilen Farabi Göz Hastanesine kaldırıldı.

30 yaşındaki Saman, geçen ay kaçtığı İran dışında bir yerden telefonla konuştu. New York Times, güvenlik önlemi olarak onun adını ve konumunu saklı tutuyor.

Yüzünü hedef alan subay, onu, güvenlik güçleriyle yüzleşmek için her gece İran’ın başkenti Tahran’daki Valiasr Meydanı’na giden ve ateşledikleri göz yaşartıcı gaz kapsüllerini geri fırlatan cephe aktivistlerinden biri olarak tanıdığını söyledi. kalabalığa.

“Yüzümü biliyordu, ben de onunkini tanıyordum” dedi.

Bu kadar yakın mesafeden yapılan atışın etkisiyle o gözü kör oldu. The Times’ın iki göz doktorundan incelemesini istediği gözünün CT taramalarının tıbbi belgelerini ve fotoğraflarını sağladı. Onarılamayacak şekilde hasar gördüğünü doğruladılar.

Doktorlar ve tıbbi tesislere göre Saman, Eylül ayının ortasından bu yana İran güvenlik güçleri tarafından ciddi göz yaralanmalarına maruz kalan yüzlerce kurbandan biri. O ay, hükümet karşıtı protestolar ülke çapında yayıldı ve şiddetli bir baskıya yol açtı. İnsan hakları gruplarına göre 300’den fazla İranlı öldürüldü. Binlerce kişi yaralandı.

Hükümetin ayaklanmayı bastırma çabalarının en geri dönülmez sonuçlarından biri, ayaklanmaya katılanların gözlerini kör etmesi oldu. İran genelinde çok sayıda protestocu, güvenlik güçlerinin kalabalığı dağıtmak için ateşlediği metal saçmalar ve plastik mermilerden gözleri delinerek hastanelere gitti.

Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltında tutulan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümüyle ilgili protestoyu dağıtmak için gelen polis. İran’ın zorunlu başörtüsü yasasını ihlal etmekle suçlandı. Kredi… Associated Press aracılığıyla

Kitlesel göz yaralanmalarına ilişkin raporlar, son yıllarda sokak protestolarının güvenlik güçlerinin peletlerle ateşlediği Hindistan yönetimindeki Keşmir ve Şili de dahil olmak üzere diğer yerlerden gelen raporları yansıtıyor.

İran’daki yaralanmaların tüm kapsamı, oradaki bir internet kesintisi tarafından büyük ölçüde gizlendi. Ancak doktorlar, protestocular, hastaların aile üyeleri ve insan hakları grupları tarafından The Times’a verilen tıbbi kanıtlar, hastanelerdeki göz hastalıkları servislerinin gözlerinden yaralanan yüzlerce kurbanla dolup taştığını ortaya çıkardı. Görgü tanıklarının ifadeleri ve birkaç hastane ve klinikten alınan 80 sayfadan fazla tıbbi kayıt, yaralanma aralığının parçalanmış retinaları, kopmuş optik sinirleri ve delinmiş irisleri içerdiğini gösterdi.

İran’daki Protestolar hakkında daha fazla bilgi

İran’ın dört bir yanındaki şehirler, genç bir kadın olan Mahsa Amini’nin polis nezaretindeyken öldürülmesinin yol açtığı gösterilere karıştı.

• Kadınların Öncülüğünde Bir Ayaklanma:İranlı kadınlar, yasal olarak zorunlu olan başörtülerini çıkararak gösterilerin ön saflarında yer aldılar ve meydan okumanın tanımlayıcı görüntülerini sağladılar.
  • Ekonomik Umutsuzluk:Süre İranlıların aralarından seçim yapabilecekleri bir dizi şikayetleri var, İran ekonomisinin acıklı durumu, protestoları yönlendiren ana güçlerden biri oldu.
  • Anıtlar:Ölümleri ayaklanmanın sembolleri haline gelen Bayan Amini ve Nika Shakaram için arka arkaya yapılan anma törenleri, protestocuları harekete geçiriyor gibi görünüyor.
  • Baskı:İranlı avukatlara ve insan hakları aktivistlerine göre yüzlerce çocuk gösterilere katıldıkları için gözaltına alındı ve çok sayıda kişi baskı sırasında öldü.
Çoğu protestocunun, genellikle güvenlik güçleri tarafından devriye gezilen, devlet tarafından işletilen tesislerde tedavi görmek için yalvarmaktan başka seçeneği yok. Avukatlar ve doktorlara göre, yaralılardan bazılarının tedavisi reddedildi ve diğerleri ameliyattan sonra tutuklandı.

Tıbbi personel ve insan hakları grupları tarafından paylaşılan tomografi görüntü ve videoları, metal topaklarla lekelenmiş yüzlerden oluşan ürkütücü bir tablo sunuyor.

Bir dizi tıbbi kayıt, her iki gözü de patlamış 22 yaşındaki bir protestocunun çektiği sıkıntıyı ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bir Kürt hakları grubuna bırakılan sesli mesajda bir baba, retinasını kaybeden oğlu için altı ameliyat için tıslayacak kadar parası olmadığından yakınıyordu.

Baba, “18 yaşında ve görme yetisini tamamen kaybetmiş” dedi.

Materyallerin çoğu, yaralı protestoculara nasıl yardım edileceği konusunda tavsiye almak isteyen İranlı göz doktorları için bir yardım hattı olarak kullanılan özel bir WhatsApp grubunda paylaşıldı.

Kürdistan Eyaletinde 22 yaşındaki bir hastanın BT taramaları, yüzüne ve gözlerine saplanmış ve her ikisi de parçalanmış metal saçmaları ortaya koyuyor. Kredi… Kürdistan İnsan Hakları Ağı

Tahran’dan bir göz doktoru telefonla “Çoğu durumda yapabileceğimiz hiçbir şey yok” dedi. Bu makale için bilgi paylaşan diğerleri gibi o da İran hükümetinden misilleme korkusuyla kimliğinin gizli kalması koşuluyla konuştu.

Doktor, tedavi ettiği hastalar hakkında “Şoktaydılar – görme yetilerini bu kadar ani bir şekilde kaybettiklerine inanmıyorlardı” dedi. “Onlara umut vermeye çalışıyorum ama deneyimlerime dayanarak bu yaralanmaların sonucunun genellikle iyi olmadığını biliyorum.”

Doktor, telefonunun protestoculardan, aile üyelerinden ve tavsiyesini isteyen doktorlardan gelen rahatsız edici sesli notlarla dolu olduğunu söyledi.

Geçen ay Farabi Göz Hastanesi’nden gönderilen sesli mesajda genç bir protestocu, “Sevgili doktor, bana sizin bir göz cerrahınız olduğu söylendi” dedi. “Gözümün çıkarılması gerektiği söylendi – onu kurtarmak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını merak ediyorum.”

Doktor, protestocunun sonunda daha fazla tedavi görmek için ülkeden kaçtığını söyledi.

Tahran’daki üç büyük hastaneden – Farabi, Rasoul Akram ve Labbafinezhad – göz doktorları, Eylül ayı ortasında protestoların başlamasından bu yana koğuşlarında ciddi göz yaralanması olan toplam 500’den fazla hastayı kabul ettiğini tahmin ediyor. Birçoğu, kafalarında hala metal veya kauçuk parçalarla geldi. Kuzeydeki Kürdistan Eyaletindeki doktorlar, bu tür en az 80 hastayı tedavi ettiklerini tahmin ediyor. Pek çok protestocu devlet hastanelerinde tedavi görmekten çok korktuğu için kesin rakamları belirlemek zor.

Buna cevaben, 230’dan fazla göz doktoru, İran Oftalmoloji Derneği başkanı Dr. Mahmod Jabbarvand’a hitaben bu hafta yayınlanan ortak bir mektubu imzaladı ve ondan “bu tür ciddi yaralanmaların onarılamaz sonuçlarını” hükümete bildirmesini istedi.

İranlı göz cerrahları için WhatsApp grubuna Çarşamba günü gönderilen bir mesajda, göz doktoru olan eski bir sağlık bakanı olan Dr. “Daha fazla yurttaşımızın kör olmasını önlemek” için ciddi göz yaralanmaları.

Ekim ayında Tahran’da bir protesto. Tahran’daki üç büyük hastaneden göz doktorları, servislerinde ciddi göz yaralanması olan 500’den fazla hastayı kabul ettiğini tahmin ediyor. Kredi… İlişkili basın

Doktorlar ve görgü tanıkları, ülkenin önde gelen oftalmoloji servisine sahip olan Farabi Göz Hastanesi’nin vakalardaki artış nedeniyle özellikle zorlandığını söyledi. Geçen ay üç haftalık bir dönemde hastane 150’den fazla hasta gördü. Travmatik vakaların seli, en az bir cerrahın protesto için istifa etmesine neden oldu.

Tahran’da gözünü kaybeden protestocu Saman’ın annesi, “Hiç böyle bir sahne görmemiştim, çok ürkütücüydü” dedi. İran dışında yaşıyordu ve ameliyatından önce onunla birlikte olmak için başkente uçtu.

Bir telefon görüşmesinde, hastanede en az 20 hastanın göz ameliyatı olmak için beklediği korkunç bir sahneye geldiğini söyledi: 52 mermiyle vurulduktan sonra kısmen kör olan bir adam, koridorlarda dolaşan 4 yaşındaki bir kız. gözü sargılı ve bir güvenlik görevlisi odaları takip ederek isimleri ve yatak numaralarını alıyor.

Anne, kattaki hemşirelerden yaralılardan bazılarının tutuklanmakta olduğunu öğrendiğini söyledi. “Gerçeküstüydü,” dedi. “Buralar sığınak olacak”

İran’daki doktorlarla konuşan Londra merkezli bir onkolog olan Shahram Kordasti, “Hastanelerdeki güvenliğin yerini hastaları gözetleyen ve hatta tedaviye müdahale eden memurlar alıyor” dedi. Bazı durumlarda, güvenlik görevlileri doktorların ameliyatları tamamlamasını engellemiş veya hastaları tamamen tedavi edilmeden taburcu etmeye zorlamıştır. Birçoğu hastane yöneticilerine yaralı protestocular hakkında bilgi vermeleri için baskı yaptı.

Protestocuları temsil eden İranlı bir avukat, sekiz müvekkilinin hastanelerde tutuklandığını söyledi.

Saman, ameliyatının ardından iyileşirken katındaki bir memurun kendisini sorduğunu duyduğunu söyledi. “O zaman dışarı çıkmak için çok az zamanım olduğunu biliyordum,” dedi.

Sol gözü kör olan bir protestocu olan Saman, tıbbi belgeler ve hastaneden alınan CT taramalarının fotoğraflarını sağladı.

Saman’ın annesi, bir aile dostunun yardımıyla, hâlâ hastane önlüğü içinde olan oğlunu hastaneden kaçırarak bir taksiye bindirerek arkadaşının evine götürdü. İki gün sonra, seyahat edebilecek kadar iyileştiğinde annesi ülke dışına iki uçak bileti aldı.

Saman’ın annesi, “Stresten felç geçirip öleceğimi sandım,” dedi. Hastanenin onun adını sınır muhafızlarına vermesinden veya onların onun kesik gözünü görüp protestoların bir parçası olduğundan şüphelenmelerinden endişeleniyordu.

Uçakları kalkana kadar rahatlamasına izin vermediğini söyledi. “Yeniden doğduğunu hissettim” dedi. “Sanki Tanrı oğlumu bana geri vermiş gibiydi.”

Saman’ın biçimsiz yüzünün yansıması birkaç kez onu olduğu yerde durdurmuştur. “O anlarda kendimi kaybolmuş hissediyorum ve her şey yeniden kararıyor” dedi. Ama sonra amacımın hükümetin neler yaptığını dünyaya göstermek olduğunu hatırlıyorum. Kanıt yüzümde ve bununla gurur duyuyorum.

Artık ülke dışında yaşıyor ve yarasının resimlerini ve videolarını Instagram’da paylaşmaya başladı. Bir hafta içinde 20.000’den fazla takipçisi oldu ve benzer şekilde incinmiş protestoculardan bir dizi tavsiye talebi aldı.

Aralarında sokaklara dönen bir arkadaş da vardı. Saatler sonra arkadaşı ona kendi yaralı gözünün fotoğrafını gönderdi.

Saman gözyaşları içinde, “Yaralanmamın intikamını almak istediğini söyledi” dedi. “Şimdi bana kendisinin kısmen kör olduğunu söyledi.”