İsveçli Olimpiyat Yıldızı, Pekin’in Suistimallerini Protesto Etmek İçin Altın Madalya Verdi

Bakec

Member
İsveçli paten yıldızı Nils van der Poel, Pekin Kış Olimpiyatları’nda erkekler 10.000 metre sürat pateni yarışında altın madalyasını aldığında sevinçten podyuma çıktı. Yıllarca süren zorlu eğitim ona dünya rekoru kıran zaferi getirmişti.

Yine de zafer anında bile gizli bir planı vardı: zaferini Çin hükümetinin ifade özgürlüğü, muhalefet ve etnik azınlıklar üzerindeki acımasız baskısını kınamak için kullanmak.

Bay van der Poel şimdi bu plana göre hareket etti. Perşembe günü, altın madalyasını Çin’de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Pekin’i eleştiren kitapların Çin doğumlu İsveçli yayıncısı Gui Minhai’nin kızına verdi. Bu, Pekin Oyunlarına katılan bir sporcunun şimdiye kadarki en cesur protestosuydu.

“Gui Minhai’nin bu yüzden serbest bırakılmayacağını anlıyorum. Çin halkının bundan dolayı zulme uğramaktan vazgeçmeyeceğini anlıyorum. Ama konuşma özgürlüğüne gerçekten, gerçekten inanıyorum,” dedi Bay van der Poel, küçük, doğaçlama bir törenle madalyayı Bay Gui’nin kızı Angela Gui’ye verdiği Cambridge, İngiltere’de.

Bay. Van der Poel, erkekler 10.000 metre yarışında dünya rekoru kırdı. Kredi… Richard Heathcote/Getty Images

Bay van der Poel törenden önceki bir röportajda, “Kendimi gerçekten Angela’nın önünde mikrofonu tutan adam olarak görüyorum” dedi. “Umarım insan hakları bunun merkezinde yer alır.”

2022 Kış Olimpiyatları, Çin’e verildikleri andan itibaren, Komünist Partinin muhalefeti bastırması konusunda tartışmalara yol açtı. İnsan hakları grupları, Çin’in özellikle Sincan bölgesindeki Müslüman bir azınlık olan Uygurlara uyguladığı baskıyı gerekçe göstererek boykot çağrısında bulundu.

Oyunlar sırasında hiçbir sporcu Çin’e karşı açıktan protesto göstermedi. Çinli yetkililer, sporcuları yasalara aykırı olduğu düşünülen yorumlar yaptıkları için cezalandırılabilecekleri konusunda uyarmıştı, Bay van der Poel’in onu protesto için madalya standında görünmeyi reddetme fikrinden vazgeçmeye ikna ettiğini söylediği bir tehdit. “Bunun çok güzel bir resim olacağını düşündüm” dedi.

25 yaşındaki Bay van der Poel, zorlu bir antrenman rutini ve rakipler hakkında açık sözlü görüşleri ile arada sırada başına buyruk biri olarak ün yapmıştır.

Şimdi aynı zamanda Çin’in yöneticilerini açıkça cezalandırmak için Olimpiyat şöhretini kullanma konusunda biraz yalnız. Çin hakkında çok az şey bilmekten Bay Gui’yi onurlandırmaya nasıl geçtiğini anlattı.

Bay. van der Poel ve Bayan Gui, Çin’in baskısına karşı bir açıklama yapmanın önemli olduğunu söyledi. Kredi… The New York Times için Mary Turner

“Tüm hayatın için savaştığın şeyi başkasına vermek gerçeküstü bir şey,” dedi. “Ama aynı zamanda yolculuğa çok daha fazla değer katıyor – sadece daireler çizerek kaymıyorum.”

Bay van der Poel, Pekin’de kendi güvenliğinden endişe duyduğu ve diğer sporcuların dikkatini dağıtmak istemediği için sesini çıkarmak için Oyunlar sonrasına kadar beklediğini söyledi. O ve Bayan Gui, madalya teslimi için bir New York Times muhabirini davet etti, ancak haberlerin Cuma gününe kadar tutulmasını istedi ve onlara herhangi bir tepkiye hazırlanmaları için daha fazla zaman verdi.

“Biraz gözüm korktu,” dedi Bayan Gui, küçük bir konferans odasında Bay van der Poel cilalı ahşap kutusundan madalyayı çekerken. Ona endişelenmemesini söyledi. “Biz de herhangi bir talimat almıyoruz” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nde 28 yaşında bir yüksek lisans öğrencisi olan Bayan Gui, başkalarının kendisini ve Bay van der Poel’i bu hareketlerinin Çin’i değiştirmeye yardımcı olabileceğini düşündükleri için saf olarak görebileceğini bildiğini söyledi.

Bay. van Der Poel, aşırı antrenman rejimi ve ara sıra başına buyruk serisi ile tanınır. Kredi… Chang W. Lee/The New York Times

“Fakat aynı zamanda biraz saflığın da değişimi etkilemeye çalışmak için önemli olduğunu düşünüyorum,” dedi Bayan Gui. “Babamı onurlandırmak için bana madalyasını veren Nils’in, onun gibi çoğu giderek Hong Konglu ve Uygurlu olan siyasi mahkumları onurlandırıyor olarak anlaşılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Pekin Oyunlarına giden yıllarda, Bay van der Poel, yedi saatlik bisiklet gezileri ve görünüşte sonsuz paten pisti turlarını içeren bir eğitim programına gayretle odaklandı. Olimpiyatların arkasındaki politikaya pek ilgi duymuyordu.

“Sadece ‘Ben bir sporcuyum, bir sporcunun yaptığını yapacağım ve bu kadar’ idi” dedi.

Ardından, Kasım ayı sonlarında, Stockholm merkezli bir grup olan Civil Rights Defenders’ın, özellikle insan hakları sicili kötü olan ülkelerdeki uluslararası etkinlikler öncesinde İsveçli sporculara bilgi veren çevrimiçi bir sunumunu izledi. Bay van der Poel, Bay Gui’yi ilk kez o zaman öğrendi.

Ms. Gui, Bay van der Poel’in altın madalyasını bağışlamasının Çin’deki tüm siyasi mahkumları onurlandırdığını söyledi. Kredi… The New York Times için Mary Turner

Gui Çin’de doğdu ve Hong Kong’da bir yayıncı olarak geçimini sağladı. Kitapları arasında Çin’in liderleri hakkında korkunç, ürkütücü ve ince kaynaklı ciltsiz kitaplar vardı. Ana okuyucuları, Komünist Parti seçkinleri hakkında haberler ve söylentiler için yeraltında büyük bir iştahın olduğu Çin anakarasına kitapları gizlice geri getiren Çinli gezginlerdi.

2015 yılında, Bay Gui, Çinli güvenlik görevlileri tarafından Tayland’daki bir tatil evinden kaçırıldı. Daha sonra Çin devlet televizyonunda, Pekin’in on yıldan fazla bir süre önce meydana gelen ölümcül bir araba kazasına yanıt vermek için Çin’e isteyerek döndüğüne dair resmi açıklamasını tekrarladığı gösterildi. Ancak bu suçlama için cezasını çektikten sonra bile, Bay Gui Çin’de tutuldu ve 1992’de vatandaşlık kazandığı İsveç’e dönmesine izin verilmedi.

Çin Hakkında: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

Kart 1 / 3

İçe dönük. Modern Çin, insanlarını dış dünyaya göndermenin ulusu refaha ulaştıracağı inancı üzerine inşa edildi. Ancak ülkenin lideri Xi Jinping, şimdi sınırları kapatmaya, milliyetçiliği beslemeye ve küresel katılımdan kaçınmaya kararlı görünüyor.

Neşesiz bir zafer. Çin’in Kış Oyunlarını şenlikli bir ruhla sürdürme çabalarına karşın, Pekin Olimpiyatları, jeopolitik gerilimlerle dolu ve doping suçlamalarıyla lekelenen küresel bir sağlık felaketi tarafından kısıtlandı.

Yeni bir koalisyon. Şubat ayında Bay Xi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin arasında yapılan bir görüşme, ülkeler arasında yeni bir yakınlığı ilan eden ortak bir açıklamaya yol açtı. Güçlenen bağlar, dünya düzeninde bir değişiklikten korkan Batılı yetkililer arasında rahatsızlığa neden oluyor.

2018’de, iki İsveçli diplomat, Bay Gui’ye tıbbi muayeneden geçmesi planlanan Pekin’e giden bir trende eşlik etti. ama Çinli güvenlik görevlileri trene bindi ve Bay Gui’yi kaçırdı. 2020’de yabancı bir alıcıya “yasadışı şekilde istihbarat sağlamak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bayan Gui ve diğerleri, Bay Gui’nin sürekli gözetim altında olduğu ve herhangi bir gerçek sır öğrenemeyeceği için suçlamanın saçma olduğunu söylediler.

Olimpiyatlardan önceki aylarda Bay van der Poel, Bay Gui’nin davasını araştırdığını söyledi. Kendisi gibi bir İsveç vatandaşı olan Bay Gui’nin yurtdışındayken kaçırılıp hapse mahkum edilebileceği fikrinden rahatsız olduğunu söyledi.

2016’da Hong Kong’da, solda görülen Bayan Gui’nin babası ve diğer kitapçıların kaybolmasının ardından bir protesto. Kredi… Vincent Yu/Associated Press

Bay van der Poel, “Çok az insanın sahip olduğu fırsata sahip olduğum için bir şeyler yapmak zorunda olduğumu hissettim” dedi.

Pekin’de 10.000 metre yarışında kendi dünya rekorunu kırdı ve ikinciyi neredeyse 14 saniye geride bıraktı. Geçen yıl dünya rekoru kırdığı 5.000 metre yarışında da altın madalya kazandı.

Oyunlar sona erdikten kısa bir süre sonra, İsveçli bir haber kuruluşuna, Çin’in baskıcı politikası göz önüne alındığında, Olimpiyatların orada yapılmasına izin vermenin “son derece sorumsuz” olduğunu söyledi.

Bay van der Poel’in madalya jesti Çin yetkililerini kızdırabilir. Kış Olimpiyatları’nı, küresel bir izleyici kitlesinin önünde Çin’in -etkili, disiplinli, kendine güvenen- merkezi kontrole dayalı siyasi sisteminin bir kanıtı olarak sundular.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, sporcu grupları ve insan hakları örgütlerinin baskısı altında, geçen yıl protestolarla ilgili onlarca yıllık bir düzenlemeyi gevşetti. Ancak komite, Olimpiyat katılımcıları üzerinde, madalya podyumları veya oyun alanları gibi Oyunların en yüksek profilli platformlarında açıklama yapma hakkını reddederek, yine de katı kısıtlamalar sürdürdü.

Ms. Gui, Çin’in tüm siyasi mahkumlarını serbest bırakmasının ardından madalyayı geri vermeyi umduğunu söyledi. Kredi… The New York Times için Mary Turner

İsveç’in Pekin’deki Olimpiyat takımından sorumlu olan Peter Reinebo, Oyunlar sırasında Bay Reinebo’ya planını anlatan Bay van der Poel’e destek verdi.

“Ona dedim ki, seni sonuna kadar destekleyeceğim çünkü bence büyük bir sporcunun gerçek değerlerini ve insan hakları değerlerini göstermesi de harika bir jest” dedi Bay Reinebo.

Cambridge’deki hazırlıksız törenlerinde Bay van der Poel, iki altın madalyası olduğu için altın madalya vermenin biraz daha kolay olduğunu söyleyerek şaka yaptı. “En azından büyükanneme bir şeyler gösterebilirim,” dedi.

Bayan Gui, Bay van der Poel’in bir gün madalyasını geri alabileceğini umduğunu söyledi.

“Belki de son siyasi mahkum serbest bırakıldığında onu geri alabilirsin,” dedi, “ve büyükannene gösterebilirsin.”