Koronavirüs sürecinde solunumu rahatlatan besinler

Felaket

New member
Koronavirüs geçirdikten sonra veya herhangi bir problemden kaynaklı solunum sıkıntısı yaşıyorsanız bol sebze ve meyve, yeterli su, sağlıklı yağlar ve kontrollü karbonhidrat tüketimini içeren bir beslenme şekli ve düzenli fiziksel aktivite ile semptomlarınızı hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte akciğer fonksiyonu için faydalı olan ve solunumu rahatlatan besinleri beslenmenize ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak koronavirüs sürecinde solunumu rahatlatan besinleri paylaştı.
Kakule
Kakulenin içerisindeki bileşikler hava yollarını genişleterek ve akciğerlerdeki hava akışını artırarak nefes almayı kolaylaştırabilir. Kakuleyi yemeklerinizde baharat olarak kullanabilir, çayını demleyebilir veya kakule esansiyel yağını soluyabilirsiniz.

Pancar
Pancar oksijen alımını optimize etmeye yardımcı olan ve akciğer fonksiyonuna fayda sağladığı gösterilen nitratlar açısından zengindir. Pancarı salatalarınıza doğrayarak, fırınlayarak veya yoğurdunuza rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Roka
Roka yüksek magnezyum içeriğiyle bronşiyollerin gevşemesine yardımcı olarak havanın geçişini kolaylaştırır ve solunumu rahatlatır.

Elma
Elma içeriğindeki kuersetin ve C vitamini gibi yüksek antioksidan konsantrasyonları sayesinde akciğer fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Balkabağı
Balkabağı güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan beta karoten, lutein ve zeaksantinden zengindir. Bu özelliğiyle akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve nefes almayı kolaylaştırır.

Zerdeçal
Zerdeçaldaki ana aktif bileşen olan kurkumin, akciğer fonksiyonunu desteklemek için faydalı olabilir. 2012 yılında yayınlanan ve 2 bin 478 kişide yapılan bir araştırma, kurkumin alımının gelişmiş akciğer fonksiyonu ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Domates
Domates iyileştirilmiş akciğer sağlığı ile ilişkilendirilen bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynakları arasındadır.
 
Üst