M. I. T. Bilim Adamı, “Sonunda Casus Gibi Davranıldınız” Diyor

Bakec

Member
CAMBRIDGE, Mass. — Gang Chen, hükümetin hibe başvurularında yalan söylemekle ilgili suçlamaları reddetmesinin ertesi günü, Cuma günü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki laboratuvarına döndüğünde, etrafı iyi dileklerde bulunan, kucaklaşan ve tebrik eden kişilerle çevriliydi. .

Davetler de vardı. Meslektaşları, yetişkin yaşamını işgal eden işe devam ederek, finanse edilen araştırma çalışmalarına katılmasını istedi.

Dr. Chen ısı transferini inceliyor; Araba egzozundan gelen ısıyı elektriğe dönüştürebilecek bir süper iletken veya vücudu soğutabilecek giysiler için kumaş geliştirmeyi umuyor. Tutuklanmasından bu yana geçen yıl boyunca, kendini araştırmadan uzaklaştırmak en zor şeydi.

Doktor Chen teşekkür etti ama hayır. Geçen yılki deneyimden sonra – sabah erken tutuklama, kelepçeler ve prangaların bir basın toplantısında Çin’e sadık olarak nitelendirilmesi – ABD hükümetinin araştırma fonlarına tekrar başvurma konusunda kendini güvende hissedip hissedemeyeceğinden emin değil.

Dr. Chen, M. I. T. ofisinde yaptığı üç buçuk saatlik bir röportajda, dava hakkında ilk kez verdiği röportajda, “Çok çalışıyorsunuz, iyi bir çıktınız var, bir itibar kazanıyorsunuz” dedi. “Hükümet istediğini alır, değil mi? Ama sonunda, bir casus gibi muamele görürsün. Bu sadece kalbini kırar. Güveninizi kırar. ”

Geçen hafta hükümet, Dr. Chen’in 2 dolarlık başvurularda yedi Çinli üyeliği gizlediğini iddia eden davayı reddetti. ABD Enerji Bakanlığı’ndan 7 milyon hibe. Savcılar, Dr. Chen’in bu bağlantıları ifşa etmek zorunda olmadığına dair yeni bilgiler aldıklarını duyurdular, bu da davanın temelini alt üst etti.

ABD’nin yeni Başsavcısı olarak bu ay yemin eden Rachael Rollins, “Suçlama kararlarımızın insanların hayatlarını derinden etkilediğini anlıyoruz” dedi. “Birleşik Devletler Avukatı olarak, büromuzdaki savcıları, bir yargılamanın her aşamasında bu tür titiz ve sürekli incelemeye girmeye her zaman teşvik edeceğim. Bugünkü görevden alma bu sürecin bir sonucudur. ”

Görevden alınma, Çin’in ekonomik ve bilimsel casusluğunu kırmak için 2018’de başlatılan bir çaba olan Çin Girişimi için bir gerilemedir. Dr. Chen aleyhindeki davada olduğu gibi, kovuşturmaların çoğu, casusluk veya bilgi hırsızlığı iddiasında değil, daha dar bir iddiada bulunuyor: ABD kurumlarına yapılan hibe başvurularında Çin bağlantılarını ifşa etmemek. Eleştirmenler, bunun Çin kökenli bilim adamları arasında yaygın bir korku atmosferi yarattığını söylüyor.

Dr. Chen, geçen yılın deneyimini travmatik ve derin bir hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Son aylarda savcılar, hükümetin Çin ile bazı bağlantıların kabul edilmesi karşılığında cezai suçlamaları düşüreceği bir anlaşmayı yayınladılar, dedi. Bunu reddetti, dedi.

“Bu sadece benim zihniyetim” dedi. “Yanlış bir şey yapmadım. ”

Çin Kültür Devrimi sırasında çiftliklere öğretmenlik yapmak üzere gönderilen iki matematik öğretmeninin oğlu olan Dr. Chen, bilim adamı olma umudu olmadan büyüdü. Toprak sahiplerinin torunları olan ebeveynleri, Çin hükümetinden “kötü bir sınıflandırmaya” sahipti ve şüpheyle görüldü. Babası, muhtemelen hayatını bir çiftçi olarak geçireceği konusunda onu uyardı.

Ama sonra Mao Zedong öldü. Dr. Chen, Çinli öğrencilerin standart sınavlara giren ilk sınıflarından biriydi ve aldığı puanlar onu akademik seçkinler arasına soktu. 25 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve 2000 yılında vatandaşlığa kabul edildi.

M. I. T.’deki yılları boyunca, araştırmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarmak için işe alınan bilim adamlarını sık sık caydırdığını ekledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamlarının kovuşturmaları onu o kadar derinden sarstı ki, bunu tekrar yapıp yapmayacağından emin olmadığını söyledi.

“Aynı tavsiyeyi verebilir miyim bilmiyorum” dedi. “Bunun nasıl gelişeceğini bilmiyorum. Bence ülke uyanmalı. Kendimizi öldürüyoruz. Gerçek bir intihar eylemi yapıyoruz, değil mi? İnsanlara bu konuda nasıl tavsiyede bulunacağımı gerçekten bilmiyorum. Belki biraz zaman ver. Bilmiyorum. Söylemesi zor. ”

Dr. Chen, vakayla ilgili verdiği ilk röportajda “Tebrik edilecek bir şey yok” dedi. “Bu sadece üzücü bir tarih, ülke için üzücü. ” Kredi. . . The New York Times için Tony Luong

Sabah erken tutuklama

2019 yılına gelindiğinde Adalet Bakanlığı, Çin kurumlarıyla işbirliği yapan bilim insanlarına yönelik suçlamaları duyurmaya başlamıştı. Dr. Chen, vakaları arkadaşları ve meslektaşları aracılığıyla gelişigüzel takip etti. Kendisini bir hedef haline getireceğinden korktuğu için Çin’de bir yıllık izin almaya karar verdi.

Ocak 2020’de, Çin’in Bin Yetenek işe alım programına katılımını gizlemekle suçlanan Harvard kimya bölümü başkanı Charles M. Lieber’in tutuklanmasıyla alarma geçti. Ancak ne Dr. Chen ne de meslektaşları kendi faaliyetleriyle paralellikler görmediklerini söyledi.

“Çoğumuz, hükümet suçlamasına baktığımızda ‘Vay be bunu o mu yaptı?’ dedik” dedi. “Görüyorsun, hükümete inanma eğilimindesin. ”

Ama o da soruşturma altındaydı. Aynı ay, Dr. Chen, Çin, Mısır ve Fas’a yaptığı bir geziden dönerken Logan Uluslararası Havalimanı’nda iki veya üç saat gözaltında tutuldu. Bir İç Güvenlik ajanından gelen soruları yanıtladı, sadece görüşmenin sonunda ajanlar cihazlarının şifrelerini sorduğunda duraksadı.

M. I. T. ona, gelecek yıl boyunca sekiz kez görüşen eski bir savcı olan Robert Fisher adında bir dış avukat sağladı. Yine de Dr. Chen, soruşturmanın herhangi bir sonuç doğuracağı konusunda çok az endişesi olduğunu söyledi.

“Benim meselem, yanlış bir şey yapmadım” dedi. “Yani neye bakarlarsa baksınlar yanlış bir şey yaptığımı bulamayacaklar. ”

6:30 a. m. 14 Ocak 2021’de kapıya biri geldiğinde kahve yapıyordu. 10 ila 20 federal ajan görmek için kapıyı açtı. Ajanlar karısını ve kızını uyandırmaya giderken ona bir köşede durması söylendi. Karısı onun kelepçelendiğini ve götürüldüğünü görünce F.B.I. ajanlarıyla konuşmaya başladı ve karısı ona seslenerek durmasını söylemeyi düşündü ama konuşmaktan korktu.

“Çince kullanmaya cesaret edemedim – çünkü onunla Mandarin’de konuştum, doğru, çoğu zaman – ama Çince kullanmaya cesaret edemedim” dedi. “Beni götürdüklerinde çok pişmanım çünkü ona Çince olarak ‘Söylediğin her şey sana karşı kullanılabilir’ diye bağırmalıydım. ‘”

Dr. Chen sonraki birkaç saati gözaltında hücresinde volta atarak ve ardından yoga yaparak geçirdi. F. B. I. ajanlarına intihar etmediğinden emin olmalarının istenip istenmediğini sorduğunu ve niyetinin olmadığı konusunda güvence verdiğini hatırlıyor. Sonunda saat 2 civarında serbest bırakıldığında. m. , ve eve giderken bir arabadaydı, titremeye başladı.

Dr. Stand-up komedisini deneyen Chen, şaka yaptı – yarı şaka – bu deneyimin onları o kadar iğrendirdiğini ve hem kendisinin hem de karısının kilo verdiğini söyledi.

“İkimiz de çok tiksindik,” dedi. “Bu kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorduk. Bu gerçek. Nefret biyolojiktir. Bu kelimeyi görürdük, ama olanlardan sonra biyolojik bir tepki. ”

Gang Chen’e Karşı Davayı Anlayın

<saat/>

Kart 1/5

Gang Chen kimdir? 14 Ocak 2021’de tutuklanan ve hibe sahtekarlığıyla suçlanan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde makine mühendisliği profesörüdür. Çin’de doğdu, 2000’den beri ABD vatandaşlığına geçti.

Kendisine yöneltilen suçlamalar nelerdi? Dr. Chen, 2 dolarlık başvurularda Çin devlet kurumlarıyla olan bağlantılarını gizlemekle suçlandı. 7 milyon hibe, bir Çin banka hesabını beyan etmemek ve hükümet yetkililerine yanlış beyanda bulunmak. Tüm suçlamaları kabul etmedi.

Çin Girişimi nedir? Bilim adamlarının hassas teknolojiyi Çin’e geçirmesini engellemek için Trump yönetimi altında başlatılan bir hükümet çabasıdır. Dr. Chen, Çinli bilim adamlarını seçmediği için geniş çapta eleştirilen ve şu anda Adalet Bakanlığı’nın incelemesi altında olan programın bir parçası olarak suçlandı.

Davaya tepki ne oldu? Dr. Chen’in tutuklanması, savcıların haddini aştığını ve hibe ifşası ihlalleri ile casusluk veya fikri mülkiyet hırsızlığı gibi daha ciddi suçlar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığını söyleyen akademideki birçok kişinin protestosu ile karşılandı.

ABD şimdi suçlamaları düşürmeye çalışan nedir? Savcılar, 20 Ocak 2022’de, soruşturmaları sırasında yeni bilgilerin ortaya çıktığını ve artık “yargılamada ispat yükünü karşılayamadığını” belirterek bu suçlamaların düşürülmesi için bir hareket sundu. “Bir hakimin kısa süre içinde önergeyi karara bağlaması bekleniyor.

Dr. Chen ücretli izne çıkarıldı, bu yüzden kampüse girmesine veya M. I. T. çalışanlarıyla iletişim kurmasına izin verilmedi. Beş ya da altı aktif araştırma projesi vardı ve takip eden aylarda yavaşladılar ve sendelediler. Çalıştığı 15 doktora sonrası öğrencisi, bilgilerini de alarak başka araştırma gruplarına aktarıldı.

“Hepimiz kaybedeniz, değil mi?” dedi. “İtibarım zedelendi. Öğrencilerim, doktora sonrası öğrencilerim kariyerlerini değiştirdiler. Başka gruplara geçtiler. M. I. T. , ülke, ABD , kaybediyoruz. Kaybı hesaplayamıyorum. Bu kayıp hesaplanamaz. ”

Geçen eylülde güzel bir haber aldı. Savcılar, kendisine gelecekte işe dönmesine ve devlet yardımlarına başvurmasına izin verecek olan ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması fikrini gündeme getirmişti. Buna karşılık avukatı Bay Fisher, Çin’le bazı bağları olduğunu, bunların hiçbiri yasayı ihlal etmediğini kabul etmek zorunda kalacağını söyledi.

Bay Fisher, böyle bir anlaşmanın “çok, çok nadir” olduğunu ve Dr. Chen’i, Dr. Chen’i etkilemeye çalıştığı mahkemeye gitme riskinden yalıtacağını söyledi.

“Birçok insan bunu bir kazanç olarak görür” dedi. “Ona dedim ki, ‘Tanrım, eğer mahkemede suçlu bulunursak ve seninle mahkeme salonunda oturursam bu benim için ezici olacak. ‘”

Dr. Chen, anlaşmayı ciddiye aldığını söyledi. Ancak masumiyeti hakkında uzun süredir soru işareti kalmasından veya meslektaşları hakkında savcılarla konuşmasının isteneceğinden korkuyordu.

Asla kimseyi suçlamam, dedi. “Ve gerçekleri ne kadar korkunç bir şekilde esnetebildiklerini görünce, onlara güvenim sıfır. Tamamen sıfır. ”

Hükümetin suçlamaları reddetme hareketi geçtiğimiz Perşembe günü kamuoyuna duyurulduğunda, Dr. Chen meslektaşlarının tebrikleriyle dolup taştı. Ama o kasvetliydi.

“Onlara doğrudan tebrik edilecek bir şey olmadığını söylemek zor” dedi. “Bu sadece üzücü bir tarih, ülke için üzücü. ”

Bilimsel kariyerine nasıl devam edeceğinden emin değil. Bir araştırma grubu veya bir fon akışı olmaksızın, bireysel araştırma makaleleri üzerinde çalışmaktadır. Suçlamaların düştüğü Perşembe günü, sabah 4:30’da uyandı. m. suda enerji transferi üzerine bir makale bitirmek için.

Ancak Çin Girişimi hakkında konuşmanın bir zorunluluk gibi geldiğini söyledi. Bu hafta Boston Globe’daki bir başyazıda Dr. Chen, Kongre ve Adalet Bakanlığı’nı davasını gözden geçirmeye ve kovuşturmaya dahil olan kişileri sorumlu tutmaya çağırdı.

Ve şimdilik, en azından, ABD hükümetinin araştırma hibeleriyle ilgilenmiyor.

“Kızgınım, korkuyorum” dedi. “Benim aşkım bilimdir. Politika istemedim, değil mi? Bunu gördüm ve ondan uzaklaştım. Bilime olan bağlılığımı yapıyorum. İnsanlara yardım ederim, desteklerim. Ama kurtulamayacağını öğrendim. Siyaset herkesi etkiler. Bu yüzden doğru olmayan şeyler varsa, hepimizin konuşmamız gerekiyor. ”