‘Neden Kız Doğdum?’ Bir Afgan Şiiri ABD’li Öğrencilere İlham Veriyor

Bakec

Member
KABUL — 11. sınıf öğrencisi Fariba Mohebi Eylül ayında Afgan kızlarının çoğunun Taliban yönetimi altında okula dönen erkeklere katılmayacağını öğrendiğinde odasının kapısını ve pencerelerini kapattı. Sonra yıkıldı ve hıçkırarak ağladı.

Çaresizliğinden bir şiir ortaya çıktı: “Neden Kız Doğdum?”

Fariba, “Keşke erkek olsaydım çünkü kız olmanın hiçbir değeri yok” diye yazdı. Afgan erkekleri “bağırır ve bağırır: Bir kız neden ders çalışmalı? Bir kız neden çalışmalı? Bir kız neden özgür yaşasın?”

Fariba’nın şiiri, Timothy Stiven’in San Diego’da 8.000 mil uzakta bir devlet lisesi olan Canyon Crest Academy’deki A.P. tarih sınıfında yolunu buldu. Fariba’nın şu anda Kabil’de devam ettiği bir özel ders merkezi olan Canyon Crest ve Mawoud arasındaki Zoom görüşmeleri aracılığıyla aktarıldı; burada kızlar erkeklerle sınıfta oturuyor ve erkekler kızlara öğretiyor – Taliban toleransının sınırlarını test ediyor.

Afgan ve Amerikalı öğrenciler arasındaki periyodik Yakınlaştırma seansları, Mawoud’daki kızlar için dünyaya bir pencere açarak, eğitimlerini ürkütücü ihtimallere karşı sürdürme kararlılıklarını güçlendirdi. Çağrılar ayrıca, Kaliforniya öğrencileri için Taliban yönetiminin sert hatlarını ortaya çıkardı ve gözlerini dünyanın dört bir yanındaki lise arkadaşlarının baskısına açtı.

Mawoud’da şiir yazan 11. sınıf öğrencisi Fariba Mohebi.

“Bu kızlar kadar cesur 10. olsaydım aslan olurdum. Canyon Crest öğrencisi Diana Reid, bu ay Afgan kızların bombalama tehditlerini ve Taliban müdahalesini anlattığı bir Zoom çağrısından sonra yazdı.

Afganlar için Zoom oturumları eğlenceli bir yenilikti ve ABD birliklerinin kaos içinde geri çekilmesinden ve Amerikan destekli hükümet ve ordunun çökmesinden beş ay sonra bazı Amerikalıların hala Afganları önemsediğini hatırlattı.

Mawoud’un müdürü Najibullah Yousefi, San Diego öğrencilerine Zoom aracılığıyla “Bu dünyada yalnız olmadığımız için çok mutluyuz” dedi. “Dünyanın diğer tarafında bizim için endişelenen bazı güzel beyinler var. ”

Zoom aramaları Nisan ayında Bay Stiven ve Bay Yousefi tarafından düzenlendi. İlk tartışma konularından biri, Canyon Crest öğrencisi Emily Khossravia tarafından tercüme edilen ve okul dergisinde yayınlanan Fariba’nın şiiriydi. “Neden Kız Doğdum”, Amerikalı öğrenciler için Afgan gerçeklerinde derinlemesine bir eğitime yol açtı.

Sınıf, Afgan öğrencilerin sadece eğitim merkezinin müstahkem kapılarından geçerek hayatlarını tehlikeye attığını öğrendi. Mawoud’un önceki konumu, 2018’de 40 öğrencinin ölümüne neden olan bir intihar saldırısıyla yerle bir oldu. Okulun dar bir ara sokakta sıkı bir dönemecin içine sıkışmış olan yeni binası silahlı muhafızlar, yüksek duvarlar ve akordeon tellerle korunuyor.

Mawoud öğrencileri, Zoom dersi sırasında ABD’de öğrencileri selamlıyor.

Mawoud’un 300 öğrencisinin çoğu, Afganistan’da İslam Devleti, ISIS-K tarafından acımasızca saldırıya uğrayan, ağırlıklı olarak Şii Müslüman bir azınlık olan Hazara’dır. Hazara okulları, protestolar, camiler, Yeni Yıl kutlamaları ve hatta bir güreş kulübü, 2016’dan bu yana ISIS-K tarafından bombalandı ve yüzlerce kişi öldü.

Hazaraların katıldığı iki Şii Müslüman camisi, Ekim ayında bir hafta arayla bombalanmış ve 90’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. IŞİD, Hazaraları mürted olarak görüyor.

Taliban’ın devralmasından bu yana, Hazaralar tarafından kullanılan birkaç banliyö minibüsü, Kabil’in batısındaki Dasht-e-Barchi olarak bilinen Hazara bölgesinde bombalandı. Afgan Analist Ağı, geçmişte Hazaralara zulmeden Taliban’ın şimdi güvenliklerinden sorumlu olduğunu bildirdi. Analistlerin bağımsız araştırma ajansı, saldırıların çoğunun sorumluluğunu üstlenen ISIS-K’nin gücünü küçümsediğini söyleyerek Taliban hükümetinin tepkisini ılık olarak nitelendirdi. 14 Ocak’ta Afgan medyası, Hazara adlı genç bir kadın olan Zainab Abdullahi’nin Mawoud merkezinden sadece beş dakika uzaklıktaki bir Taliban kontrol noktasında vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

San Diego öğrencileri de, Mawoud’un öğrenci grubunun yüzde 70’ini oluşturan Fariba ve kadın sınıf arkadaşları için derse katılmanın bir inanç sıçraması olduğunu öğrendiler.

Mawoud, öğrencileri Afganistan’ın zorlu üniversite giriş sınavlarına hazırlıyor. Ancak kızların yıllık sınavlara girmelerine veya liseye dönmelerine, üniversiteye gitmelerine veya Taliban’ın kadınların çoğunu kamusal hayattan silmeye başladığı bir ülkede kariyer yapmalarına izin verileceğine dair bir garanti yok.

Taliban, daha büyük kızların Mart ayı sonuna kadar İslami kurallara göre okullara ve üniversitelere dönmesini umduklarını söyledi. Kuzey Afganistan’daki bazı okullar dışında, altıncı sınıfın üzerindeki Afgan kızlarının çoğu Ağustos’tan beri okula gitmedi.

Eğitim merkezinin koridorlarında Mawoud öğrencileri. San Diego öğrencileri, derse katılmanın Mawoud’daki kız öğrenciler için bir inanç sıçraması olduğunu öğrendi.

Sn. Yousefi, ders merkezini ziyaret eden Taliban yetkililerinin bazı devlet okullarında olduğu gibi belirli kurallar koymadığını söyledi. Sadece erkekleri ve kızları ayırmak ve kızların saçlarını ve yüzlerini örtmesini istemek olarak yorumlanan “İslami değerlere” bağlılığı vurguladıklarını söyledi.

Bay Yousefi, Taliblere ülke çapındaki öğretmen sıkıntısının sınıfları cinsiyete göre ayırmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini söylediğinde, “Bana mantıklı bir cevap vermediler” dedi.

Amerikalı öğrenciler için, Mawoud kızlarının – neredeyse akıcı bir İngilizceyle aktarılan – azim açıklamaları hem ayık hem de ilham vericiydi.

Canyon Crest öğrencisi Selena Xiang, bu ayki Zoom çağrısından sonra, “Bunun ne kadar zor olduğunu ve kızların intihar saldırılarına maruz kaldıktan sonra erkek öğrencilerin yanında oturmak zorunda kalmaları için gereken cesareti hayal bile edemiyorum” dedi. “Eğitimin bana gümüş tepside sunulduğu hayatımdan çok farklı. ”

Başka bir öğrenci olan Alice Lin şöyle yazdı: “Onlar benim hiç olmadığım kadar güçlü, daha kararlı, inançta daha kararlılar ve düşünmeden edemiyorum: Ya Mawoud kızlarına hayatım verilseydi?”

Ve Bayan Reid, Mawoud öğrencilerinden birinin Zoom üzerinden söylediği bir şeye çarptığını söyledi: “Bilgi güçlüdür – ve Taliban bunu biliyor. Bu yüzden bizden saklıyorlar. ”

16 yaşındaki şair Fariba, San Diego öğrencileri hakkında şunları söyledi: “Hedeflerimize ulaşmak için bizi motive ettiler – ve benim için hedeflerim çok büyük. Ünlü bir şair ve kanser araştırmacısı olmak istediğini söyledi.

Başka bir Mawoud öğrencisi olan Zalma Nabizada, “Taliban geldikten sonra motivasyonumu kaybettim ve karanlıkta kaldım. Ama Zoom seanslarının onu başarmaya çalışmaya devam etmesi için dürtmeye yardımcı olduğunu söyledi. Parlayan bir yıldız olmak istiyor, dedi. ”

Eğitim merkezinin girişinde bir güvenlik görevlisi. Hazara okulları ve diğer siteler ISIS-K tarafından hedef alındı.

Mawoud’da bir koridorda İngilizce bir tabela asılı: “Sen Yapmadıkça Rüyalar Yürümez. ”

2018’de Mawoud’da ve 2020’de Hazaraların gittiği yakındaki bir ders merkezinde intihar bombaları öğrencileri öldürmeden önce, Mawoud’un 3.000 öğrencisi vardı. Müdür, bombalamalardan ve Taliban’ın devralmasından bu yana, Mawoud’un öğrenci bedeninin boyutunun yaklaşık yüzde 90 oranında azaldığını söyledi.

Bazı Mawoud öğrencileri aileleriyle birlikte Pakistan veya İran’a kaçtı. Diğerleri bombalamalardan veya Taliban tacizinden korktukları için evde kaldılar. Fariba, haftalarca ailesini merkeze gitmesine izin vermeye ikna ettiğini söyledi.

Bay Yousefi, Taliban’ın saldırı tüfeği taşımalarına izin vermeyi reddetmesinin ardından merkezin korumalarının av tüfeklerine dönüştüğünü söyledi. Öğrenciler merkeze gidip geldiklerinde, müdür onlara kitlesel bir hedef göstermemek için küçük gruplar halinde seyahat etmelerini söyler.

Son zamanlarda dondurucu bir sabah, Zoom oturumu teknik sorunlar nedeniyle sık sık durduruldu, ancak yeniden kurulan her bağlantı her iki sınıftan da alkış ve alkışlarla karşılandı.

Bir Mawoud kızının sorduğu bir soru üzerine içten bir tartışma vardı: Yalnızlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz? Mawoud öğrencisi Sona Amiri futbol madalyalarını sergiledikten sonra, Taliban’ın devralmasından sonra kızların futbol oynamayı bıraktığını söylediğinde neredeyse bir sessizlik oldu.

Futbolcu Sona Amiri, Zoom dersinde aldığı madalyalarla.

Başka bir Mawoud öğrencisi yağlı boya tablolarını sergiledi, ardından San Diego öğrencilerine Taliban’ın sanatçılara baskı yaptığını, onları resim yapmaya, çizmeye ve gizlice gösteri yapmaya zorladığını söyledi.

Diğer Mawoud öğrencileri, lise ve üniversiteden mezun olma ve doktor, gazeteci, avukat, şair olarak kariyer yapma ve bir kız için Afganistan’ın Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi olarak kariyer yapma hayallerini anlattılar.

Onlar da asla geri adım atmamaktan bahsettiler. Futbolcu Bayan Amiri Amerikalı öğrencilere “Bu kötü durum bir insanı daha güçlü yapabilir” dedi.

Canyon Crest 10. sınıf öğrencisi Aaron Combs, birkaç dakika sonra yanıt verdi, “Her birinizin kendi adına konuşacak kadar cesur olmanız inanılmaz derecede ilham verici. ”

Daha sonra, şair Fariba, Amerikalı öğrencilerle yapılan seansların en azından bir süreliğine moralleri yükselttiğini söyledi. Ancak onun için, iç ısıtan bir Zoom tartışması, Afganistan’da genç bir Hazara kadının katlandığı günlük aşağılamaları ve korkuları yumuşatamaz.

Fariba, Zoom ekranı karardıktan hemen sonra, “Kendimizi zihinsel olarak en kötüsüne hazırlıyoruz” dedi. “Söylemesi korkunç ama bizim gerçeğimiz bu. ”

Mawoud öğrencileri dersten sonra eve yürüyorlar.

Safiullah Padshah Afganistan, Kabil’den gelen haberlere katkıda bulundu.