Ölümcül Güney Kore Crush’ta Yardım Dilekçeleri Saatlerce Dinlenmedi

Bakec

Member
SEUL — İlk, çaresiz yardım çağrısı, “ölüme ezilme” riski altındaki insanlara karşı uyarı, Cumartesi günü 18:34’te geldi – Güney Koreli yetkililerin bir kalabalığın ilk raporunu aldıklarını söylemelerinden yaklaşık dört saat önce 150’den fazla insanı öldürecek ezilme.

Bu, o zaman ile 22:11 arasında hükümetin 112 acil müdahale hattına yapılan ve kalabalığı kontrol etmek için acil önlem alması için polise yalvaran 11 çağrıdan ilkiydi. Salı günü milletvekilleri tarafından yayınlanan transkriptlere göre, daha sonra arayanlar “tam bir kaos”, “kontrolden çıkmış” bir durum ve insanların “ezilerek öldürüldüğünü” bildirdiler.

Transkriptler, yetkililerin bariz başarısızlıklarını ortaya çıkardı ve yetkililerin, kalabalığın ezilmesiyle ilgili ilk raporun Cumartesi günü 22:15’te geldiğine dair önceki iddialarıyla çelişiyordu. Bu, hükümetin Güney Kore’nin en kötü barış zamanı felaketlerinden birini nasıl ele aldığı konusunda halkı yanıltmaya çalıştığına dair şüpheleri körükledi.

İlk arayan kişi, Seul’ün merkezindeki popüler bir gece hayatı bölgesi olan Itaewon’daki metro istasyonundan çıkan kalabalığın yakınlardaki dar, eğimli bir ara sokağa nasıl sıkıştığını ayrıntılı olarak anlattı. Aynı zamanda, insanlar da karşı yönden patikadan aşağı doğru bastırarak ölümcül bir kalabalık eziyeti yarattı.

Arayan kişi, “İnsanlar ezilerek ölecek gibi görünüyor” dedi. “Ben kendim zar zor dışarı çıktım. Burada o kadar çok insan var ki, kalabalığı kontrol etmelisin.”

“Çok korkuyorum” diye ekledi arayan. “Burada durumu kontrol edecek kimse yok.”

Salı günü, ulusal polis şefi Yoon Hee-keun, ajansının 112 acil durum çağrılarını ele almasının “uygunsuz” olduğunu kabul etti ve kapsamlı bir soruşturma sözü verdi. Patronu, içişleri bakanı Lee Sang-min, hükümet yetkililerinden felaketi önlemeye yardımcı olmak için yeterince şey yapmadıklarına dair ilk açık özür diledi.

Bay Lee, bir meclis oturumu sırasında “Devletin insanların güvenliği konusundaki sorumluluğu sınırsızdır” dedi ve eğildi. Olaydan dolayı halktan en içten özürlerimi sunuyorum” dedi.

Kurbanlar için derme çatma bir anıt. Kredi… Chang W. Lee/The New York Times

Şimdiye kadar, Başkan Yoon Suk Yeol hükümeti, Itaewon’daki Cadılar Bayramı hafta sonu partiye katılanların spontane kalabalığını ne kadar agresif bir şekilde kontrol edebileceğinin bir sınırı olduğu konusunda ısrar etti. Cadılar Bayramı şenlikleri, polisin tartışması gereken ve gerekirse kalabalık kontrolü gibi güvenlik önlemleri sağlaması gereken yetkililere kayıtlı resmi etkinlikler değildi.

Cumartesi akşamı, pandemi kısıtlamalarından kurtulan en az on binlerce şamatacı genç Koreli, Cadılar Bayramı’nı kutlamak için Itaewon’a akın etti. Polis sadece 137 memur atamıştı – ve bunların çoğuna kalabalığı yönlendirmemeleri, cinsel taciz, hırsızlık ve uyuşturucu kullanımı gibi suçlara dikkat etmeleri emredildi.

Ancak kayıtlar, umutsuz bir çağrının ardından çağrıda insanların ortaya çıkan büyük bir felaket konusunda uyardığını ve yetkilileri müdahale etmeye, kalabalığı kontrol etmeye ve kurtarma görevlileri göndermeye çağırdığını gösteriyor. Yetkililer ilk raporu aldıklarını söylemeden saatler önce kalabalığın baskısının ölümcül hale geldiğine dair tanıkların ifadelerini doğruladılar.

“O kadar çok insan var ki darboğaz var. İnsanların itişip kakışması tam bir kaos,” diyen bir arayan saat 20:09’da “İnsanlar düşüyor ve inciniyor. Bu kaos. Bir şeyler yapmalısın.”

Akşam 8:33’te arayan başka bir kişi, “Sokakta düşmüş insanlar var ve işler kontrolden çıktı” dedi, “Bu ciddi ve şaka yapmıyorum.”

Akşam 9’da arayan bir kişi şunları söyledi: “O kadar çok insan var ki, büyük bir olay yaşamak üzereyiz. Gelip durumu kontrol etmelisin.”

21:10’da arayan bir kişi, “Cadılar Bayramı şenliklerinin ortasındayız ve oradaki insanlar ezilerek ölüyor” dedi.

İçişleri Bakanı Lee Sang-min bir meclis oturumu sırasında “Devletin insanların güvenliği konusundaki sorumluluğu sınırsızdır” dedi. Kredi… Yonhap/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Hattaki acil durum görevlileri, polis göndereceklerini söylediler. Hükümetin en yakın itfaiye istasyonu sokaktan sadece 660 metre uzaktaydı. En yakın polis karakolu sadece 430 metre uzaktaydı.

Ancak tanıklar ve hayatta kalanlar, The Times da dahil olmak üzere haber medyasına, kalabalığı yönetmek için olay yerinde çok az memur gördüklerini söyledi. Görgü tanıkları tarafından yayınlanan akıllı telefon görüntülerine göre, ezilme sıkışık ara sokakta ölümcül bir hal aldığında, memurların kalabalığın arasından kurbanlara ulaşması zordu.

İlk itfaiyeciler ve hükümet kurtarma ekipleri en sonunda kalabalığın ezildiği olay yerine 22:29’da ulaştılar.

Ulusal itfaiye şefi vekili Nam Hwa-young, “Onları kurtarmamız ve acil yardım için taşımamız oldukça zaman aldı” dedi. “Yeterli kurtarma ve yardım görevlilerimiz yoktu, bu yüzden olay yerindeki durumla başa çıkmakta zorluk çektik.”