Pakistan’da Ölümcül ‘Destansı Oranlar’ Selleri Vurdu

Bakec

Member
Yetkililer Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Pakistan genelinde yıkıcı sellerin arttığını, nehir kıyılarını ve köprüleri taştığını, evleri ve tarlaları sular altında bıraktığını ve 100’den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

Ülkenin Ulusal Afet Yönetim Otoritesi, olağandışı şiddetli muson yağmurlarının yol açtığı sellerin Haziran ortasından bu yana 1000’den fazla insanı öldürdüğünü söyledi.

Pakistan’ın iklim değişikliği bakanı Sherry Rehman, sel felaketini “destansı boyutlarda” bir “iklim kaynaklı insani felaket” olarak nitelendirdi.

Pakistan’ın kuzeyindeki Medyen’de sel sularının kapladığı bir yol. Kredi… Abdul Majeed/Agence France-Presse — Getty Images

Daha fazla uluslararası yardım çağrısında bulunarak, “Herhangi bir yönetimin veya hükümetin kurtarma ve yardımları rehabilite etme ve hatta yönetme kapasitesinin ötesinde” dedi. “Alabileceğimiz tüm yardıma ihtiyacımız var.”

Ülkenin kuzeyindeki Tarbela Barajı ve 600 milden daha güneydeki nehir kıyısındaki Kotri şehri de dahil olmak üzere, ülke boyunca uzanan İndus Nehri boyunca rekor düzeyde sel baskınları meydana geldi. Kuzey Pakistan’daki Kabil ve Swat Nehirleri de son derece yüksek su seviyeleri gördü.

Felaket ajansı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yağışların ülke çapında 30 yıllık ortalamanın neredeyse üç katı olduğunu söyledi. Güneyde Arap Denizi’ni sınırlayan Sindh Eyaletinde, yağış ortalamanın yaklaşık beş katıdır.

Pakistan’ın Rajanpur kentinde Cumartesi günü çamurdan evi hasar gören bir kadın eşyalarını karıştırdı. Pakistan’da 33 milyondan fazla insan bu yaz yaşanan selden etkilendi. Kredi… Shahid Saeed Mirza/Agence France-Presse — Getty Images

Sindh başbakanı Syed Murad Ali Shah, geniş alanların selden etkilendiğini söyledi. Pakistan’da bir televizyon haber yayıncısı Geo News’e verdiği demeçte, “Bütün İndus Nehri Sindh üzerinden taşmış gibi görünüyor” dedi.

Afet yönetim ajansı Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, geçtiğimiz gün 260.000’den fazlası dahil olmak üzere Haziran ortasından bu yana yaklaşık bir milyon evin hasar gördüğünü söyledi.

Ajans, bu yaz 33 milyondan fazla insanın selden etkilendiğini ve 50.000’den fazla kişinin kurtarıldığını ve şu anda yardım kamplarında 500.000’e yakın kişinin yaşadığını söyledi.

Pakistan’ın Quetta kentinin eteklerinde şiddetli yağışlarda hasar gören bir ev. Yaklaşık yarım milyon yerinden edilmiş insan yardım kamplarında yaşıyor. Kredi… Arshad Butt / Associated Press

Başbakan Şehbaz Şerif, “Felaketin büyüklüğü tahmin edilenden daha büyük” dedi. Twitter’da, yıkımın tam bir resmi hala derlenirken, devam eden yağmurun 2010’daki feci sel ile karşılaştırılabilir kayıplarla “ülke çapında yıkıma neden olduğunu” yazdı. Bu felaket 18 milyon insanı etkiledi ve 1.985 kişiyi öldürdü.

Bayan Rehman, Twitter’da kuzeybatıdaki bir eyalet olan Khyber Pakhtunkhwa’dan bir köprünün tepesine yaklaşan sel sularının uğuldadığını gösteren bir görüntü yayınladı. Köprü, 2010 yılında rekor düzeyde sel sırasında yıkıldıktan sonra beş metre daha yüksek – yaklaşık 16 fit – yeniden inşa edildiğini söyledi.

“Şimdi su köprüyü basıyor” diye yazdı. “Çok daha yükseğe çıkararak daha iyi inşa ettiklerini düşündüler.”

Cuma günü Sindh Eyaleti, Sukkur’daki çadırlarda yerinden edilmiş insanlar. Kredi… Asif Hassan/Agence France-Presse — Getty Images