Perşembe Brifinginiz: Bombalar Kudüs’te Bir Genci Öldürdü

Bakec

Member
Yeşiva öğrencisi 15 yaşındaki Aryeh Schupak bombalı saldırılarda hayatını kaybetti. Kredi… Mahmoud Illean/İlişkili Basın

Kudüs’te bombalar patladı

Dün Kudüs’te meydana gelen iki patlamada 15 yaşındaki bir çocuk öldü ve en az 18 kişi yaralandı. 2016’dan beri İsrailli sivillere yönelik ilk bombalı saldırılardı.

Sabah trafiğin yoğun olduğu saatlerde otobüs duraklarında patlayan bombalar, aşırı sağcı liderlerin bir an önce teröre karşı daha sert yeni bir hükümet kurulması çağrılarına yol açtı. Yeniden başbakan olması muhtemel olan Benjamin Netanyahu, İsrail’in gelmiş geçmiş en sağcı hükümetini kurmaya çalışıyor.

Patlamalar, 2015’ten bu yana İsrail’i ve işgal altındaki Batı Şeria’yı kasıp kavuran en ölümcül şiddet dalgasının yalnızca son bölümüydü.

Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında çıkan çatışmada bir Filistinli genç öldü. Bu hafta, kaçırılan İsrailli bir gencin cesedi tutuluyordu. Filistinli silahlı adamlar tarafından Batı Şeria yoğun bir deva biriminden alındı; ailesi, kaçırılma sırasında hayatta olduğu konusunda ısrar etti ve daha sonra öldü. Ve geçen hafta, bir Filistinli bir yerleşim yerinde üç İsrailliyi öldürdü.


Karşılaştırmak: Bombalar, yirmi yıl önce bir Filistin ayaklanması sırasında yüzlerce İsrailliyi öldüren saldırılarda kullanılanlardan daha küçük ve daha az karmaşıktı. Ancak uzmanlar, son “yalnız kurt” bölümlerinden ayrıldıklarını söyledi.

Bağlam: Bu şiddet dalgası, Arap saldırganların bu baharda beş saldırıda 19 kişiyi öldürmesiyle başladı. İsrail Ordusu daha sonra Batı Şeria militanlarına yönelik baskınlarını yoğunlaştırdı, bu baskınlar 100’den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu ve Filistin militanlığında yeni bir artışa yol açtı.

Batı Bankası:Yerleşimcilerin Filistinlilere karşı artan şiddeti ve İsrail’in 1000’den fazla Filistinliyi evlerinden çıkarma çabaları da Filistinlilerin öfkesini artırdı.

Ukrayna, Rusya’nın yaklaşık 70 seyir füzesi fırlattığını söyledi. Kredi… The New York Times için Brendan Hoffman

Elektrik kesintileri Ukrayna’yı etkisi altına aldı

Kritik altyapıyı hedef alan yeni bir Rus saldırısı dalgasının ardından Ukrayna’nın çoğu elektriksiz kaldı. Güneyde bir Rus roketinin bir doğum servisine çarpması sonucu ölen yeni doğmuş bebek de dahil olmak üzere en az 10 kişi öldü.


Rus füzelerinin yağmuru, haftaların en çok zarar veren saldırılarından biri gibi göründü ve Kiev ile diğer şehirleri elektriksiz bıraktı. Sovyet dönemi elektrik sistemi Ukrayna elektrik sistemiyle iç içe olan Moldova’da da elektrikler kesildi. Yetkililer, üç Ukrayna nükleer santralinin kapanmaya zorlandığını söyledi.


Savaş Durumu

 • Dnipro Nehri:Gönüllü bir Ukraynalı özel kuvvet timi, güney cephesinin ayırıcı hattı haline gelen stratejik su yolunda ilerleyerek karanlıkta gizli baskınlar düzenliyor.
 • Tahliye Planları:Ukrayna hükümeti, harap olmuş altyapının kış başladığında insani kriz korkusunu artırdığı güneydeki Herson ve Mykolaiv şehirlerinden sakinlerin tahliyesine yardım etmeye hazırlanıyor.
 • Yeniden İnşa Etme Yarışı:Ukrayna’nın ülkenin hırpalanmış elektrik arzının bir kısmını istikrara kavuşturma ve ülkenin bitmek bilmeyen tarlalarını mayın temizleme görevinde bir çentik açma girişimleri, savaş alanının ilerisinde uzanan Herkül’ün çabalarına bir bakış sundu.
 • Görsel İnceleme: Sosyal medyada dolaşan videolar, Ukrayna güçlerinin daha sonra öldürülen bir grup Rus askerini yakalamaya çalışırken savaş suçları mı işledikleri yoksa meşru müdafaa mı yaptıkları tartışmasını ateşledi. İşte bildiklerimiz.
Sıradaki ne: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, şebekenin “muazzam” hasar gördüğünü söyledi. “Yenilmezlik Noktaları” adı verilen uzun süreli elektrik kesintileri durumunda temel hizmetleri sağlamak üzere binlerce derme çatma merkezin hazırlanmasına yönelik ulusal bir hareket duyurdu.

Bu ay Delhi’de puslu bir gün. Kredi… Money Sharma/Agence France-Presse — Getty Images

Delhi’nin inatla zehirli havası

On yıl önce, Asya’nın en büyük iki ülkesinin başkentleri dünyanın en kirli gökyüzüne sahipti.

Pekin, Çin hükümetinin kirliliğe karşı savaş ilan etmesinin ardından havasını temizlemek için 100 milyar dolarlık çaba sarf etti. Şimdi, şehrin her yıl 100 gün daha açık gökyüzü var.


Ancak Yeni Delhi, milyonlarca araçtan kaynaklanan kirlilik ve ısınmak ve yemek pişirmek için kullanılan açık ateşler gökyüzünü doldurduğu için hâlâ buruk ve zehirli havayla karşı karşıya. Bu sonbaharda sis, yetkilileri kamyon trafiğini durdurmaya, okulları kapatmaya ve uzaktan çalışma için zorlamaya sevk etti.

Bağlam: Devasa, dağınık bir demokrasi olan Hindistan, hem siyasi kararlılıktan hem de kamuoyu baskısından yoksun ve Çin’den daha az zengin. Hintli politikacılar, çözüm bulmaya çalışmak yerine krizi birbirlerine saldırmak için kullanıyorlar.

seçmenler: Hava kirliliğinin diğer tüm risk faktörlerinden daha fazla Hintliyi öldürdüğü bilinmektedir. Ancak seçmenler, 2019 anketinde hava kalitesini en acil 17. endişe olarak sıraladı ve istihdam, sağlık devası ve altyapının çok gerisinde kaldı.

GÜNCEL HABERLER

ABD Haberleri • Bir toplu silahlı saldırı daha oldu: Bir Walmart yöneticisi dün Virginia’daki bir mağazada altı kişiyi öldürdü. Saldırgan da ölü bulundu.


 • Colorado’daki toplu silahlı saldırıyla ilgili güncellemelerde, bir LGBTQ kulübünde beş kişiyi öldürmekle suçlanan kişinin avukatları, müvekkillerinin ikili olmayan olarak tanımlandığını söyledi.


 • Yetkililer, önümüzdeki kış aylarında Kovid tehdidinin azalmasını beklediklerini söyledi, ancak insanları güncellenmiş takviye aşıları olmaya çağırdı.
Dünya Kupası

Japon kalecisi Shuichi Gonda kurtarış yaptı. Kredi… Petr Josek/İlişkili Basın

 • Japonya, Almanya’yı 2-1 yendi ve bir başka üst düzey takımı mağlup etti. Maçtan önce Alman oyuncular, FIFA’nın oyuncuların gökkuşağı renkli kol bandı takmasını durdurma kararını protesto etti.


 • İspanya, Kosta Rika’yı 7-0 mağlup etti. Hırvatistan, Fas ile 0-0 berabere kaldı.


 • Bu bülteni gönderirken, Belçika ikinci yarıda Kanada’ya 1-0 önde gidiyor. İşte güncellemeler.


 • Esasen bir nakliye konteynırında kalmak için gecelik 200 dolar.


 • “Buraya altı bira önce geldik.” Katar’ın stadyumlarda bira satışını yasaklamasının ardından İngiliz taraftarlar çareyi buldu.
Dünya çapında

İran’da bir ambulans polis karakoluna giriyor.

 • İran, gösterilere sızmak ve protestocuları gözaltına almak için ambulansları kullanıyor.


 • Endonezya’daki kurtarma ekipleri Pazartesi günü meydana gelen depremden sağ kurtulanları aramaya devam ediyor. Ölü sayısı 271’e yükseldi.

 • Hırsızlar, bir Alman müzesinden 1,7 milyon dolar değerinde olabilecek yaklaşık 500 eski altın sikke çaldı.
Bilim Zamanları


 • Bir çiftlik barınağı ineklerin, domuzların ve tavukların içsel yaşamlarını araştırıyor – ancak yalnızca hayvanlar üzerinde çalışılmaya gönüllü olursa.


 • Çocuklar arasında anksiyete bozukluklarının teşhisi artıyor. Bazı genç hastalar, kendilerini sıkıntıya sokan durumlarla yüzleşmelerini sağlayan maruz bırakma terapisini deniyor.


 • Normalde uzayın uzak noktalarından uçan kuyruklu yıldızlar, asteroit kuşağında yanlış yerleştirilmiş gibi görünüyor. Neden? Niye?
Bir Sabah Okuması

Çamaşırcılar poster için fotoğraf çekiyor. Kredi… Rishi Chandna

Fikir masasındaki arkadaşlarımız kısa belgeseller yayınlıyorlar. Hindistan’ın Mumbai kentindeki çamaşırcıların, işletmelerinin reklamını yapmak için daha çok siyasi adaylar tarafından kullanılan posterleri kullanma şeklini anlatan bu 20 dakikalık görüntüye bayıldım.

Rishi Chandna imzalı sinema, her yerde hazır ve nazır bir poster kültüründe din, siyaset ve bilimin kesiştiği yolların alaycı bir keşfi. Bir adam, “Ne kadar önemli biri olursan ol, ne kadar nüfuz sahibi olursan ol, posterin olmadan var olamazsın,” dedi.

Yaşanan hayatlar: Hebe de Bonafini, iki oğlu Arjantin’in askeri diktatörlüğü altında tutuklanıp ortadan kaybolunca bir insan hakları savunucusu oldu. 93 yaşında öldü.


TATİL İNCELERİ

Priya Krishna yapay zekaya “Bana benim için yapılmış bir Şükran Günü menüsü göster” dedi. Kredi… The New York Times için Timothy O’Connell

… AI’dan Mutlu Şükran Günü mü?

Yapay zeka arka yaratabilir, “Jeopardy!” oynayabilir. ve bilimsel atılımlar yapmak. Ama mutfakta ne kadar iyi? Bir Times yemek muhabiri olan Priya Krishna, bir AI sistemine en büyük zorluğu verdi: bir Şükran Günü menüsü.

Priya, GPT-3 adlı bir sinir ağı kullandı. Aile geçmişi, en sevdiği malzemeler ve sevdiği tatlar hakkında bilgi verdi.

İlginçti. GPT-3 hem makul hem de merak uyandıran tarifler üretti: balkabağı baharatlı chaat, naan dolgusu ve soya-zencefil sırlı kavrulmuş hindi. Ancak hindi kuru ve tatsızdı (tarifte bir diş sarımsak gerekiyordu, tereyağı veya yağ yoktu). Ve naan dolgusu, diye yazıyor Priya, “tadı bir chana masala ve bir bar kavgasına karışmış bir meyveli kek gibiydi.”

Priya, “Bu teknoloji, en azından şimdiye kadar, insanların yerine geçemez” diye yazıyor. “Aşçıları bir yöne veya başka bir yöne itebilir. Ama yine de – sezgisi, hikaye anlatımı ve sıcaklığıyla – iyi bir tarifi yönlendiren insanlıktır.


Daha fazlası için: bir videoda , Priya tarifleri pişiriyor ve Times yemek pişirme köşe yazarlarından yargılamalarını istiyor.

OYNA, İZLE, YE

Ne Pişirmeli


Kredi… The New York Times için Melina Hammer

Şükran Günü’nü mü kutluyorsunuz? İşte hindi, sos, dolma, yeşil fasulye ve balkabağı turtası için hepsini yemeyi planladığınız gün yapabileceğiniz tarifler.

Ne Okumalı?

Yıllık 100 önemli kitap listemize göz atın.

Ne İzlemeli?

Filipinler’de komadaki bir tür yönetmeni olan “Leonor Asla Ölmeyecek”te kendi senaryolarından birinin tuzağına düşer.

Sağlık

Dişlerinizi beyazlatmak güvenli mi? Ve hangi yöntemler işe yarıyor?

Emojiler

Teknoloji çalışanları işten çıkarılırken dayanışma içinde selam veriyorlar.

Şimdi Oynama Zamanı

Küçük Bulmacayı oynayın ve bir ipucu: Keyifle (beş harf).

İşte Wordle ve Spelling Bee.

Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz.


Bugünkü brifing için bu kadar. Yarın görüşürüz. — Amelia

PS The Athletic, Google ile yaptığı ortaklık aracılığıyla kadın sporları kapsamını ikiye katlamayı planlıyor.


“The Daily” mükemmel hindiyi pişirmekle ilgili. “Still Processing” ise Beyoncé’nin son albümünü konu alıyor.

Bize e-posta gönderin [email protected] . Her notu okudum.
 
Üst