Tonga’ya giden bir yardım gemisinde bir koronavirüs salgını rapor edildi.

Bakec

Member
Tonga’ya giden bir Avustralya yardım gemisinde, neredeyse iki hafta önce volkanik bir patlama ve bir tsunami tarafından harap olan bir koronavirüs salgını, virüsün uzak Pasifik ülkesine yayılmasıyla ilgili endişelere yol açtı. sadece ekim ayında.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton Salı günü düzenlediği basın toplantısında, H. M. A. S. Adelaide adlı gemide bulunan yirmi üç kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını ve tecritte olduklarını söyledi.

Salı günü geminin tam konumu ve gemideki toplam mürettebat sayısı belirsizdi. Bay Dutton, geminin Avustralya’nın Brisbane kentinden “günler önce” ayrıldığını söyledi. ”

Dutton, “Elimizde bir gemimiz var ve bu erzakları indirebilmek ve insanlara destek sağlayabilmek için mümkün olan en kısa sürede Tonga’ya yanaşmaya çok hevesliyiz,” dedi ve birkaç uçağın kullanıldığını da sözlerine ekledi. malzemeleri gemiden boşaltmak için.

Sn. Dutton, geminin Tonga’ya yanaşmasına izin verilirse malzemelerini güvenli bir şekilde teslim etmeye çalışacağını söyledi. “Bunu temassız bir şekilde yapabiliriz, ekipmanı püskürterek virüsü bulaştırma şansı açıkça göz ardı edilebilir” dedi.

15 Ocak’ta Hunga Tonga-Hunga Ha’apai yanardağının patlamasından sonra, Tonga külle boğuldu ve suyla boğuldu, bu da yardım ulaştırma çabalarını zorlaştırdı. Felaket aynı zamanda ülkenin internete olan tek bağlantısını da kesti. Ülkeye giren yardım görevlilerinin koronavirüsü taşıyabileceği ve Tonga’nın şimdiye kadar önlemeyi başardığı bir salgına neden olabileceğine dair endişeler de var.

Yaklaşık 100.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Tonga, pandemi sırasında, enfekte bir kişinin Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinden ticari bir uçuşla Ekim ayında ülkeye gelmesiyle yalnızca bir koronavirüs vakası bildirdi. Tonga, gelen yolcuların 21 gün karantinaya alınmasını gerektiriyor ve ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı iki doz Covid-19 aşısı aldı. Tonga’nın coğrafi izolasyonu – ana adası Yeni Zelanda’nın 1.100 mil kuzeydoğusundadır – virüsten kaçınmasına büyük ölçüde yardımcı oldu.

Bay Dutton, “Hiçbir koşulda virüse karşı ortak bir çaba sarf etmiş olan Tongalıların sağlık ve esenliklerinden ödün vermeyeceğiz” dedi.