Uluslararası Sıcak Noktalarda Yardım ve Güvenlik Sağlamak

Bakec

Member
Bu röportaj, bugün dünyada gelişen önemli hikayelere önemli katkılarda bulunan kadınların altını çizen en son Kadın ve Liderlik özel raporumuzun bir parçasıdır. Konuşma düzenlendi ve kısaltıldı.

Rumiko Seya, 45, 1999’dan beri Orta Doğu’da çatışma önleme ve barışı koruma üzerine odaklanan Japonya merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan REALs ‘ün başkanıdır, Afrika ve Asya.

REALs (Reach Alternatives) birçok yerde hizmet ve yardım sağlıyor, ancak son zamanlarda Taliban’ın devralmasından bu yana şiddet ve hayati tehlike arz eden gıda kıtlığı yaşayan Afganistan’da yer alıyor. geçen yaz. GERÇEK’lerin oradaki rolü ne oldu?

800’den fazla tahliye talebi aldık. En savunmasız kişilere ulaşmaya çalışıyoruz, ancak herkes risk altında olduğu için herkesi aynı anda kurtaramayız. Bu yüzden insanlara öncelik vermeliyiz ki bu bizim için zor çünkü herkesin bir tür yaşam tehdidiyle karşı karşıya olduğunu biliyorum.

REAL’ler hangi adımları attı?

Geçen Eylül’den bu yana charter tahliye uçuşları önemli ölçüde azaldığından, diğer çıkış yollarını güvenceye almaya ve koruma sağlamaya başladık. Yakalanma korkusuyla hastaneye gidemeyen çok sayıda hamile kadın var. Biz de kadın doktorları evlerine gönderiyoruz.

Aynı zamanda iltica veya mülteci statüsü sağlayabilen ülkelere vize sağlıyoruz. Bu esas olarak ABD, Avustralya veya Avrupa’da. Yani kişiye göre kabul edilme başarı oranı yüksek olan ülkeleri seçmemiz gerekiyor ve tüm belgeleri hazırlıyoruz. Ailelerin maddi imkanları yoksa ulaşım ve vize ücretleri için para toplayıp maddi destek sağlıyoruz.

Afganistan’dan Rapor

• Kabil’in Düşüşü İçinde: Taliban, Dünyayı şoke eden bir hızla Afgan sermayesi. Muhabirimiz ve fotoğrafçımız tanık oldu.
  • Devriyede: Bir grup Times gazetecisi Kabil’de bir Taliban polis biriminde 12 gün geçirdi. İşte gördükleri.
  • Yüz yüze: Afganistan’da deniz piyadesi olarak görev yapan bir Times muhabiri, bir zamanlar savaştığı bir Taliban komutanıyla röportaj yapmak için geri döndü.
  • Bir Fotoğrafçının Günlüğü: Afganistan’daki 20 yıllık savaşa bir Times fotoğrafçısının objektifinden kaydedilen bir bakış.
Şimdiye kadar kaç kişi tahliye edildi?

184’ü [2 Mart itibariyle] tahliye etmeyi başardık. 150 kişiyi daha tahliye ediyoruz. Ayrıca davalarının sonuçlanmasını bekleyen 400 ila 500 kişi var.

Japonya Afgan mültecileri karşıladı mı?

Japon hükümeti [2 Mart itibariyle] yaklaşık 500 kişiyi tahliye etti, ancak hepsi Japon Büyükelçiliği veya Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın [kalkınma yardımı sağlayan bir devlet kurumu] [mevcut] çalışanlarıydı. . Eski personelin tahliyesini duyurduklarında sadece asıl başvuranların tahliyesine izin verdiler. Ana işçiler babalar olduğu için çoğu, eşlerini ve çocuklarını geride bırakamadıkları için Japonya tarafından tahliye edilmekten vazgeçti.

Japonya kolayca mülteci statüsü sağlamıyor. Kişi veya en az bir aile üyesi, üniversitelerde tam istihdam veya tam eğitim pozisyonlarına sahip olmalıdır. Bu kriterleri karşılamaları halinde, Japonya uygunluk sertifikası sağlayacaktır. Ama bu Afganistan’daki insanlara anlattığımız bir şey değil, çünkü öldürülmek üzereler ve sonra onlara, ‘Eskiden Japonya için çalıştığını biliyorum ve teşekkür ederim, ama Japonya’ya tahliye edilmen için, yapmalısın’ demeliyiz. tam zamanlı işler bul.’ Bu yüzden insanları başka ülkelere götürmeye çalışıyoruz.

REALs, Afganistan’dan gelen mültecilere yardım ederken aynı zamanda geride kalanlara da hizmet veriyor. Burada gösterilen Kabil’de ve Taliban liderliğindeki ülke genelinde insanlar gıda kıtlığı ve diğer ekonomik krizlerle mücadele ediyor. Kredi… Hussein Malla/Associated Press

Japonya’da risk altındaki Afganları kabul etmeye hazır bazı şirketlerle işbirliği yapıyoruz. İstihdamı sağladıktan sonra, Japonya’da uygunluk başvurusunda bulunmak için tüm belgeleri almamız gerekiyor. Bu çok maliyetli ve zaman alıyor. Bu süreçte iki aileyi kabul etme sürecindeyiz. Biri Hokkaido’ya, diğeri Kumamoto’ya gidiyor. Son varış noktası Japonya olan 10 aileye daha destek oluyoruz. Ancak desteklediğimiz tüm insanlar arasında sadece yüzde 10’u Japonya’ya geliyor.

REAL’ler Afganistan’daki kadınlara da mı odaklanıyor?

Desteklediğim kadınlardan biri 19 yaşında. Kadın aktivisti ve gazeteci olarak çalışıyordu, ancak işi nedeniyle Taliban tarafından tehdit edildi ve saldırıya uğradı. Yine de gururla devam ediyor. Hayatını kurtarmak için onu Afganistan’dan çıkarmak zorunda kaldım. Durum düzelirse hala Afganistan’a geri dönmek istiyor. Ve bunun gibi birçok insan var.

Ayrıca Afganistan’da, hane reisinin kadın olduğu haneler de dahil olmak üzere 15.400 kişiyi hedef alarak, Şubat ayında gıda yardımına başladık. Kimisi anne, kimisi de çok hayalleri olan üniversite öğrencileriydi. Ama sonra bir gecede karanlığa döndü.

Tahliyeleri ve gıda yardımını desteklemek için gereken fonlar nereden geliyor?

Diğer projeler için BM ve diğer destekler alıyoruz. Ancak REAL’ler, özel bağışlar dışında Afgan tahliyesi için herhangi bir fon almıyor. Ekim ayı civarında bunun için kaynak yaratmaya başladık; ondan önce, iç varlıklarımızı kullandık. Tahliyeleri desteklemek için yaklaşık 1 milyon dolara ihtiyacımız var; şimdiye kadar REAL’lere yaklaşık 300.000 dolar bağışlandı.

İnsani yardım işine girmeye karar vermenize ne sebep oldu?

17 yaşındayken lisedeyken, 2 milyon Ruandalı’nın kaçtığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki bir mülteci kampında çekilmiş bir fotoğraf gördüm. Hayatımdan çok şikayet ettiğim bir dönemdi. Kendimle fotoğraf arasında sadece bir kamera olduğunu fark ettim ama hayatta çok büyük bir fark vardı. Beni aydınlatan insanlara bir şeyler iade edebileceğime dair bir vizyona sahip olmaya başladım. Bir şeyler yapmak istedim çünkü bu insanlara bakarak kurtuldum.

Ve şimdi bu örgütün başkanısınız. Bir kadın olarak kariyeriniz boyunca zorluklar yaşadınız mı?

Afganistan’da doğrudan taciz olmadım ama dikkatli olmalıydım. Örneğin, Afgan yetkililerle yaptığım görüşmelerde konuşmadım çünkü kadınların toplum içinde konuşmaması gerektiğini biliyordum. Kültürel olarak duyarlı olmaya çalışıyordum.

Ama sadece kadınların oynayabileceği roller de var. Ve bu benim devam etmem için motivasyon. Tecavüze uğramış veya saldırıya uğramış kadınlarla çalıştığımızda, insani yardım kuruluşlarından olsalar bile erkeklerle konuşmaktan korkuyorlar. Ama onlarla konuşmak için oraya gittiğimde açılıyorlar.