Uzak Bir Tayland Köyünde, Kayıp Bir Pilotun İpuçlarını Ararken

Bakec

Member
BAAN MAE KUA, Tayland — On yaşındaki Sao Yotkantha, alışılmadık şekilde yaklaşan bir uçağın kükremesini duyduğunda babasına pirinç tarlasında yardım ediyordu. Yukarı baktı ve iki motorlu bir uçağın yarım mil ötede yere çarptığını ve alevler içinde kaldığını gördü.

Dünya Savaşıydı ve Amerikan uçağının düşmesi, Tayland’ın kuzeyindeki küçük bir köy olan Baan Mae Kua’nın tarihindeki en büyük olaydı.

Şimdi 87 yaşında olan animasyonlu Bay Sao, “Gürleyen bir ses duydum ve o zamanlar Thais’in dediği gibi uçan bir tekne gördüm” diye hatırlıyor. “Gerçekten çok yakındı. Daha önce duyduğum hiçbir sese benzemiyordu ve sonra düştüğünü gördüm.”

Bir P-38 Lightning olan uçak, büyük olasılıkla yıldırım çarptığında ve gökten düştüğünde Tayland ve Burma, şimdi Myanmar üzerinde bir keşif görevindeydi. Şiddetli yağmur yangını söndürdü.

Bay Sao, babasıyla birlikte olay yerine koştu, ancak pilottan geriye sadece gövdesi kaldı. İlk kez bir yabancı gördüğünü söyledi ve adamın kırmızımsı sarı saçlarından etkilendi.

Şimdi 87 yaşında olan Sao Yotkantha, 10 yaşındayken uçak kazasına tanık oldu. “Daha önce duyduğum hiçbir sese benzemiyordu ve sonra düştüğünü gördüm.” Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca
Baan Mae Kua’da yol kenarında bir pazar tezgahı. Kaza sırasında köyde sadece birkaç yüz kişi vardı, elektrik ve araba yoktu. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca

Yetmiş yedi yıl sonra, uzak topluluk için başka bir büyük olayda, ABD ordusundan bir ekip, pilotun kimliğini doğrulamak için yeterli kalıntı bulma umuduyla Lampang Eyaletindeki olası kaza alanını kazmak için Mart ayında geldi.

Ordu, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’nden alınan dokuz Amerikalı ve sivil müteahhitler, bölgeyi arkeolojik bir kazıya dönüştürmek için köyden işe alınan 30 Taylandlı işçiyle birlikte çalıştı. Nisan ayındaki kazıyı tamamlamadan önce, bir Amerikan uçağına ait olduğu kesin olan parçalar ve insan kemiği olabilecek küçük parçalar buldular.

Bir buluntu, metal bir plaka, Hava Kuvvetleri’nin öncüsü olan “Ordu Hava Birlikleri” dedi. Başka bir veri plakasının bir parçasında “Aviation Corporation” ve “New York, NY” yazıyor ama başka hiçbir ipucu vermiyordu.

Kazıyı denetleyen sivil bir arkeolog olan Mindy Simonson, “Çok umutluyum” dedi. “Şimdiye kadar bulduklarımızın hepsi iyi göstergeler.”

Pilotun kalıntılarının aranması, ABD’nin kayıp askerleri kurtarma ve ordunun herkesi eve getirme sözünü yerine getirme çabasının bir parçası. Dünya Savaşı başta olmak üzere dış çatışmalarda 72.000’den fazla kişi kayıp olarak listeleniyor.

Mart ayında kazı alanında. Her beyaz bayrak, metal dedektörünün olası enkaz gösterdiği bir noktayı işaretler. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca
İşçiler, uçak kazasından olabilecek daha büyük malzeme parçalarını aramaya hazırlanırken kazılmış toprak kovalarına su ekliyor. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca

Hawaii merkezli Savunma Esirleri / MIA Muhasebe Ajansı, kayıpların son yerini bulma, kazılar yapma ve kalıntıları belirleme işine sahiptir. Süreç yıllar alabilir. Yıllık 131 milyon dolarlık bir bütçeyle ajans, 2015’ten bu yana 1.200’den fazla kayıp servis üyesi tespit etti.

Kendine özgü ikiz kuyruğu olan P-38, 5 Kasım 1944’te Baan Mae Kua’nın hemen dışındaki ormanlık bir alana düştü. Köyde sadece birkaç yüz kişi yaşıyordu. Elektriği yoktu; kimsenin arabası veya motosikleti yoktu. Dördüncü sınıf öğretmeni olmadığı için yerel okul üçüncü sınıfta sona erdi.

Hurda metaller değerliydi, bu yüzden köylüler uçağın enkazının çoğunu manda tarafından çekilen arabalarda taşıdı. Gövdeye ne olduğu belli değil.

Kaza alanı sonunda bir pirinç tarlası oldu. Yaşlı sakinler buna Deadman’s Torso Flat diyor. Gençler buraya Fallen Plane Field demeye başladılar.

Köy savaştan bu yana modernleşti, ancak oradaki yaşam neredeyse aynı. Şimdi köyde yaklaşık 2.000 kişi yaşıyor, pirinç ve manyok yetiştiriyor ve sığır yetiştiriyor. Birçok aile, nesiller boyunca köyü ev olarak adlandırdı.

Dar sokaklar boyunca, bir ve iki katlı evler, kül blok duvarların arkasında yarı gizlenmiş durumda. Bahçelerde muz, papaya, demirhindi ve mango ağaçları bulunur. Bu günlerde okul altıncı sınıfa gidiyor; bir ortaokul beş mil uzakta. Birkaç öğrenci üniversiteye devam eder ve öğretmen olarak geri döner.

Yaşlı sakinler, Amerikan uçaklarıyla ilgili hikayelerle büyüdüklerini söylüyorlar.

Sitede “Aviation Corporation” ve “New York, NY” yazan küçük bir enkaz parçası bulundu. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca
Mart ayındaki hafriyat operasyonunda çalışıyor. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca

Köylülerden biri olan Bai Norkaew, “Hatırlayabildiğim kadarıyla çocukluğumdan beri o uçağı duydum” dedi.

Ekip, bir metal dedektörünün yardımıyla, olası uçak enkaz alanlarını işaretlemek için yüzlerce küçük beyaz bayrak dikti. Kazı, toprak katmanlarında bir çarpma kraterini gösteren varyasyonları ortaya çıkardı. Ekip, yoğun kili elemek için su kullanarak, ne kadar küçük olursa olsun, kazadan gelmiş olabilecek metal, cam veya kemik parçalarını aradı. Zaman zaman sıcaklık 100 derecenin üzerine çıktı.

70 yaşındaki Bayan Bai, sadece gözleri görünecek şekilde başına sarılı gri bir tişört giydiği için mutluydu. “Hala güçlüyüm” dedi.

Tıslama, manyok tarlalarında çalışmak için aldığı günlük 9 dolardan daha iyiydi ve her saat bir mola ve daha kısa bir iş günü ile koşullar da öyleydi. Merhum için iyilik yapmayı da severdi.

“Geleneksel bir Tay tarzında mantıklı” dedi. “Liyakat kazanmak ve pilot için iyi karma yapmak için bedeni geri getirin.”

Köyün en yaşlı sakini, yakın zamanda 99 yaşına giren Fong Inma’dır. İşitme güçlüğüne rağmen aktiftir, evde tırabzan olmadan merdiven çıkar ve torunu ve 9 yaşındaki torununun torunu ile bir motosikletin arkasına biner.

Amerikan uçak kazasını canlı bir şekilde hatırlıyor. O sırada 21 yaşındaydı, hamileydi ve evde dokuma yapıyordu. “Çöktüğünü görmedim; Sadece duydum,” dedi. “Gerçekten korktum. Birçok insan korktu.”

Ertesi gün, kocası ve köy muhtarı olan kayınpederi ile birlikte sahayı ziyaret etti ve pilotun gövdesini gördü. Enkazın hala yaklaşmak için çok sıcak olduğunu hatırladı. Birçok insan sahneyi görmeye gelmişti ve onlar için yemek yapılmasına yardım etti.

Fong Inma, Baan Mae Kua’nın en yaşlı sakini. 1944’te sadece 21 yaşında, uçak kazasını görmedi ama duydu. “Gerçekten korktum” dedi. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca
Royal Thai Hava Kuvvetleri Müzesi’nin düşen Amerikan P-38 uçağıyla ilgili kaza raporu. Kredi… The New York Times için Lauren DeCicca

Haftalar sonra bir oğul doğurdu ve düşen uçan makineden sonra ona Tay dilinde makine anlamına gelen Khrueang adını verdi. O sırada Tayland hükümeti Japonlarla işbirliği yapıyordu ve Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri savaşçıları yakınlardaki bir hava alanından savaşa uçuyorlardı.

Bir tarihçi olan Daniel Jackson, 2021 kitabında yazdığına göre, düştüğüne inanılan pilot gereksiz riskler almakla ün yapmıştı ve fırtınaya yakalandığında düşman hedeflerini daha iyi fotoğraflamak için alçak bir irtifada uçuyor olabilir. , “Düşmüş Kaplanlar.”

Kaza mahalli köylüler tarafından iyi bilinirken, konum, üç tarih meraklısı sayesinde sadece 2018’de Amerika Birleşik Devletleri ajansının dikkatini çekti: Bay Jackson; Tayland’da yaşayan Amerikalı Hak Hakanson; ve Kraliyet Tay Hava Kuvvetleri Müzesi tarihçisi olan emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sakpinit Promthep.

Geçen hafta ajans, kazı sırasında kurtarılan eşyaları Hawaii laboratuvarına göndermeden önce Utapao Hava Üssü’nde bir geri dönüş töreni düzenledi. Ajans, pilotun kimliğinin doğrulanmasının ayrıntılı analiz gerektireceğini ve aylar sürebileceğini söyledi.

Arama operasyonunu yöneten Hava Kuvvetleri’nden Yüzbaşı Jenavee Viernes, “Burada bir Amerikan uçağının parçaları olduğunu bilmek güzel” dedi. “Ama aradığımız uçak olup olmadığını henüz bilmiyoruz.”

Ryn Jirenuwat raporlamaya katkıda bulundu.