Yeni uygulama “mAIGreece” turistlere yardım etmeyi amaçlıyor

SuZi

Global Mod
Global Mod
Ayağınız mı burkuldu, pasaportunuzu mu kaybettiniz? Bir akıllı telefon uygulaması artık Yunanistan'daki tatilcilere faydalı ipuçları veriyor ve acil durumlarda yardım sunuyor. Yunan hükümeti adına geliştirilen uygulama Pazartesi gününden bu yana App Store ve Play Store'dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Uygulamanın adı “mAIGreece”. AI, Yapay Zeka anlamına gelir. Gezginlerin gerçekten ihtiyaç duydukları bilgileri tam olarak almalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

“mAIGreece”: Yeni uygulama nasıl çalışıyor?

Uygulama, kullanıcının tam konumunu belirlemek için GPS kullanıyor. Ziyaretçi daha sonra isteklerini kaydetmek için sesli girişi veya akıllı telefon klavyesini kullanabilir: En yakın plaj nerede? Orada nasıl görünüyor? Bölgede hangi antik alanlar var? Yerel hastane nerede, en yakın polis karakolu nerede? Bölgemde hangi festivaller ve etkinlikler var?

Özel olan: Yapay zeka sayesinde uygulama 31 dilde iletişim kurabiliyor. AB'nin 24 resmi dilinin yanı sıra Arnavutça, Çince, Japonca, Türkçe, İbranice, Arapça ve Korece'yi de anlıyor. Sesli girişi kullanarak örneğin şunu söyleyebilirsiniz: “Ben bir Alman turistim ve pasaportum çalındı - ne yapabilirim?” Uygulama daha sonra yerel polis karakolu ve en yakın konsolosluk hakkında Almanca olarak da ayrıntılı bilgi sağlıyor.

Kullanıcılar, bir menü kullanarak profillerini, uygulamanın tam ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırabiliyor: Bir kişi yürüyüş yapmayı seviyor, bir diğeri esas olarak plajlarla ilgileniyor ve bir diğeri ise öncelikle antik alanlar ve müzeler hakkında bilgi istiyor. Lansmanda Dijitalleşme Bakanı Dimitris Papastergiou, “Bu uygulamayla misafirlerimize Yunanistan'da daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlayacak kişisel bir seyahat arkadaşı sunmak istiyoruz” dedi. Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, yeni uygulamayla turistlere “Yunanistan'da kaldıkları süre boyunca bütünsel bir deneyim” vaat ediyor. Bakan, uygulamanın “misafirperverlik ve güvenlik duygusunu güçlendirmesi” gerektiğini söyledi.

Uygulama Yunan hükümeti adına geliştirildi

Uygulama, Yunanistan Turizm Bakanlığı ve Dijital İdari Reform Bakanlığı adına Microsoft, Accenture ve Ubitech'in yanı sıra Hellenic Telecom tarafından geliştirildi. Yapay zeka teknolojisi Azure Open AI'dan geliyor. Uygulamada ayrıca tehlikeli durumlarda sivil koruma yetkililerini uyarmak için kullanılabilecek bir acil durum düğmesi de bulunuyor (örneğin, yürüyüş sırasında kaybolmanız veya yaralanmanız durumunda).

Yunanistan ilk sıcak hava dalgasını bekliyor

Yunanistan yazın ilk sıcak hava dalgasını yaşamak üzere olduğundan, acil çağrı işlevi önümüzdeki birkaç gün içinde yararlı olabilir. Meteorologlar Çarşamba ve Perşembe günü Yunanistan anakarasında sıcaklığın 45 dereceye kadar çıkacağını tahmin ediyor.

Atina'da Kızıl Haç, şehir merkezindeki Syntagma Meydanı ve Akropolis'te ilk yardım istasyonları kurdu. Orada ücretsiz su şişeleri dağıtılıyor. Birçok okul Çarşamba gününden itibaren kapalı kalacak ve yetkililer çalışanlarına evden çalışmaları çağrısında bulundu.

Haftanın ikinci yarısında Türkiye ve Kıbrıs'ta da 45 derece civarında sıcaklık bekleniyor. Yunan Ege adalarında sıcaklık daha katlanılabilir. Meteorologlar orada maksimum sıcaklığın 34 dereceye kadar çıkmasını bekliyor.

Gezginlerin şu anda neyi bilmesi gerekiyor? Hepsi önemli Tatilinizle ilgili haberleri reisereporter'da bulabilirsiniz.