Yolcular 2023 yazında tekrar uçuş kaosu beklemek zorunda mı?

SuZi

New member
Dernek eylem çağrısı yapıyor


Yolcular 2023 yazında tekrar uçuş kaosu beklemek zorunda mı?2022 yazında Düsseldorf Havalimanı’nda kaotik görüntüler yaşandı.

© Kaynak: David Young/dpa


Alman Havacılık Endüstrisi Federal Birliği, önümüzdeki yaz için seyahatlerde keskin bir artış bekliyor. Bu nedenle dernek, 2022 yazında olduğu gibi Alman havaalanlarında kaosu önlemek için hazırlığın iyileştirilmesine yönelik önlemler alınması için baskı yapıyor.


Fritz Edelhoff

02/08/2023, 12:50


Pek çok gezgin, 2022 yazında birçok Alman havalimanındaki kaosu dehşetle hatırlayacak. Alman Havacılık Endüstrisi Federal Birliği (BDL), dünya çapında korona kısıtlamalarının büyük ölçüde kaldırılmasından bu yana, Almanya seyahatlerindeki yolcu sayısının bu yıl yeniden artmasını bekliyor. Peki Almanya’da yeniden uçuş kaosu nasıl önlenecek?


BDL Başkanı ve Münih Havaalanı Müdürü Jost Lammers, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Alman havacılık endüstrisinde yer alan herkesin 2023 yazında yeniden uçuş kaosundan nasıl kaçınılacağı konusunda çalıştığını vurguladı. Geçen yılın ilkbaharındaki kısıtlamaların ardından, çoğu havalimanında sorunsuz süreçleri sağlamak için birkaç ayın yeterli olmadığı görüldü.

Bu nedenle, check-in, uçak taşıma ve bagaj takibi süreçlerini optimize etmek için havalimanları, havayolları, federal polis, Alman hava trafik kontrolü ve yer hizmetleri sağlayıcıları ile aylardır çalışıyorlar. Burada BDL, Frankfurt ve Münih havalimanlarındaki bagaj tarayıcıları gibi yeni modern teknolojilerin süreçleri optimize edeceğine de güveniyor.


Ancak, bu tür teknolojilerin Almanya genelinde tanıtılması kısa vadede mümkün değil, bu nedenle yolcuların işlemleri olabildiğince hızlı organize etmek için kendilerini mümkün olduğunca iyi hazırlamaları ve kurallara uymaları isteniyor.

Yurt dışından gelen işçiler, personel eksikliğini telafi etmelidir


Bu nedenle, 2023 yazı için, federal hükümetin yurt dışından ek personel almak için daha iyi fırsatlar yaratacağına dair güçlü bir umut var. BDL Genel Müdürü Matthias von Randow, bürokratik engellerin kaldırılması ve bu işçiler için daha uzun vadeli beklentiler yaratılması lehinde konuştu. Çünkü havacılık sektöründeki personel sorununu uzun vadede çözmenin başka yolu yoktur.

Özel izinleri olmayan vasıfsız işçilerin de tüm yaz uçuş programı, yani Alman havaalanlarındaki ana seyahat sezonu için işe alınabileceğini önermektedir. Bu sayede kısa süreli personel sorunları daha iyi emilebilir. Ancak von Randow, uzun vadede işgücünün, eğer isterlerse, Almanya’da da umutları olması gerektiğini söylüyor.

yolcu sayısında toparlanma


Almanya’daki yolcu sayıları pandemi yıllarına göre giderek daha fazla toparlandığı için Alman havalimanlarında ek işçilere de ihtiyaç duyulabilir. BDL Çarşamba günü mevcut rakamları açıkladı.


Bir önceki yılın aksine 2022’de yüzde 110’luk bir büyüme yaşandı ve Almanya havalimanlarından toplam 164,7 milyon yolcu kalktı. Bu, 2019’daki yolcu sayısının hala yalnızca yüzde 66’sı olmasına rağmen, trend güçlü bir şekilde yukarıyı gösteriyor. Dernek bu nedenle 2023’te başka bir güçlü artış bekliyor – Avrupa ve kıtalararası uçuşlar için korona öncesi 2019 yılına ait teklifin yüzde 88’ine kadar çıkması bekleniyor.


Bir Lufthansa Airbus A330, havaalanından kalktıktan kısa bir süre sonra tırmanıyor.

Bir Lufthansa Airbus A330, havaalanından kalktıktan kısa bir süre sonra tırmanıyor.


Almanya havalimanlarındaki yolcu sayısı 2023’te yeniden artacak.

© Kaynak: Silas Stein/dpa/arşiv resmi


Öte yandan, Almanya’daki iç hat uçuşlarındaki hava trafiği önemli ölçüde daha az artıyor, yolcu sayıları yalnızca belirli noktalarda belirgin bir şekilde iyileşiyor – Frankfurt veya Münih gibi büyük merkezler şu anda 2019’dan yüzde 77 civarında bir seviyeye geri döndü. , diğer yandan, korona pandemisinden önceki seviyenin yaklaşık yüzde 40’lık doluluk oranıyla sadece bazı rotalarda iyi gidiyor.

Münferit problemler göz ardı edilemez


Lammers’a göre, Almanya’daki yolcu sayısındaki genel güçlü artış göz önüne alındığında, önümüzdeki yaz sorunlar yaşanabilir. Bununla birlikte, sektör yaz aylarında geçen yıla göre çok daha iyi hazırlanıyor, bu nedenle genel olarak sorunlar olacağını varsaymıyor. BDL Başkanına göre münferit günlerde ve yerlerde kesinlikle sorunlar ve dolayısıyla gecikmeler ve gecikmeler olacak, bunun önüne geçilemez, ancak “herkes bir araya gelirse, bu yaz bizim için mümkün olacak”.


Lammers, örneğin jeopolitik durumun sorunlara neden olabileceğini açıklıyor. BDL açısından bakıldığında, yaz boyunca hava trafiğinde kısıtlamalara ve dolayısıyla gecikmelere yol açabilecek faktörler, Ukrayna savaşının veya planlanan askeri manevra “Air Defender 2023” ün ölçülemezleri olmaya devam ediyor. Haziran ayında yüzlerce savaş uçağının Avrupa ve Almanya hava sahasında uçtuğu söyleniyor.

Yaz için kasvetli tahmin ile Eurocontrol


Avrupa hava trafik kontrol otoritesi Eurocontrol yaz için tahminlerinde BDL’den daha az iyimser. Bu yıl beklenen hava sahası kullanımının yüksek olması ve birçok havayolunun ve havalimanının çözülmemiş personel sorunları nedeniyle aksamaların her zaman beklenmesi gerekiyor. Bu daha sonra iptallere ve gecikmelere yol açacaktır.

Yolcu hakları portalı Flightright da bunu benzer şekilde görüyor ve bu kapasite kullanımı için yeterli personele sahip olmadan havayollarının uçuş tekliflerini korona pandemisi öncesindeki seviyeye benzer bir seviyeye çıkaracağını eleştiriyor.
 
Üst