Yoon Suk-yeol, başkanların yargılanmasına yardım etti. Şimdi bir olmak istiyor.

Bakec

Member
Yıldız bir savcı olarak, önde gelen muhafazakar aday Yoon Suk-yeol, iki eski cumhurbaşkanının yanı sıra Samsung başkanı ve ülkenin Yüksek Mahkemesi eski baş yargıcının yolsuzluk suçlamasıyla hapse atılmasına yardım etti. .

Şimdi, Bay Yoon, giden başkan Moon Jae-in’den derinden memnun olmayan Güney Korelilere seslenerek kendisi başkan olmayı umuyor.

Bay Moon’un hükümeti ve Demokrat Partisi, çok yüksek konut fiyatları, artan gelir eşitsizliği ve sosyal hareketlilik eksikliği etrafında etik hataları ve politika başarısızlıklarını ortaya çıkaran bir dizi skandal tarafından sarsıldı.

Bay Yoon, yakın tarihli bir kampanya konuşmasında “Yakın zamana kadar siyasete girmeyi hiç hayal etmemiştim” dedi. Ancak halk, yetersiz ve yozlaşmış Demokrat Partiyi iktidardan uzaklaştırma göreviyle beni şu anda bulunduğum konuma getirdi” dedi.

Bay. Yoon, 18 Aralık 1960’ta Seul’de doğdu. Babası bir üniversite profesörü ve annesi eski bir öğretmendi. Seul Ulusal Üniversitesi mezunu olarak, dokuzuncu denemesinde baro sınavını geçtikten sonra 1994 yılında savcı oldu. Sonunda, ülkenin en zengin ve en güçlülerinden bazılarının peşine düşerken siyasi baskı altında çekinmeyen bir yolsuzlukla mücadele müfettişi olarak adını duyurdu.

Bay Yoon, 2013 yılında bir parlamento oturumu sırasında ünlü bir şekilde “Kimseye sadakat borçlu değilim” dedi. Güney Kore’de önce kıdemli müfettiş, ardından başsavcı olarak. Güney Kore’nin en güçlü holdingi olan Samsung ile iki eski muhafazakar başkan, Park Geun-hye ve onun selefi Lee Myung-bak arasındaki bağlantıları araştırarak başkanın yolsuzlukla mücadele kampanyasına öncülük etti.

Ama sonra Bay Yoon, Bay Moon’un hükümetiyle çatışmaya başladı, liderliğindeki savcılar, cumhurbaşkanının eski bir adalet bakanı olan Cho Kuk gibi siyasi müttefiklerini içeren suistimal iddialarını soruşturmaya başladı.

Daha önce Bay Yoon’u siyasi bir uşak olarak kötüleyen muhafazakar muhalefet, aniden ona bir kahraman demeye başladı. Geçen yıl, başsavcılık görevinden istifa etti ve ana muhafazakar Halkın Gücü Partisi’nden cumhurbaşkanlığı adaylığını kazandı. Seçilirse, Güney Kore’de cumhurbaşkanı olan ilk eski savcı olacak.

Bu başkanlık teklifi, Bay Yoon’un seçilmiş görevdeki ilk denemesi olmasına rağmen, Bay Moon’un hükümetini algılanan politika başarısızlıklarından dolayı cezalandırmak isteyen, ancak yine de ABD’ye güvenmeyen muhafazakar Güney Koreliler arasında güçlü bir destek tabanına sahip. Halkın Gücü Partisi’nin mevcut liderliği.

Seul’deki Myongji Üniversitesi’nde siyaset bilimci olan Kim Hyung-joon, “Yoon Trump gibidir” dedi. “Kurumu sarsmak için koşan bir yabancı.”