26 yaşındaki genç Pasifik'ten Atlantik'e seyahat etti

SuZi

Global Mod
Global Mod
Tutkulu yürüyüşçü ve koşucu Holden Ringer, hayatının en uzun yürüyüşüne Washington eyaletinin kuzeybatı La Push'unda, batı kıyısında, Kanada sınırının hemen altında başladı. Memleketi, orada geçen “Alacakaranlık” film serisinin mekanı olarak ünlendi. 26 yaşındaki çocuğun o zamandan bu yana kat ettiği kilometre sayısı da filme değer.

Bir ayrılığın üstesinden gelmek, çölde yalnızlıkla mücadele etmek ve onu iki hafta boyunca hareketsiz bırakan bir ayak yaralanmasıyla mücadele etmek; bu yolculuk her zaman kolay olmadı ama o bunu mizahla karşıladı.

Bir ayrılığın üstesinden gelmek, çölde yalnızlıkla mücadele etmek ve onu iki hafta boyunca hareketsiz bırakan bir ayak yaralanmasıyla mücadele etmek; bu yolculuk her zaman kolay olmadı ama o bunu mizahla karşıladı.

Kaynak: Holden Ringer

Holden 8 Mart 2023'te yola çıktı ve o zamandan bu yana ABD'de Washington, Oregon, Idaho, Utah, Colorado, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, Güney Carolina eyaletlerinde 6.400 kilometreden fazla yol kat etti. Kuzey Carolina'da ve kendisi şu anda Virginia'da, Doğu Yakası'nın başkenti Washington DC'ye doğru yola çıkıyor. Son zamanlarda bonus olarak Rockaway Plajı'nda Atlantik'i görmek için New York City'ye yürümek istediğini düşündü.

Bir hayal gerçeğe dönüşüyor

Sıra dışı seyahat projesi fikri, Mayıs 2021'de uluslararası finans alanında final sınavına çalışırken ve fena halde başarısız olurken aklına geldi. “Üniversitemin kütüphanesinin alt katında oturuyordum, bu lanet sınava çalışıyordum ve orası dışında herhangi bir yerde olmayı istiyordum. Atlanta'daki o inanılmaz bahar gününde pencereden dışarı bakıp sincapların ağaçtan ağaca atlayışını izlerken, sadece bir yürüyüşe çıkmayı hayal ettim” diye anımsıyor hayalini, çok geçmeden bir fanteziye dönüşüyor. ülke çapında yürüyüş.

Sonraki aylarda bu düşünce aklından hiç çıkmadı. Bu fanteziyi gerçeğe dönüştürmeye karar verdi: 2022'de kendisini ve vücudunu bu zorlu mücadeleye hazırladı: Yoğun egzersiz yaptı, açık havada kamp yapmaya çalıştı ve kilometrelerce adaçayı çalıları arasında, tarım arazilerinde ve yürüyüşlerde olmanın nasıl olacağına zihinsel olarak hazırlandı. karayolları. “Bu yolculukta başıma korkunç bir şey gelmesinden korkan ailemin korkularıyla da mücadele etmek zorunda kaldım.”

Bunun gibi manzaralar Holden'ı yol boyunca üstesinden gelmek zorunda kaldığı birçok zorluktan dolayı ödüllendirdi.

Bunun gibi manzaralar Holden'ı yol boyunca üstesinden gelmek zorunda kaldığı birçok zorluktan dolayı ödüllendirdi.

Bu yerleri tavsiye edebilir

Holden nihayet Mart 2023'te yola çıktı. İlk gününde kötü bir güneş yanığı ve ayaklarında çok sayıda su kabarcığı oluştu. Arada pek çok zorluk vardı: ayrılığın üstesinden gelmek, çölde yalnızlıkla mücadele etmek ve onu iki hafta boyunca sahalardan uzak tutan bir ayak yaralanması. Ancak çabalarının karşılığında olağanüstü güzellikte deneyimlerle ödüllendirildi:

“Amerika'da, özellikle Batı'da, Washington'daki Olimpiyat Ulusal Parkı, Oregon'daki Columbia Nehri Geçidi veya Bruneau Kumulları gibi pek çok doğal güzellik var” diye öneriyor. Idaho, Utah, Colorado ve Portland'ın da doğa severlere sunabileceği çok şey var.

Bu durum bir mücevher

Özellikle Missouri'ye düşkündür. Orada Amerika'nın Doğusu Batı'yla, Kuzey de Güney'le buluşacaktı. Kansas City, Missouri, harika barbeküsüyle ülkedeki en iyi yemek mekanlarından birine sahip ve ilk kez bir Tayland restoranında kızarmış ipekböceklerinin tadına baktı. Ayrıca, MS dokuzuncu yüzyılda Romalılara karşı savaşan Alman Hermann'ın adını taşıyan Hermann adında bir şarap kasabasına da rastladı. Bugün şehir her şeyden önce şarap kültürüyle ünlüdür. St. Louis aynı zamanda tarih ve aktivitelerle de doludur ve onun deneyimine göre şehir aynı zamanda nispeten ucuzdur.

Holden'ın planları için pratik: Missouri'de Kansas City'den St. Louis'e kadar tüm eyaleti boydan boya geçen bir yürüyüş parkuru var. Katy Trail, Amerika Birleşik Devletleri'nin en uzun nehri olan Missouri Nehri'ne paralel uzanıyor. Özellikle bisikletçiler bu pitoresk rotayı sıklıkla tercih ediyor.

Macerasındaki en tehlikeli faktör

Bu kadar uzun, cennet gibi rotalar Amerika'da özel bir şeydir. Çünkü Holden Ringer artık ABD'nin araba trafiğine çok odaklandığını doğrulayabiliyor: “Benim için bazen çok tehlikeliydi. Neredeyse çok sayıda olan ramak kala kazalarımın tümü arabalarla oldu. Her yıl 40.000'den fazla kişi araba kazalarında ölüyor; 2022'de 7.500 yaya öldürüldü. Amerikalı sürücüler sürekli telefonda olduğundan çok büyük ve her zaman çok hızlı SUV'lar kullanıyorlar.”

ABD'nin sonsuz genişlikleri mi?  Holden Ringer kelimenin tam anlamıyla bunu yaşadı.

ABD'nin sonsuz genişlikleri mi?  Holden Ringer kelimenin tam anlamıyla bunu yaşadı.

ABD'nin sonsuz genişlikleri mi? Holden Ringer kelimenin tam anlamıyla bunu yaşadı.

ABD iç siyasetiyle yakından ilgilenen bir aileden gelen Holden, yürüyüşünün başında Trump ve Biden'ın sık sık gündeme geleceğini varsaymıştı. Ancak durum tam tersiydi: Yolculuğu sırasında tanıştığı insanların çoğunun günlük hayatlarına odaklandıklarını ve sadece geçimlerini sağlamak istediklerini gözlemledi.

Eyaletlerdeki mevcut siyasi iklim

“Bu duyguyu tarif etmem gerekse kayıtsız olduklarını söylerdim. Trump'ın onun için ölebilecek büyük destekçileri var ama bunlar genellikle medya haberlerinde ve konuşmalarda gereğinden fazla temsil ediliyor.” Özellikle gençler, iki yaşlı adam, Trump ve Biden arasındaki yeni bir seçim kampanyasından daha çok korkarlar.

Politika, Holden'ın bu yolculuğu yakında bitirmekten mutlu olmasının birkaç nedeninden biri. “Bu yazdan başlayarak sonbahara kadar ülke, televizyon ve internetteki yabancılarla konuşmaların yoğunluğunu ve saldırganlığını artırabilecek siyasi reklam bombardımanına tutulacak.”

Yurttaşlarının bu hali onu şaşırttı

Ama her şeyden önce bu macera ona yurttaşlarının pek çok olumlu yönünü daha iyi algılamayı öğretti: Amerikalılar pek çok kişinin sandığından çok daha cömerttir. Holden karşılaşmalarının çoğunu “son derece olumlu” olarak hatırlıyor.

Örnek olarak, Bend, Oregon şehrinde ayağını yaraladığı ve bir buçuk hafta boyunca tamamen yabancı bir kişi tarafından evlerine götürüldüğü durumu aktarıyor. Orada tekrar yürümeye devam edebilene kadar ona bakıldı ve emzirildi. “O kadar sıcaklık yaşadım ki artık şunu düşünüyorum: Sosyal medyada gördüğümüz pek çok olumsuz şey insanların günlük yaşamlarını yansıtmıyor.”

Holden, vücuda çok daha az yük bindiren ve kuru Batı'da önemli olan yiyecek ve su da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yanında taşımasına olanak tanıyan koşucu bebek arabasıyla seyahat ediyordu.

Holden, vücuda çok daha az yük bindiren ve kuru Batı'da önemli olan yiyecek ve su da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yanında taşımasına olanak tanıyan koşucu bebek arabasıyla seyahat ediyordu.

Uzun mesafeli yayalar için Holden'ın ilk 5 seçimi

1. Uyarlanabilir olun:

“Bu çok açık, çünkü eğer birisi böyle bir maceraya atılırsa ve her günü planlayabileceğini düşünüyorsa, onun saf bir aptal olduğunu düşünürüm. Hazırlık önemlidir; sonrasında macerayı benimsemeniz ve her günün parkta yürüyüşle geçmeyeceğinin farkında olmanız gerekir. Beklemediğiniz zorlukların üstesinden gelmek ve mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

2. Bunu daha önce yapmış olan kişilerle konuşun:

“Bu deneyimi deneyimlemek için ABD'yi dolaşan birçok gezginle konuştum. Böyle bir macerayı yaşayan insanlar genellikle bu konuda konuşmaktan mutlu olurlar ve oldukça arkadaş canlısıdırlar. Siz de böyle bir maceraya atılmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.”

3. Hava durumunu kontrol edemezsiniz ancak tavrınızı kontrol edebilirsiniz:

“Yağmurda, rüzgarda, çölde ve karda yürüdüğüm birçok gün oldu. Bunu her seferinde gülümseyerek yaptım çünkü kontrol edemediğin bir şey için somurtmanın bir anlamı yok. Elbette kötü hava ideal değildir, ancak bunu daha sonra güzel havanın ne kadar takdir edileceğini düşünmek için bir fırsat olarak kullanın.”

4. Fazladan bir çift ayakkabı getirin:

“Bu kadar uzun mesafeler için yalnızca bir çift ayakkabı giyerseniz, her zaman aynı kas gruplarını kullanırsınız ve onlara çok fazla yük bindirirsiniz. Bununla birlikte, birincil ayakkabılarınızdan farklı bir çift alternatif ayakkabıya sahip olmak, stresi diğer bölgelere aktararak ağrıyan kas gruplarının iyileşmesine olanak tanır. Ana ayakkabılarım Altra Lone Peaks, ancak alternatif ayakkabılarım Chaco Sandaletler. Lone Peaks, kilometrelerce koşmak ve yürümek için harikadır, ancak Chacos'un yastıklaması biraz daha fazladır ve harika bir kamp ayakkabısıdır.”

5. Jogger Bebek Arabası kullanın:

“İlk ay sırtımda 15-20 kiloluk bir sırt çantası taşıdım. Bu bana arabalardan kaçmak için daha fazla rota çeşitliliği sunsa da vücuduma çok fazla yük bindiriyordu. Oregon'da tüm eşyalarımı taşıyabileceğim bir jogging yapan bebek arabasına geçtim. Vücudumda çok daha az gerginlik vardı ve Batı'da çok önemli olan yiyecek ve su da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yanıma alabildim. “Ayrıca sürücüler bebek arabasında bebek olduğunu düşünüyor ve bazen yol kenarında araç kullanırken daha dikkatli oluyorlar.”

Daha fazla ilham mı arıyorsunuz? Reisereporter'da tüm popüler seyahat destinasyonlarına ilişkin ipuçları bulabilirsiniz.