Asya kaplanı sivrisineği yayılıyor

SuZi

Global Mod
Global Mod
Seyahat Haberleri

Mallorca’da sivrisinek vebası: Harita, Asya kaplanı sivrisineklerinin bulunduğu yerleri gösteriyorAsya kaplanı sivrisineği Balear Adaları’nda yayılıyor.

© Kaynak: imago görüntüleri/Zoonar


Mallorca’nın mevcut sıcak ve nemli iklimi hamamböcekleri ve sivrisinekler için bir cennettir. Etkileşimli bir harita size hangi tatil yerlerinin tehlikeli kaplan sivrisineklerine ev sahipliği yaptığını gösterir.Lisa-Marie LeuteritzBöceklerle sorunu olanların şu an Mallorca’dan uzak durması gerekiyor. Şiddetli yağmur ve yüksek sıcaklıklar şu anda burada iki belaya neden oluyor: Sivrisinekler ve hamamböcekleri bu havalarda özellikle kendilerini rahat hissediyorlar. “Mallorca Dergisi”nin yazdığına göre uzmanlar, sivrisinek salgınının Ekim ayı sonundan önce sona ermesinin gerçekçi olduğunu düşünmüyor.


Balkonlarda, teraslarda ve bahçelerde oluşan mevcut su birikintilerinde de hamamböcekleri kendilerini çok rahat hissederler. Zooloji profesörü Miguel Àngel Miranda “Mallorca Magazine”e “Uçan sinekler ve hamamböcekleri yumurtalarını orada yumurtadan çıkarıyor” diyor. Bunlar “mükemmel üreme koşullarıdır”. Ancak Miranda, bunun Mallorca için alışılmadık bir durum olmadığını söylüyor: “Her yıl yaz sonlarında veya sonbaharda Akdeniz’de sivrisinek ve hamamböceklerinde bir artış oluyor. Bunda özel bir şey yok.”


Kaplan sivrisinek kıllı bir kolun üzerinde otururken yakından fotoğraflandı.

Kaplan sivrisinek kıllı bir kolun üzerinde otururken yakından fotoğraflandı.

İtalya’daki Aedes sivrisineği: Garda Gölü’nde şüpheli dang humması


Birkaç şüpheli dang humması vakası şu anda Garda Gölü’nde kargaşaya neden oluyor. Yöre halkının özellikle gün içerisinde sivrisinek ısırıklarından korunması gerekmektedir.

Asya kaplanı sivrisinekleri Balear Adaları’nda da yaygındır


Neyse ki biz insanları rahatsız eden böceklerin yaşam döngüsü oldukça kısadır: hayvanlar yalnızca bir ay kadar yaşarlar. Bu süre zarfında yavrulara yeterince bakım yapmazlarsa popülasyon göründüğü kadar hızlı bir şekilde yeniden azalacaktır. Kendinizi kendi mülkünüzdeki sivrisineklerden ve hamamböceklerinden korumak istiyorsanız, örneğin bitki tabaklarını tamamen boşaltmalısınız.


Mallorca ve diğer Balear Adaları’nda da sivrisinek kovucu olmadan yapmamalısınız çünkü Asya kaplanı sivrisinekleri de sinir bozucu hayvanlar arasında olabilir. Onlar da genellikle dang humması gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılarıdır. Virüsten yalnızca Ağustos ayının sonunda İtalya’daki Garda Gölü’nde şüphelenildi. Tatil bölgenizde tam olarak hangi sivrisineklerin bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız bu harita size yardımcı olacaktır. Örneğin Santa Margalida ve Palma yakınlarında kaplan sivrisineğinin tespit edildiği belirtiliyor.

Gezginlerin şu anda neleri bilmesi gerekiyor? Hepsi önemli Tatilinizle ilgili haberleri reisereporter’da bulabilirsiniz.
 
Üst