Başmuallim ne demek TDK ?

SuZi

Global Mod
Global Mod
Basmuallim, Turk Dil Kurumu tarafndan kullanlan bir kavramdr. TDK tarafndan kullanlan terim, ozellikle Turkce ogretiminde onem arz eden bir konuma sahiptir. Basmuallim, ozellikle ogretmen veya ogretim elemanna verilen bir unvandr.

Basmuallim Ne Demek?

Basmuallim kelimesi, Turk Dil Kurumu tarafndan kullanlan bir kavramdr. Terim, ozellikle Turkce ogretiminde onem arz etmektedir. Basmuallim, ozellikle ogretmen veya ogretim elemanna verilen bir unvandr. Basmuallimlerin, ogrencilerin kultur bilgilerini, dillerini ve edebiyatlarn gelistirmelerine yardmc olmalar beklenmektedir.

Basmuallimin Gorevleri

Basmuallimler, ogrencilerin edebiyat, kulturu ve dilini gelistirmelerine yardmc olmak icin, ogretim sureclerini planlamalar veya baska ogretmenlerin calsmalarn yonetmeleri gibi cesitli isleri yerine getirmek zorundadr. Basmuallimler, ogrencilerin edebiyat, kultur ve dil becerilerini gelistirmek icin ogretim materyalleri ve teknolojinin kullanmn destekleyebilirler. Basmuallimler ayrca, ogrencilerin gelisimini izlemek icin, ogrencilerin calsmalarn degerlendirmeleri gereken degerlendirme formlar ve diger ogretim araclarn kullanmalar gerekir.

Basmuallimlerin Fonksiyonlar

Basmuallimler, dersleri planlamasnn yan sra, ogrencilerin basarsn arttrmak icin ogretim sureclerini denetlemek ve ders programn degerlendirmek icin gereken olcumleri yapmak zorundadr. Basmuallimlerin diger fonksiyonlar arasnda, ogrencilerin ogrenme sureclerini yonetmek, ogretim sureclerini planlamak, ogrencilerin ogrenme sureclerini izlemek, ogrencilerin ogrenme becerilerini gelistirmek, ogrencilerin egitimsel ihtiyaclarn belirlemek ve ogrencilerin ogrenme sureclerini degerlendirmek gibi aktiviteler de yer almaktadr.

Basmuallimler, ogrencilerin ogrenme sureclerinin etkinligini arttrmak icin cesitli ogretim tekniklerini ve metodlarn kullanrlar.