Berlin’den Amsterdam ve Brüksel’e gece treni – bu Avrupa Uyuyan

SuZi

Global Mod
Global Mod
İlk Avrupa Uyuyan treni Wannsee istasyonunda plansız bir şekilde durduğunda Berlin’in üzerine alacakaranlık düşüyor. Brandenburg’a geciken bölgesel ekspresi bekleyen bazı gençler, peronlarında neyin yayıldığını hayretle izliyor. Bir kargo lokomotifi, göz alıcı oluklu demir giysiler içinde iki antika yataklı vagon, ayrıca platformdaki şu anda çok ilgili gençlerin en az iki katı kadar eski olan kırmızı ve beyaz kuşetli vagonlar.

Chris Engelsman kompartımanındaki camı indiriyor (elbette bu arabaların camlarını indirebiliyorsunuz). “Bu ne tür bir tren?” peronda bekleyen insanlara sorun. “Bu benim trenim,” diye yanıtladı genç demiryolu girişimcisi biraz gelişigüzel ama gurursuz da değil. “Gece Brüksel’e gidiyoruz. Ondan önce de Amsterdam’a.”

Nachtzug'un kurucuları Elmer van Buuren ve Chris Engelsman Brüksel'e geldi.

Nachtzug’un kurucuları Elmer van Buuren ve Chris Engelsman Brüksel’e geldi.

© Kaynak: Jan Sternberg/Haberler

Şirketinin adı European Sleeper, açıklıyor ve o öğleden sonra yeni koydukları arabanın üzerindeki yazıya işaret ediyor. Yataklı vagonlar yaklaşık 70 yıl önce Belçika’da inşa edildi ve 30 yıl önce yenilendi. Kiralanan kuşetli arabalar Doğu Almanya’dan geliyor, Slovakya’da kayıtlılar, varış yeri işaretlerinin sahipleri Polonya demiryollarından geliyor. Buraya kadar gelmiş gerçek bir Avrupalı hodgepodge.

Chris Engelsman, istasyonda bekleyenlere rezervasyon web sitesinin adresini söyler, ardından tren gece boyunca ilk yolculuğuna çıkmak için batıya doğru tekrar hareket eder.

Engelsman ve Elmer van Buuren, artan uçuş utancından ve Avrupa’da bir gece treni rönesansından yararlanmak isteyen bu yeni Hollanda-Belçika girişiminin arkasındaki yüzler.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Van Buuren, tren hoparlörlerinden yolcuları dört dilde bizzat selamlıyor. Yol boyunca Engelsman, “Bunu kaydetmeli ve her seferinde tekrar oynatmalıyız” diye şaka yapıyor. Van Buuren kompartımandan kafasını uzattı: “Bu kesinlikle ilk duyurum değildi, yıllarca tren görevlisiydim” diye açıklıyor Hollandalı.

“Hurdaya ayrılmayan her şey sürer”

European Sleeper ilk olarak 2022 için duyurulmuştu ve ta Prag’a kadar gitmesi gerekiyordu. Plan başlangıçta suya düştü. Prag artık 2024 takvimine geri döndü. Engelsman ve van Buuren son yıllarda bir dizi aksilik yaşadı ve özellikle araba aramanın beklenenden daha zor olduğu ortaya çıktı.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Demiryolu tutkunu ve Avrupa’da daha fazla gece treninin kullanılmasını savunan Back on Track girişiminin üyesi Patrick Neumann, “Hırpalanmayan her şey hareket eder” diyor. Tabii ki, Geri Dön panosunun tamamı da gemide ve bayrağı dalgalandırıyor.

Harici içeriği göster

Yeni gece treni, diğer yerlerin yanı sıra Amsterdam, Rotterdam ve Antwerp üzerinden Berlin’den Brüksel’e gidiyor. Almanya’da yalnızca Berlin’de ve Hollanda sınırındaki Bad Bentheim’de durmaktadır. Hannover hiç durmadan geçiyor. Brüksel’den Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 19:22’de hareket etmektedir. Berlin’e varış saat 6.48’de Berlin’den Brüksel’e Pazar, Salı ve Perşembe günleri saat 22.56’da hareket ediyor Varış saat 9.27’de.

Londra’ya kara yoluyla seyahat etmek istiyorsanız, Brüksel’deki Eurostar’a geçebilirsiniz.

Bununla birlikte, güzergah üzerindeki kapsamlı inşaat çalışmaları nedeniyle, tren genellikle daha erken ve diğer Berlin istasyonlarından çalışır. Belçika’da da yakın gelecekte ray yapım çalışmaları yapılacak.

Tren Berlin-Gesundbrunnen’den saat 21:10’da ayrılmak zorunda kaldı ve Brüksel’e 45 dakika geç ulaştı. Şaşırtıcı derecede mutlu ve buruşmamış olan Engelsman ve van Buuren, Brüksel’de yataklı vagondan inerler. Engelsman, “Gecikmeden biz sorumlu değiliz, habersiz inşaat işi yapan Almanlardı” diyor. Görünüşe göre Nachtzug kurucuları ürünlerinin içinde iyi uyuyabiliyorlar.

Kuşetli arabada uyuyabilir misin? Bu aynı zamanda bir uygulama meselesidir

Kuşetli arabada bile, birkaç duraklı yolculuk, bu seyahat şekline alışkın olduğunuz sürece oldukça rahatlatıcıdır. Ne yazık ki, görevli Amsterdam’daki ilk sabah durağını sabah 6: 30’da hoparlörden duyurur, böylece Brüksel yolcuları da irkilir. Bireysel uyandırma çağrıları – ekmek ve kahve dolu bir kahvaltı çantası ile – çok daha uygun olacaktır.

Bir koltuğun maliyeti en az 59 Euro, 109 Euro’dan kuşetli vagonda dört veya altı kişilik ve yataklı vagonda üç kişiye kadar yer almak için en az 139 Euro ödüyorsunuz. Kahvaltı kuşetli ve yataklı vagonlarda servis edilmektedir. Yataklı vagonlar zaten ilk birkaç ay için tamamen dolu. Alternatif olarak özel bir kuşetli kompartıman ayırtmak isterseniz, ne yazık ki yataklı vagondakinden neredeyse hiç daha az ödemezsiniz.

Aralık ayından itibaren rekabet

Aralık ayından itibaren European Sleeper yarışması olacak: Gece treni trafiğinin en iyisi olan Avusturyalı ÖBB, Brüksel ile Viyana arasındaki mevcut teklifini genişletmek ve Berlin ile Paris arasındaki yeni bir gece trenine bağlamak istiyor, böylece Berlin arasındaki yolculuklar ve Brüksel’in de bu rotada olması mümkün, muhtemelen haftada üç kez de olacak.

Hakkında bilgi ve biletler www.europeansleeper.eu. Şimdiye kadar tren, DB tarife bilgileri aracılığıyla bulunamıyor, ancak bu önümüzdeki haftalarda değişecek.

Gezginlerin şu anda neyi bilmesi gerekiyor? hepsi önemli Tatil için haberler Reisereporter’da bulunabilir..