Bunlar insanların en yaşlı olarak yaşadığı yerler

SuZi

Global Mod
Global Mod
Pek unutkan değillerdir, formdadırlar ve iyi bir yaşam sürerler. Bu, yüz yaşın üzerindeki insanlara pek benzemiyor ama Netflix’in yeni belgesel dizisi “Live to 100: Secrets of the Blue Zones” tam da bunu konu alıyor.


Mavi Bölgeler, dünya üzerinde ortalamanın üzerinde sayıda asırlık insanın bulunduğu ve insanların genellikle çok uzun ve sağlıklı yaşamlar yaşadığı bölgeleri tanımlıyor. Bu lokasyonlar şu anda Japonya, İtalya, Kosta Rika, Yunanistan ve ABD’de bulunmaktadır.Norderney'deki Wadden Denizi'nde gün batımı, çamur düzlüklerinden dışarı çıkan yosunlu kayalar

Bu tatil yerleri sağlığınız için iyi


Deniz mi dağlar mı, sıcak mı yoksa soğuk bölgeler mi? Sağlığınız için de iyi olan bir seyahat hedefi seçmek en iyisidir. Belirtilerinize bağlı olarak size hangi tatil yerlerinde kendinizi rahat hissedebileceğinizi söyleyeceğiz.


Beş Mavi Bölgenin tümü, bilimin bu olguyu açıklamak için kullandığı birkaç kültürel benzerliğe sahiptir: İnsanlar ağırlıklı olarak bitki temelli bir diyetle beslenirler ve çok fazla sebze yerler, kalori alımlarında aşırıya kaçmazlar ve nadiren sigara ve içki tüketirler. Ayrıca yoğun bir aile yaşamı sürdürürler ve birçok sosyal temas yoluyla yalnızlıktan kaçınırlar. Spor aynı zamanda günlük yaşamın da ayrılmaz bir parçasıdır.


Buralara seyahat ediyorsanız ve yaşlılığınız için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız Mavi Bölgelerde sizi neler beklediğini size anlatacağız.

Okinawa, Japonya


Japonya’daki ilk Mavi Bölge: Okinawa belki de o kadar da şaşırtıcı değil. Bu bölge uzun zamandır olağanüstü yaşlı insanlarıyla tanınıyor. Ve sadece bu değil: aynı zamanda beyaz kumsalları ve masmavi suları ile gerçek bir tatil cennetidir. Okinawa’nın en güzel plajlarından biri Hateruma Adası Nishihama Plajı’nda bulunabilir.


Açık mavi su ve palmiye ağaçlarıyla dolu beyaz kumlu bir plajın manzarası.

Açık mavi su ve palmiye ağaçlarıyla dolu beyaz kumlu bir plajın manzarası.


Okinawa’nın Hateruma Adası’ndaki Nishihama Plajı, kartpostaldan fırlamış gibi görünüyor.

© Kaynak: imago görüntüleri/San Hoyano


Okinawa, Japonya’ya ait bir takımadadır ve ülkenin güneyinde, Doğu Çin Denizi’nde yer alır. Aslına bakılırsa burada yaşam beklentisi bir dönem için dünyanın en yüksek ortalamasıydı, bu yüzden bölgeye “Asırlık Ada” da deniyor. Burada kadınlar ortalama 86, erkekler ise 78 yaşına kadar yaşıyor. Hala geleneksel bir yaşam tarzı sürdüren yerel halk arasında kalp-damar hastalıkları, diyabet ve kanser, batılı sanayileşmiş ülkelere kıyasla çok daha nadir görülüyor.

Ancak bu, 20 ila 60 yaş arasındaki kişiler için geçerli değildir; Okinawa’da genellikle Japonya’nın geri kalanına göre daha şişman ve daha hastadırlar. Araştırmacılar bunun sebebini giderek daha yaygın hale gelen Amerikan tarzı yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlıyor.


İnsanlar, diğer şeylerin yanı sıra bir balina köpekbalığının da yüzdüğü devasa bir akvaryumun önünde duruyorlar.

İnsanlar, diğer şeylerin yanı sıra bir balina köpekbalığının da yüzdüğü devasa bir akvaryumun önünde duruyorlar.


Okinawa’da dünyanın en büyük akvaryumlarından birini bulacaksınız.

© Kaynak: imago görüntüleri/Panthermedia


Adada en keyifli ve güneşli dönem Mart-Mayıs ayları ile Eylül-Aralık ayları arasıdır. Adada tatil yapmak istiyorsanız etkileyici kireçtaşı manzaraları, yoğun ormanlar ve güzel sahil şeritlerini bekleyebilirsiniz.

Örneğin Shuri Kale Parkı’ndaki eski kale kalıntılarını ziyaret edebilir; kuzeyde Okinawa’nın çömlekçilik kültürü hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Yamahara Ulusal Parkı ve Onna Köyü’nü bulacaksınız. Motobu’da ayrıca balina köpekbalıklarını bile izleyebileceğiniz dünyanın en büyük akvaryumlarından birini bulacaksınız.

Sardunya, İtalya


Avrupa’da da iki adet Mavi Bölge bulunmaktadır. Bunlardan biri Sardunya’da. Özellikle Ogliastra ve Barbagia bölgelerinde 100 yaşında çok sayıda erkek var. Başta bahsettiğimiz özellikler burada da geçerli, köyler dağlarda bulunuyor ve her yürüyüş küçük bir egzersiz gibi oluyor, bu da sizi formda tutuyor. Ogliastra, İtalyan adasındaki sekiz ilden biridir ve doğu kıyısında, dağlık iç bölgede yer almaktadır.

Burada Gennargentu masifinin dağlarında yürüyüş yapabilir ve aynı zamanda Tiren Denizi manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Sahilin aşağısında turkuaz mavisi deniz de dahil olmak üzere Sardunya’ya özgü kumlu plajlar ve pitoresk koylar bulacaksınız. Bölgenin tarih açısından da sunabileceği çok şey var: Burada bir kısmı Neolitik Çağ’a kadar uzanan kutsal kuyular var. Ayrıca içinde sarkıt mağarası bulunan Su Mamuri mağarası da dahil olmak üzere çok sayıda mağarayı ziyaret edebilirsiniz.


Yıkananların olduğu bir yüzme körfezinin ve arka planda bir uçurumun görünümü.

Yıkananların olduğu bir yüzme körfezinin ve arka planda bir uçurumun görünümü.


Sardunya’da denizi, dağları ve özellikle yaşlıları bulacaksınız.

© Kaynak: imago görselleri/imago hisse senedi ve kişiler


Öte yandan Barbagia, Gennargentu sıradağlarının merkezine de geldiğiniz Sardunya’nın iç kesimlerinde bulunabilir. Arada her zaman misafirperver yerel halkın yaşadığı küçük dağ köylerine rastlayacaksınız. Dar sokaklarda granit evler sıralanmıştır ve asma çardaklarının altında kahvenin ve peynir gibi diğer lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Fiore sardo çeşidinin kökeni Gavoi kasabasına dayanmaktadır.

Nicoya, Kosta Rika


Kosta Rika’nın Nicoya Yarımadası’nda insanlar özellikle yaşlı yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda bölge plaj tatilleri için de en popüler destinasyonlardan biri. Aslında Malpais, Montezuma ve Santa Teresa dahil ülkenin en temiz plajlarını burada bulacaksınız. Hatta bölge sörfçüler tarafından dünyanın en iyi sörf yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Nicoya Yarımadası’nda kuşları izleyebilir, gizemli mağaraları keşfedebilir veya Playa Nosara’da uzun bir yoga dersi ile günlük yaşamın stresini unutabilirsiniz. Kosta Rika’nın doğasını daha da fazla deneyimlemek istiyorsanız Cabo Blanco Doğa Koruma Alanı’nı ziyaret etmelisiniz. Uluyan maymunlar, çakallar, koatiler ve tabii ki güzel kuşlar burada yaşıyor.


Gün batımında palmiye ağacı olan bir plajın görünümü.

Gün batımında palmiye ağacı olan bir plajın görünümü.


Yaşlanacak bir yer: Kosta Rika’daki Nicoya Yarımadası.

© Kaynak: imago görselleri/imagebroker


Mavi Bölge, diğerlerinin yanı sıra Hojancha, Nandayure, Carrillo ve Santa Cruz bölgelerini içerir. Her şeyden önce yaşam planı olan “Plan de Vida”, yaşlıların hayata olumlu bakmalarını sağlar ve aktif kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca diğer Mavi Bölgelerde olduğu gibi burada da aile dayanışması çok önemli ve kahkahalar çok fazla.

İkaria, Yunanistan


Özellikle felsefeyle bağlantılı olarak “antik Yunanlılar”dan sıklıkla söz edilir. Ama bugün bile hâlâ çok yaşlı insanların yaşadığı bir Yunan bölgesi var ki bu muhtemelen sağlıklı bir felsefeden kaynaklanıyor: İkaria, dünyadaki beş Mavi Bölge’den biri. İkaria yerlilerinin 90’lı yaşlara kadar yaşama şansı oldukça yüksek. Ayrıca kansere yakalanma olasılıkları çok daha düşük, bunama sorunu neredeyse hiç olmuyor ve kalp krizi geçirme olasılıkları da daha düşük.

İkariotların diyeti oldukça Akdenizlidir ve meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve balıktan oluşur. Ayrıca tabaklara pek çok yabani bitki de düşüyor. Araştırmacılar, çok yüksek oranda antioksidan içeren 70’in üzerinde farklı yenilebilir yabani bitkiyi belgelediler. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için siesta da önemli; günde en az yarım saat şekerleme yapılmalı.


Gün batımında küçük bir kasabanın olduğu sahil manzarası.

Gün batımında küçük bir kasabanın olduğu sahil manzarası.


Yunanistan’ın İkaria adasında nefes kesen gün batımlarını deneyimleyebilirsiniz.

© Kaynak: imago görselleri/Cavan Görselleri


İkaria, Yunanistan’ın doğusunda, Türkiye sınırına yakın bir adadır. Burada sizi adaşı Icarus’u etkilediği söylenen çeşitli bir manzara bekliyor. Diğer Yunan adalarıyla karşılaştırıldığında İkaria yaz aylarında çok kalabalık değildir ve birçok pitoresk plajda dinlenebilirsiniz.

En güzel plajlardan biri Nas Plajı’dır. Bu sadece deniz kenarında değil, aynı zamanda nehir ağzında da var. Nehri biraz içeri doğru takip ederseniz küçük bir şelaleye ulaşacaksınız.

Loma Linda, ABD


Son Mavi Bölge biraz beklenmedik: Loma Linda, Kaliforniya’da bulunuyor. ABD daha çok yağlı fast food yiyecekleri ve yürümeyi sevmemesiyle tanınıyor. Peki bu nasıl olabilir? Olağanüstü yüksek yaşam beklentisi aslında yalnızca Loma Linda bölgesindeki yaklaşık 9.000 Adventistten oluşan bir topluluğu etkiliyor; bunlar özgür bir kilisenin takipçileri.

Yerel halkın geri kalanından yaklaşık on yıl daha uzun yaşıyorlar. Burada da nedenlerin vejetaryen beslenme ve düzenli egzersiz olduğu söyleniyor. Alkol ve sigara da tabudur.

Loma Linda, Kaliforniya’nın iç kesimlerinde, Los Angeles’ın arabayla yaklaşık bir saatlik doğusunda yer almaktadır. Şehrin kendisinin sunabileceği özel bir manzara yok, ancak eyaletin geri kalanının sunabileceği daha çok şey var. Daha önce de belirtildiği gibi, Şöhret Kaldırımı’nda yürüyebileceğiniz, Hollywood Tepeleri’nde gezinebileceğiniz veya sinema parklarını ziyaret edebileceğiniz Los Angeles yakınlardadır.


Çölü andıran Joshua Tree Ulusal Parkı'ndaki yolun görünümü.

Çölü andıran Joshua Tree Ulusal Parkı'ndaki yolun görünümü.


Kaliforniya’da çöl manzaraları boyunca uzanan sonsuz uzun yollar sizi bekliyor.

© Kaynak: imago görselleri/YAY Görselleri


Ayrıca Loma Linda’dan Joshua Tree Milli Parkı’na da çok uzak değil. Ünlü çöl manzarası Los Angeles’a yaklaşık 225 kilometre uzaklıktadır ve Palm Springs çok yakındır. Burada tuhaf kaya oluşumlarına ve olağanüstü ağaçlara hayran kalabilirsiniz. Burada 2000 kilometrekareden fazla vahşi doğa sizi bekliyor.

Daha fazla ilham mı arıyorsunuz? Reisereporter’da tüm popüler seyahat destinasyonlarına ilişkin ipuçları bulabilirsiniz.
 
Üst