Burjuva ve proletarya ne demek ?

SuZi

Global Mod
Global Mod
Burjuva ve Proletarya: Sosyal Snf Farkllklar

Burjuva ve proletarya cok farkl sosyal snflardr. Bu sosyal snflar, 19. yuzylda Karl Marx tarafndan, snf liderliginin gecmiste oldugu gibi gunumuzde de onemli bir toplumsal guc olarak tanmlanmstr. Burjuva ve proletarya snflar, insanlarn uzerinde, ekonomik, siyasi ve toplumsal kontrol veya etki sahibi olmalaryla ilgili olarak degerlendirilmektedir. Bu makalede, burjuva ve proletarya snflarnn neler oldugu, onlarn arasndaki farkllklar ve nasl etkiledikleri incelenecektir.

Burjuva Snf

Burjuva snf, sermaye sahipleri ve yonetici snfdr. Bu snf, isletmelerin kontrolunu elinde tutan ve finansal risk alarak karl bir is yapmaya calsan kisileri icerir. Burjuva snf, kapitalizmin temelidir ve toplumsal iktidarn onemli bir parcasdr. Burjuva snfnn temel ozelligi, kapitalizmde uretimin ozellestirilmesi ve kapitalistlerin ozel kazanclar elde etmesi olarak belirtilmektedir. Bu snf, isci snfndan uretim araclarnn kontrolunu alarak ve ozel mulkiyet haklarn kullanarak, ozel kazanclar elde etmeyi amaclamaktadr.

Proletarya Snf

Proletarya snf, kapitalizmin uretiminde calsan ve isci snfn olusturan kisilerdir. Proletarya snf, uretim araclarnn kontrolunu elinde tutmayan, uretim araclarn kullanarak kazanc elde etmeye calsan kisileri icerir. Proletarya snf, kapitalizmde calsanlarn ozellestirilmesi ve uretimin ozellestirilmesiyle ortaya ckmstr. Proletarya snf, dusuk ucretleri, kotu calsma kosullarn ve issizlik ile de kars karsyadr. Ksaca, proletarya snf, kapitalizmin uretiminde calsan ve uretim araclarnn kontrolunu elinde tutmayan kisilerdir.

Burjuva ve Proletarya Arasndaki Farkllklar

Burjuva ve proletarya arasndaki farkllklar, ekonomik, siyasi ve toplumsal kontrol veya etkileriyle ilgilidir.