Çin Casus Balonu mu, ‘Sivil Aygıt’ mı?

Bakec

Member
WASHINGTON – Perşembe günü Amerikan askeri yetkilileri, Çin tarafından Montana semalarında süzülen bir “yüksek irtifa gözetleme balonu” tespit ettiklerini ve Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken’in Pekin’e planladığı bir geziyi ertelemesine yol açan diplomatik bir paniğe neden olduklarını söylediler.

Cuma günü Çinli yetkililer yüzen kürenin “esas olarak meteorolojik” bir balon olduğunu açıkladılar ve Amerikan hava sahasına sürüklenmesini “mücbir sebep” olarak nitelendirdiler. ” —ihlal olarak kabul edilemeyecek bir tarafın kontrolü dışındaki güçler.

Gelişme, Başkan Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Bali’de bir araya gelerek iki süper güç arasındaki şiddetli rekabetin çatışmaya dönüşmesini istemediklerini kamuoyuna açıklamalarından aylar sonra geldi.

İşte balon hakkında bildiklerimiz.

Ne oldu ve ne zaman?

NBC News Perşembe öğleden sonra, askeri yetkililerin Montana üzerinde yüzen Çin yapımı bir casus balonu olduğunu belirledikleri şeyi birkaç gündür izlediğini bildirdi. Pentagon saatler sonra bir haber brifingi düzenledi.


Brik. Pentagon basın sekreteri General Pat Ryder, ABD’nin “bunu yakından izlemeye ve izlemeye devam ettiğini” söyledi.


Çin ve ABD Arasındaki İlişkileri Daha İyi Anlayın

İki ülke “sahnede nüfuz için yarışıyor, karada, ekonomide ve siber uzayda avantajlar için manevra yapıyor.


  • Endonezya kur yapmak : Çin ve ABD, yaklaşık 300 milyonluk kaynaklara sahip ulus üzerinde nüfuz sahibi olmak için stratejik bir savaşa giriyor. Şimdiye kadar, Pekin avantaja sahip.
  • Filipinler’in Rolü:ABD ordusu Filipinler’deki varlığını genişletiyor, bu ABD’nin kendisini Çin’in silahlı kuvvetlerini kısıtlamak ve Tayvan’ı savunma yeteneğini güçlendirmek için konumlandırdığının bir işareti.
  • Meksika’ya yatırım yapmak:Nakliye kaosu ve jeopolitik kırılmalardan endişe duyan Çin’den gelen ihracatçılar, Amerika Birleşik Devletleri’ne satışlarını korumak için Meksika’da fabrikalar kuruyor.
  • Japonya ile İttifak :Başkan Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Asya ülkesini Çin’i dengelemeye yardımcı olacak güçlü bir askeri güce dönüştürmek için birlikte çalışma sözü verdiler.
Çin dışişleri bakanlığı, balonun menşeini doğrulayan ancak iddia edilen amacına itiraz eden bir bildiri yayınladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Meteorolojik ağırlıklı olmak üzere araştırma amaçlı kullanılan sivil bir zeplindir” denildi. “Westerlies’den etkilenen ve sınırlı kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan zeplin, planlanan rotasından çok saptı. Çin tarafı, zeplin mücbir sebepler nedeniyle ABD hava sahasına istemeden girmesinden üzüntü duymaktadır.”

Bu büyük bir anlaşma mı, değil mi?

Dışişleri Bakanlığı’nın Bay Blinken’in planladığı geziyi yeniden planlamadan iptal etmesi ve başkanın durumu askeri danışmanlarıyla görüşmesi yeterince büyük bir anlaşma.

Üst düzey bir savunma yetkilisi Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, önceki başkanlık yönetimleri de dahil olmak üzere daha önce benzer balonların görüldüğünü söyledi. Yetkili ayrıca, Bay Biden’ın bilgilendirildiğini ve askeri seçenekleri gözden geçirmesini istediğini söyledi.


Bölüm, Washington ile Pekin arasındaki gerilimin ne kadar yüksek olduğunu ve güvensizliğin ne kadar devam ettiğini gösterdi.

Cuma günü, altı yıl sonra Çin’i ziyaret edecek ilk Amerikan dışişleri bakanı olacak olan Bay Blinken, Çin dışişleri bakanı Wang Yi’ye balonun rotasının egemenliğin ihlali olduğunu ve “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Bazı uzmanlar Bay Blinken’i göndermeme kararını sorguladılar.

Dış İlişkiler Konseyi başkanı Richard N. Haass, “Önemli ama sorunlu bir ilişkimiz var ve bu daha da kötüleşebilir” dedi. “Gezinin asıl amacı, ilişkiye korkuluk koymaktı. Bana göre bu, buna olan ihtiyacı her zamankinden daha fazla vurguluyor.

Neden balonu düşürmüyorsun?

Bay Biden’ın üst düzey generalleri, enkaz yerdeki insanlara zarar verebileceğinden, balonu düşürmek için askeri güç kullanmamasını tavsiye etti.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy ve diğer Cumhuriyetçiler, Bay Biden’a agresif bir yanıt vermesi çağrısında bulundu.

McCarthy Twitter’da “Çin’in ABD egemenliğini küstahça hiçe sayması, ele alınması gereken istikrarsızlaştırıcı bir eylemdir ve Başkan Biden sessiz kalamaz” dedi. Diğerleri daha güçlü eylem çağrısında bulundu.

Eski Başkan Donald J. Trump Cuma sabahı web sitesinde “BALAYI VURUN” diye yazdı.

Balon ne kadar büyük?

Yetkililer balonun ne kadar büyük olduğunu söylemedi, ancak ordu, bir tahminde bulunmak için Montana semalarına birkaç F-22 savaş uçağı gönderdi: Savunma yetkilisine göre “büyük”.


Perşembe günü ABC News, bir yetkilinin balonu üç otobüs büyüklüğünde olarak tanımladığını bildirdi.
 
Üst