Çin’de, ‘sıfır Covid’in ekonomik etkisine ilişkin endişeler artıyor.

Bakec

Member
Koronavirüsün Omicron çeşidi Çin’e geldiğinden beri hükümet, nüfusu korumak için bu tür önlemlerin gerekli olduğunu savunarak sert karantinalar, toplu testler ve sınır kısıtlamaları uyguladı. Şimdi, Pekin’deki üst düzey bir lider, politikanın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ülke ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin acil endişeleri dile getiriyor.

Ülkenin 2 numaralı lideri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’in “sıfır Covid” politikalarının, Çin’in Wuhan’da ilk Covid-19 patlak vermesi sırasında bazı yönlerden 2020’nin başlarındaki ekonomik yavaşlamayı tetiklediğini söyledi. kilitlenmeler.

Devlet tarafından işletilen Xinhua haberinden alınan bir özete göre, Çin genelinde 100.000’den fazla yetkiliyle yaptığı bir telekonferans sırasında, ülkenin başbakanı Li Keqiang, büyümeyi destekleme çabalarını açıkladı ve yerel liderleri ekonomiyi çalışır durumda tutmak için daha fazlasını yapmaya çağırdı. Ajans.

Komünist Parti tarafından yönetilen People’s Daily gazetesine göre Bay Li, ülkenin bu yıl için ekonomik trendini belirlemede kritik bir noktada olduğunu söyledi. “Zaman aralığını belirlemeli ve ekonomiyi bu raya geri getirmek için çaba göstermeliyiz” dedi.


Çin’in ticari başkenti Şanghay’da iki aylık bir karantina ve başka yerlerdeki ara sıra sokağa çıkma yasağı montaj hatlarını engelledi, işçileri tuzağa düşürdü, lojistiği zorladı ve milyonlarca tüketiciyi evlerine hapsetti. Yılın ilk üç ayında, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılası, resmi yıllık yüzde 5,5’lik hedefin altında, yüzde 4,8 oranında büyüdü. En sert Covid sınırlama önlemlerinin çoğu ikinci çeyrekte uygulandığından, analistler ülkenin büyüme hedeflerine ulaşabileceğine dair şüphelerini dile getirdiler.

Ekonomik büyümenin gerilemesi başka sorunlara neden oldu. Çin’de genç işsizlik oranı yüzde 18,2’ye ulaşırken, rekor sayıda neredeyse 11 milyon öğrenci üniversitelerden mezun olacak.

Geçen hafta, yabancı yöneticilere güvence vermeye çalışırken Bay Li, katılan gruplara göre Çin’in “sıfır Covid” politikası ile ekonomik büyümeyi teşvik etme arasında bir denge bulması gerektiğini söyledi. Japon, Amerikan ve Avrupa ticaret odalarının temsilcileri Bay Li ile Pekin’de otururken, diğerleri görüntüleyerek katıldı. Yabancı yöneticiler, endüstri gruplarına Çin’deki karantinalar nedeniyle yatırımları kestiklerini ve gelir tahminlerini düşürdüklerini söylediler.

Toplantıya katılan Avrupa Birliği Çin Ticaret Odası başkanı Jörg Wuttke, Bay Li’nin Çin ekonomisinin durumu ve politikanın gelecekte bir miktar gevşemesine izin vermek için yaşlıları aşılamanın önemi hakkında alışılmadık bir dürüstlükle konuştuğunu söyledi.

Çin’in üst düzey lideri Xi Jinping, geçtiğimiz günlerde yetkilileri “sıfır Covid” stratejisini ikiye katlamaya çağırdı. Bay Li, toplantıda ondan bahsetmedi, bu da ikisi arasında ülkenin pandemi politikası konusunda bir çatışmanın ortaya çıktığı yönündeki spekülasyonları körükledi.


Wuttke, “Üstte herhangi bir hizip görmüyorum” dedi ve ekledi, “Ekonomiden sorumlu olanların açıkça endişeli olduklarını ve farklı bir politika izlemek istediklerini hayal edebiliyorum.”
 
Üst