Çöküş – Der Untergang – Downfall

Hasan

New member
ÇÖKÜŞ – DER UNTERGANG – DOWNFALL
Oliver Hirschbiegel’in yönettiği, 2004 yapımı filmde Adolf Hitler’i Bruno Ganz çok başarılı bir şekilde oynamıştır. Senaryosu, tarihçi Joachim Fest’in Hitler’in Sığınağında (Inside Hitler’s Bunker)isimli kitaptan esinlenen filmin orjinal adı Der Untergang olan film İngilizce’ye Downfall olarak çevrilmiştir. Film, 1945 Almanya’nda Nazilerin son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatır.

Berlin’in Kızıl Ordu tarafından kuşatıldığında Hitler yenilgiyi kabul etmemiştir. Sokaklardaki kanlı çatışmalar, sokakları korumaya çalışan gönüllü genç ve çocuk askerler filmde duygusal biçimde anlatılmıştır. Yine Hitler’in en güvendiklerinin, savaşın kaybedileceği anlaşıldığında onu bırakıp gitmeleri, bazılarınınsa kaçıp gidenlerin aksine son nefeslerine kadar Führer’e olan bağlılıkları, Eva Braun ile sığınakta kıyılan nikahları, Joseph Gobbels ve eşinin önce çocuklarına zehir içirmeleri sonra da kendilerini öldürmeleri filmin etkileyen sahneleri arasındadır.

Film, yayınlandığı dönem bir çok tartışmaya konu olmuştur. Bunlardan biri de milyonlarca insanın katili olan bir adamın, bir filmde insani yönlerinin anlatılmasının ne kadar doğru olduğudur. Yenilgi kesinleştiğinde kendi halkı için bile ” Alman halkı bunu kendi istedi” diyebilecek kadar diktatör bir insanın sempatik gösterilmeye çalışılması tartışmaların bir başka yüzüdür. Cani veya masum, zeki veya aptal, inançlı ya da inançsız, cesur veya korkak, herkesin insan olduğu; seçimleri, kararları ne kadar doğru veya yanlış olsun, bir insandan çıkmış olduğunun anlatıldığını düşünmek belki farklı bir pencereeden bakmamıza olanak tanır. Tek suçlunun Hitler olmadığı, ona destek verenlerin de en az onun kadar suçlu oldukları, yine filmde işlenen konulardandır.

Hitler’i canlandıran Bruno Ganz İsviçreli olmasına karşın Hitler’i çok iyi canlandırmıştır.

Sekreterinin “genç olmak bir bahane değildi, bunu anladım” sözleri unutulmayan repliklerdendir.
 
Üst