Dünyanın en uzun kalesi burada bulunuyor

SuZi

Global Mod
Global Mod
Almanya’da çok sayıda kalenin olduğu bir sır değil. Ama aslında dünyanın en uzununa sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bir kilometreden uzun uzunluğuyla Bavyera’daki Burghausen Kalesi bu dünya rekorunu elinde tutuyor. Yapı, Burghausen kasabasının tam 1.051 metre yukarısında uzanıyor. Şehri doğrudan Münih’in doğusundaki Avusturya sınırında bulabilirsiniz.


Listelenen eski şehrin yanı sıra kale de elbette Burghausen’in en önemli noktasıdır. Kalenin etrafındayken surlar, mazgallar, kuleler ve şapeller bitmiyormuş gibi görünüyor. Yukarıdan Wöhrsee bölgesinin muhteşem manzarasını görüyorsunuz; Kalenin eski lordları bu manzaradan keyif almış olmalı.Falkenstein Kalesi: Almanya'nın en yüksek kale kalıntıları.

Zamanda geriye yolculuk: Almanya’daki bu kalıntıları biliyor musunuz?


Kaleler, saraylar, manastırlar, amfi tiyatrolar: Almanya’da geçmişi anlatan çok iyi korunmuş kalıntılar var.

Kalenin tarihi İsa’nın doğumundan önce başlıyor


İçeride çeşitli müzeler ve sergiler bulacaksınız, ayrıca ara sıra tiyatrolar ve konserler de düzenlenmektedir. Kale festivali değilse günün her saati kaleyi ziyaret edebilirsiniz, hatta giriş ücretsizdir. Antik duvarların üzerinden binlerce yıl geçmiştir ve yanından geçerken dokunduğunuz taşın neredeyse 1000 yıl önce ona dokunduğunu düşünmek çılgınca değil mi?


Tahminlere göre kale tepesindeki ilk sur, MÖ 2. veya 1. yüzyılda Keltler tarafından inşa edilmiş. Kalenin Burghausen Kontlarının merkezi haline geldiği ve genişlemenin ilerlemeye devam ettiği on birinci ve on ikinci yüzyıllara kadar işler pek yolunda gitmedi. 13. yüzyılda Bavyera’nın ilk bölünmesinden sonra kale, Aşağı Bavyera düklerinin ikinci ikametgahı oldu.

Kaleye giriş ücretsizdir


En önemli inşaat dönemleri 15. yüzyılda yaşanmış ve dükler kaleyi genişleterek bugünkü haline getirmişler. Ancak 16. yüzyılda Landshut Veraset Savaşı’ndan sonra ikametgahlarını kaybettiler ve kale, prensin ikametgahı ve ana silah menzili haline geldi. Sonraki yüzyıllarda zaman zaman saldırılar ve savaşlar nedeniyle yıkımlar yaşanmış, bu nedenle 1960 yılında kapsamlı bir yenileme çalışmalarına başlanmıştır.


Aydınlatılmış kalenin gece manzarası.

Aydınlatılmış kalenin gece manzarası.


Kale, Burghausen kasabasının yukarısında yükseliyor.

© Kaynak: imago görüntüleri/Shotshop


Kaleyi halka açık bir tur kapsamında keşfetmek istiyorsanız mart ayından kasım ayının başına kadar ziyaret etmelisiniz. Bunlar her Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde saat 11:00 ve 14:00’te gerçekleşir. Pentecost tatilleri sırasında ve temmuzdan eylül ortasına kadar perşembe ve cuma günleri saat 14:00’te Grup turları tüm yıl boyunca önceden rezervasyonla mümkündür. Girişin aksine turlar ücretsiz değil: yetişkinler 9 avro, 6 ila 18 yaş arası çocuklar ise 4,50 avro ödüyor.

Kalede üç müzeyi keşfedebilirsiniz: Fotoğraf Evi, Şehir Müzesi ve Devlet Kale Müzesi. Eğer yeterince doyamadıysanız, Salzach nehri kıyısındaki eski Burghausen kasabasında bir yürüyüşe çıkmaya da değer. Buradaki evler şık hendek çatılarla donatılmıştır ve her yerde rahat bira bahçeleri ve lezzetli yiyecek ve içeceklerin bulunduğu diğer barlar bulunmaktadır.

Daha fazla ilham mı arıyorsunuz? Reisereporter’da tüm popüler seyahat destinasyonlarına ilişkin ipuçları bulabilirsiniz.
 
Üst