El Burgo Ranero'nun CRA'sı, kırsal eğitime katılım örneği

Felaket

New member
6 Mart 2024 Çarşamba 10:19

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X

• LinkedIn

• Telgraf

El Burgo Ranero'nun CRA'sı, Santas Martas, Gordaliza del Pino, Bercianos del Real Camino, Villamuñío ve El Burgo Ranero'nun ana kasabasında bulunan 5 okuldan oluşur.

Merkezlerde Fas, Uruguay, Brezilya, Bulgaristan ve Venezuela'nın da aralarında bulunduğu farklı kökenlerden toplam 83 öğrenciye eğitim veriliyor. 10 derste 18 öğretmen çalışmaktadır. 5 okulda uzmanlıklarını öğreten gezici öğretmenler: İngilizce, müzik, Fizik

Yabancı dil öğretiminin ön plana çıktığı iki dilli bir merkezdirler, bu nedenle 10 yıldır İngilizce müfredat alanlarında eğitim veriyorlar: Doğa Bilimleri ve Plastik ve Görsel eğitim.

Kırsal alanlarda eğitim

Merkezler kırsal dünyada kaliteli eğitim için mücadele ediyor. Hedefleri, son yıllarda başardıkları, CRA'da faaliyet gösteren 10 birimin varlığını sürdürmesi ve kayıt kaybı yaşamaması, Kaliteli eğitimde referans olması ve 2004 yılında Ulusal Eğitimde Kalite Ödülü ile öne çıkmasıdır.

El Burgo Ranero'nun CRA'sı

CRA'nın kırsal alanlarda kaliteli eğitim için mücadele etme ve çalışma hedefine katılan öğretmenlerden oluşan bir kadrosu vardır. Bu öğretmen grubunun çabası, özverisi ve coşkusu sayesinde öğrenciler, günlük müfredat çalışmalarına ek olarak tamamlayıcı faaliyetlerden, buluşmalardan, gezilerden ve atölye çalışmalarından da keyif alırlar.

Stratejik çizgilerden biri de internet ve sosyal ağların kullanımına dayalı yeni metodolojilerin sınıfların hizmetine sunulmasıdır. Merkez, robotikle çalışmanın yanı sıra, CRA'nın YouTube kanalında izlenebilecek kendi görsel programlarını ve çevrimiçi programlar yayınladıkları “Onda Chachi” radyo programlarını oluşturdukları bir multimedya odası oluşturdu.

Yeni öğrencilerin okullaşması

Şubat ayından bu yana yeni öğrencilerin okullaşması için aktif bir kampanya yürütüyorlar.

Diğer ülkelerden öğrencilerin gelmesi sayesinde okulları açık tutmayı başardılar, tıpkı 9 öğrencisi olan (7'si Fas'tan) Bercianos del Real Camino'da olduğu gibi.

Eğitim projeleri

MKK öğretim kadrosu, çeşitli aktiviteler sunarak aktif ve katılımcı bir çalışma metodolojisi yürütmektedir.

Okuma Yazma Destek Planı'nda “Sihrin Gücü” oyunlaştırma projesi kapsamında “Sihirli Okuma Okulu” gibi yenilikçi girişimler yürütülüyor.

Öğrencilerin gelişimini teşvik etmeye yönelik eğitim projelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili farklı temalar yer alıyor: eşitlik, eğitim, adil ticaret, su ve sanitasyon.

Vicente Ferrer Vakfı tarafından ödüllendirilen 5 DAYANIŞMA VALİZİ, öğrencileri diğer ülkelerin gerçeklerini tanımaya, zorluklarının farkına varmaya, empati ve dayanışma oluşturmaya teşvik etmeyi amaçlayan projelerden biri. Bu proje kapsamında El Burgo Ranero'daki ana okulun girişinde görünen cephe dekore edildi.

Tamamlayıcı hizmetler

CRA'nın (El Burgo Ranero) başında Ulaşım ve Okul Kantin hizmetleri faaliyet göstermektedir. Okulu olmayan kasabalardan öğrenci getiren iki rota vardır: Grajalejo de las Matas, Villamoratiel de las Matas, Las Grañeras, Castrotierra de Valmadrigal, Calzadilla de los Hermanillos, Banecida, Villacintor ve El Burgo Ranero istasyonu.

Okul yemekhanesi hizmetine ilişkin olarak, bu hizmetten yararlanan 35 öğrenciye her gün servis edilen menüyü hazırlayan bir aşçının “kendi” mutfağının bulunmasını aileler çok olumlu değerlendirmektedir.

Hata bildir