Etsiz Soğansız İç Pilav

SuZi

Global Mod
Global Mod
Etsiz Soğansız İç Pilav Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım kg basmati pirinç
  • 3 ölçü sıcak su (1 ölçüsü yağsız kemik suyu)
  • 2 dolu yemek kaşığı tereyağ
  • 2 yemek kaşığı kuş üzümü
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
Üzeri için;

• File badem
Etsiz Soğansız İç Pilav Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Pirinçler 2-3 defa sıcak su ile yıkandıktan daha sonra 1 saat kadar tuzlu sıcak suda bekletilir, suyu süzülüp tam berrak su akıncaya kadar soğuk suda yıkanır.
  2. Tencereye tereyağ alınır, tam erimesini beklemeden pirinçler, tuz ve şeker ilave edilir. Tencerenin tabanına uygun bir ocak üzerinde kısık ateşte 10 dakika kadar karıştırılarak kavrulur.
  3. hemen sonrasında kuş üzümü, karabiber ve tarçın eklenir,1-2 dakika da bu biçimde kavrulur.
  4. Pirinçler şeffaf bir manzaraya ulaştığında sıcak su eklenir, özetlemek gerekirse karıştırılıp ağzı kapatılır.
  5. İlk 5 dakika harlı ateşte pirinçlerin uzaması sağlanır.
  6. ondan sonrasında su düzeyi pirinçlerin üzerine denk geldiğinde ocak vasata alınır, yaklaşık 5 dakika da bu biçimde pişirilir.
  7. Su pirinçlerin altında görünür düzeye geldiğinde ocağın altı kısılır. Bu düzey pirinçlerin içindeki küçük deliklerden gözlemlenebilir. (fotoğraflarda paylaştım).
  8. 2-3 dakika kısık ateşte demlenen pilavın altını kapatma vaktin geldiğini denetim etmek için tahta kaşıkla kenara yakın bir yerden küçük bir sınır açıp denetim edebilirsiniz, hiç su kalmamışsa 1 dakika daha sonra altı kapatılabilir.
  9. Kapak ile tencere ortasına var ise müslin bir bez yoksa kağıt havlu sıkıştırılarak yarım saat dinlendirilir.
  10. Yarım saatin sonunda pilav delikli bir kepçe ile taranır ve ağzı kapatılıp 5-10 dakika daha bekletilir (pilav bu evreye kadar hiç karıştırılmamalı).
  11. Servis tabağına alınca az yağda kavrulmuş bademler üzerine serpiştirilir.
  12. Yanına etli bir fırın yemeği epey yakışacak
    😉
    .
Not: pirinç içerikli pilavların dinlenme müddeti kâfi olmalı, bu yüzden pişirme müddetini 50 dakika olarak belirtmek istedim. 15-20 dakika pişirme, en az 30 dakika dinlendirme olarak ayarlanmalı. Dinlendirirken soğumasından tasa ediyorsanız bir sofra bezi ile sarabilirsiniz.
✨
.

Etsiz Soğansız İç Pilav Tanımı Fotoğraflı Yapılışı