Fırtına düşük “Juliette” tatil beldelerinde kar kaosuna neden oluyor

SuZi

Global Mod
Global Mod
Mallorca’da kar kaosu: “Juliette” fırtına depresyonu tatil beldelerinde de şiddetleniyor

Serra de Tramuntana’da kar (arşiv fotoğrafı). Juliette Fırtınası adayı kasıp kavurur.

© Kaynak: imago görüntüleri/Sebastià Torrens

Isınma umuduyla Mallorca’ya seyahat eden herkes şimdi sıcak giyinmeli: “Juliette” Fırtınası fırtına, yağmur ve bol kar getirdi. Yetkililer, Serra de Tramuntana’ya gezi yapılmamasını şiddetle tavsiye ediyor.

Mallorca on yıllardır en yoğun kar yağışını yaşıyor: Salı günü Balear adasında kış fırtınası “Juliette” kasıp kavurdu. Yüzlerce ağaç kökünden söküldü, yollar su kütleleri nedeniyle ağır hasar gördü ve düşen cisimler arabalara çarptı. Mallorca Zeitung’un bildirdiği gibi, Serra de Tramuntana’ya ek olarak, Cala Ratjada, Cala Millor ve Sa Coma tatil kalelerinin bulunduğu Mallorca’nın doğusu özellikle etkilendi.

Ada, fırtınanın sonuçlarıyla başa çıkmak için Askeri Acil Müdahale Birimi’nden (UME) yardım istedi. “Juliette” Çarşamba günü doğuya, İtalya’ya doğru hareket etti. Ancak acil servisler bazen sadece yüksek rakımlarda kar altında kalan insanlara saatler sonra ulaşabiliyordu.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Pazartesi kar yağmaya başlamıştı bile. Beyaz ihtişam, Serra de Tramuntana’da yer yer 1,4 metre yüksekliğe kadar yükseliyordu. Kıyılarda fırtınalı rüzgarlar ve yüksek dalgalar da vardı. Büyük miktarlarda yağış, yaklaşık 30 derenin bankalarını patlatmasına ve su baskınlarına neden oldu.

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Başlangıçta coşku uyandıran ve yüzlerce izleyiciyi dağlara çeken şey, yavaş yavaş bir kabusa dönüştü. Yaklaşık 50 günübirlikçi, cep telefonu veya elektrik bağlantısı olmayan Lluc manastırına kar yağdı. Ne de olsa hac yeri, yatacak yer ve yiyecek için yeterli yere sahiptir. Salı akşamı dağ kurtarma ekibi adanın kuzeyindeki manastıra ulaştı. Bölgesel gazetelerin bildirdiğine göre, kar yağanların çoğu geceyi orada geçirdi.

Tramuntana’da kara yolculuk yok

Çarşamba günü hava sakinleşse bile, acil servisler bölge sakinlerinden ve tatilcilerden dikkatli olmalarını istiyor. Temizleme işi henüz tamamlanmadığı için Tramuntana dağlarına gezi yapılmamasını şiddetle tavsiye ediyorlar. Araba kalabalığı onlara engel olur. “Mallorca Zeitung”a göre aşağıdaki yollar hala kapalı:

• Caimari’den Lluc’a Ma-2130
  • Coll de Sóller’de Ma-11A
  • Pollença’dan Fornalutx’a Ma-10
  • Bunyola’dan Orient üzerinden Alaró’ya giden Ma-2100
  • Selva’dan Campanet’e Ma-2131
  • Ma-2210’dan Cap de Formentor’a
  • Sa Pobla’dan Platja de Muro’ya Ma-3433
  • Ma-5018’den Randa’ya
  • Vilafranca’da Ma-15
  • Vilafranca’da Ma-15
  • Felanitx’te Ma-4011

Harici içeriği göster

İspanya’da alışılmadık derecede soğuk

İspanya’nın diğer bölgelerinde de alışılmadık derecede soğuktu ve Pireneler’de gece donları eksi on dereceye kadar düşüyordu. Ulusal hava durumu servisi Aemet’e göre ülkenin kuzeybatısında, bazı yüksek rakımlı bölgelerde kar yağışı beklenebilir ve bu kar yağışı daha düşük rakımlarda yağmura dönüşebilir.

Bununla birlikte, güneşin parladığı yerlerde, gün boyunca zaten hoş bir sıcaktı – örneğin ülkenin en güneyindeki Málaga’da 18 derece.

Haberler/gei/dpa