Güney Kore’nin Değişken Seçmenleriyle Tanışın: Genç, Kırık ve Kızgın

Bakec

Member
SEOUL — 2019’da üniversite birinci sınıf öğrencisiyken, Jeong Hyun-min bazen üç gün boyunca yemeklerini karşılamak için 10 dolardan az paraya sahipti. Aynı yıl, Güney Kore’de bugün hala onu rahatsız eden bir skandal patlak verdi.

Bay Jeong, geçimlerini sağlamak için masaları temizler ve birahanelerde içki servisi yaparken, ülkenin adalet bakanı ve karısı, kızlarının tıp fakültesine süzülerek girmesine yardım etmek için ipleri kullanmakla, hatta bir ödül uydurmakla suçlandılar. sertifika.

Daejeon Üniversitesi’nde siyaset bilimi uzmanı olan Bay Jeong, “İnsanların başından beri ne dediğini anladım: Bu ülkedeki şansınız ne tür bir anne babaya sahip olduğunuza göre belirlenir” dedi. “Politikacılar güvenimizi geri istiyorsa, adalet anahtardır.”

Çarşamba günü, Güney Koreliler yeni bir cumhurbaşkanı seçecek ve tüm gözler, hükümetle ilgili hayal kırıklığı nedeniyle bu yarışı son hafızanın en çekişmeli yarışlarından biri haline getiren gençlerin üzerinde.
Abartılı konut fiyatları, iş fırsatlarının olmaması ve artan gelir uçurumu nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan, bir zamanlar güvenilir bir şekilde ilerici olarak kabul edilen gençlerin şimdi olduğu görülüyor. kararsız ve büyük olasılıkla seçimde dengeyi bozacak.Bir siyaset bilimi öğrencisi olan Jeong Hyun-min, Güney Kore’de bir lisede ders kitapları dağıtan yarı zamanlı çalışıyor. Politikacılar güvenimizi geri istiyorsa, adalet anahtardır” dedi. Kredi… The New York Times için Woohae ChoÖnceki nesillerin aksine, bu seçmenler bölgesel bağlılık, siyasi patronlara bağlılık, Kuzey Kore korkusu veya Kore Yarımadası’ndaki gerilimi azaltma arzusu gibi eski siyasi dinamiklerin etkisinde kalmıyor. Bunun yerine, “Parasite” ve “Squid Game” gibi popüler filmlerde ve TV dizilerinde yakalanan temalar olan ekonomik umutsuzluk ve genel hayal kırıklığından birincil endişeleri olarak bahsediyorlar.

Birçoğu bir deyişi benimsemiştir: “isaenggeul” veya Bu hayatta başaramayız.

Seul’deki Myongji Üniversitesi’nde seçim uzmanı olan Prof. Kim Hyung-joon, “Geçmişte genç Güney Koreliler ilerici oy kullanma eğilimindeydiler, ancak şimdi kararsız seçmenler haline geldiler” dedi. “Onlar için hiçbir şey adalet ve fırsat eşitliği ve bunu hangi adayın sağlayacağı kadar önemli.”Seul’deki Konkuk Üniversitesi yakınlarındaki gençler. Önceki nesillerin aksine, bu seçmenler eski siyasi dinamiklerin etkisinde kalmıyor. Kredi… The New York Times için Woohae ChoMuhalefetteki Halkın Güç Partisi’nin önde gelen adayı Yoon Suk-yeol, tercih ettikleri muhafazakar gündemi öne sürerek 60’lı ve daha büyük yaştaki seçmenleri kazandı. ABD ile daha güçlü bir ittifakı savundu ve hatta Kuzey Kore’ye karşı “önleyici saldırılar” tehdidinde bulundu.
Bay. Yoon’un rakibi, Başkan Moon Jae-in’in Demokrat Partisini temsil eden aday Lee Jae-myung, 40’lı ve 50’li yaşlarındaki seçmenler arasında popülerliğini koruyor. Güney Kore’nin güvenlik müttefiki ABD ile en büyük ticaret ortağı olan Çin arasında diplomatik bir denge kurulması çağrısında bulundu.

Bu sorunlardan çok azı, daha yaşlı seçmenler kadar uygun seçmenlerin üçte birini oluşturan 20’li ve 30’lu yaşlarındaki Güney Korelileri heyecanlandırdı. Aksine, akıllarında belirsiz bir ekonomik gelecek var.

Konkuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 24 yaşındaki Kim Dong-min, “Yaşam standartları ebeveynlerimizinkinden daha düşük olacak ilk nesil olacağız” dedi.Kim Dong-min, 24, Konkuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde kütüphanede okuyor. Yaşam standardı anne babamızınkinden daha düşük olacak ilk nesil biz olacağız” dedi. Kredi… The New York Times için Woohae Cho1950-53 Kore Savaşı’nı takip eden on yıllarda, çoğu Güney Koreli eşit derecede yoksuldu. Başarıyı bulanlara genellikle “mütevazı bir hendekten yükselen bir ejderha” denirdi.

Orta sınıf hayalleri, savaş sonrası ekonomi kükreyip işleri dağıtırken, makuldü. Eğitim, yukarı doğru hareketliliğin bir aracı olarak işlev gördü. Milyonlarca insan, sonunda en iyi okulların ve ülkenin zenginliğinin çoğunun yoğunlaştığı Seul metropol bölgesine göç etti.
Seçkin bir üniversiteden mezun olmak ve Seul’de bir daireye sahip olmak sosyal hareketliliğin sembolü haline geldi. Ancak son yıllarda ekonomi yavaşladı ve bu eski formül çöktü. Geçen yıl yapılan bir ankette, Güney Kore’de ankete katılanların yaklaşık yüzde 65’i, çocuklarının ekonomik geleceğinin kendilerinden daha iyi olacağına şüpheyle baktıklarını söyledi.Seul’de ortalama bir hane bir ev satın alabilmek için tüm gelirini 18,5 yıl boyunca biriktirmek zorundadır. Kredi… The New York Times için Woohae Cho20’li ve 30’lu yaşlarındaki katılımcıların çoğu, en iyi üniversitelere kabul edilmek büyük ölçüde ebeveynlerin pahalı özel öğretmenler için para sağlayıp sağlayamayacaklarına bağlı olduğundan, eğitimi artık büyük bir eşitleyici olarak görmediklerini söyledi.

“Bir maratonda mücadele ederken başkalarını spor arabalarla seyrederken nasıl hissedersiniz?” 23 yaşındaki Oh Byeong-ju, Seul’deki Dongguk Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi.

Hanehalkı servetinin yaklaşık dörtte üçünün gayrimenkulde yoğunlaştığı Güney Kore’de, hiçbir endeks artan eşitsizliği konut fiyatları gibi göstermiyor. Güney Kore’de bir gelenek olan – varlıklı ebeveynleri daire satın almalarına yardım eden genç çiftler, Bay Moon’un yönetiminde Seul’deki mülklerinin neredeyse iki katına çıktığını gördüler.

Öte yandan, ortalama bir hane, KB Kookmin Bank’ın tahminlerine göre şehirde bir daire alabilmek için tüm gelirini 18,5 yıl boyunca biriktirmek zorunda.

“Çalışıp tüm hayatınız için para biriktirseniz bile, Seul’de bir daire satın almak imkansız hale geldi” dedi 27 yaşındaki Park Eun-hye, uygun fiyatlı bir sivil toplum örgütü olan Youth Mungan’da çalışıyor. yoksul gençler için yemekler. “Adaylar ne derse desin kulağa inandırıcı gelmiyor. Bunun yerine gençler, tasarruf ettiğimiz az parayı hisse senetlerine ve kripto para birimlerine yatırıyor.”Seul’deki Dongguk Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan 23 yaşındaki Oh Byeong-ju, “Bir maratonda mücadele ederken nasıl hissederdiniz? ve spor arabalarda dolaşan başkalarını görüyor musun?” Kredi… The New York Times için Woohae ChoGüney Kore’nin yoksulluk oranı ve gelir eşitsizliği zengin ülkelerdeki en kötüler arasında yer alıyor ve gençler en zorlu zorluklarla karşı karşıya. Hükümet verilerine göre, 15 ve 29 yaşları arasındaki her beş Güney Koreliden yaklaşık biri Ocak ayı itibariyle fiilen işsizdi. Bu, ulusal ortalamanın çok üzerinde, yüzde 13,1.

Göreve başladığında, Bay Moon herkes için “eşit fırsatlar” sözü verdi. Süreç adil olacak” dedi. “Ve sonuç adil olacak.”

Pek çok genç, adalet ve fırsat eşitliğinin – ya da bu değerlerin kendi versiyonlarının – bunun yerine aşındığını iddia ediyor. Bay Moon’un hükümeti, 2018 Kış Olimpiyatları için Kuzey Kore ile ortak bir buz hokeyi takımı kurduğunda, elit Güney Koreli sporcuları daha düşük Kuzey Koreli oyuncularla değiştirmenin adaletsiz olduğunu savunarak kızdılar.Seul’deki başkan adaylarının portrelerini içeren posterler. Kredi… The New York Times için Woohae ChoVe geçen yıl, yetkililerin konumlarını konut piyasasında kişisel kazanç elde etmek için kullandıklarını ortaya çıkaran bir skandalın ardından, genç seçmenler Bay Moon hükümetinin Seul belediye başkanlığı seçimlerinde ezici bir yenilgi almasına yardımcı oldu.

Rakip siyasi partiler o zamandan beri Güney Koreli gençleri yatıştırmak için acele ettiler. Milletvekilleri, asgari oy kullanma yaşını 19’dan 18’e ve Parlamentoya aday olma yaş sınırını 25’ten 18’e indirdi. Önde gelen iki başkan adayı Bay Lee ve Bay Yoon, hem özür dilediler hem de oy kazanmak için farklı taktikler uyguladılar.
Bay. Yoon’un popülaritesi, 20’li yıllarda Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Bakanlığı’nı ortadan kaldırma sözü verdikten ve kendisini feminist olarak tanımlayan bir kampanya danışmanını devre dışı bıraktıktan sonra erkekler arasında yükseldi. Genç erkekler arasında anti-feminist duygular yaygın.Park Eun-hye, 27, Youth Mungan’da, Seul’deki gençler için uygun fiyatlı yemekler sağlayan bir sivil grup. Kredi… The New York Times için Woohae ChoLee, 20’li yaşlarındaki kadınlar arasında daha popüler ve flört tecavüzü ve diğer cinsel suçlar için daha sert cezalar getireceğine söz verdi. Ayrıca şirketlerin cinsiyet-ücret farklarını çalışanlarına ve halka açıklamasını sağlamak için kampanya yürüttü.

Ancak 20’li ve 30’lu yaşlarındaki Güney Korelilerin yüzde 20 ila yüzde 30’u, anketlere göre bu hafta oy vermeden önce tercih ettikleri adayla ilgili fikirlerini değiştirebileceklerini söyledi. Bay Jeong, “Bizim desteğimiz bir siyasi partiden diğerine değişiyor,” dedi.
 
Üst