İlk Olarak, Güney Kore’ye Vietnam Savaşı Kurbanını Tazmin Etmesi Emri Verildi

Bakec

Member
SEUL — Seul’deki bir mahkeme Salı günü Güney Koreli denizcilerin Vietnam Savaşı sırasında silahsız köylüleri katletmekten suçlu olduğuna karar verdi ve Güney Kore hükümetine Vietnamlı kurbanlardan birine tazminat ödemesini emretti.

Karar, türünün ilk örneğiydi ve hükümetin Güney Koreli askerlerin Vietnam’da sivil katliamlar yaptığı iddialarını uzun süredir yanıtlamayı reddettiği ülkede emsal teşkil etmesi bekleniyor.

62 yaşındaki Nguyen Thi Thanh, 2020’de Güney Koreli denizciler 12 Şubat’ta Vietnam’ın merkezindeki Phong Nhi ve Phong Nhut köylerini süpürdüklerinde beş akrabasını kaybettiğini ve o ve erkek kardeşinin ağır yaralandığını söyleyerek Güney Kore hükümetine dava açtı. 1968, 70’den fazla köylü öldürüldü.

Olaydan kısa bir süre sonra olayı soruşturan bir Amerikan askeri yetkilisine göre, vurulan veya süngülerle bıçaklanan kurbanların çoğu, hayatları için yalvarırken “katledilen” kadın ve çocuklardı.


Kararın bir parçası olarak, Seul Merkez Bölge Mahkemesinden Yargıç Park Jin-soo, hükümete Bayan’ı kovmasını emretti. Nguyen, Güney Kore İkinci Deniz Tugayı üyelerinin ailesine yaptıklarının “açıkça yasa dışı bir eylem olduğunu” söyleyerek tazminat olarak 23.900 dolar. Yargıç, Güney Koreli denizcilerin köylüleri silah zoruyla toplayıp katlettikleri konusunda Bayan Nguyen ile aynı fikirdeydi. Yargıç ayrıca hükümet avukatlarının zamanaşımına başvurma girişimini de reddetti.

Karar, bir Güney Kore mahkemesinin hükümeti Vietnam Savaşı sırasında bir sivil katliamından sorumlu tuttuğu ilk kez oldu.

“Haberleri duyduğuma çok sevindim,” Bayan Salı günü Seul’deki mahkeme kararına katılmayan Nguyen, Güney Koreli avukatları tarafından dağıtılan bir görüntü klibinde söyledi. “Duruşma sırasında kurbanların ruhlarının benim yanımda olduğunu düşünüyorum.”

Güney Kore, Vietnam’a 320.000 asker göndererek, onu savaşta Amerikan kuvvetlerinin yanında savaşan en büyük yabancı birlik haline getirdi. Ancak Güney Kore birliklerinin Vietnamlı sivilleri topluca katlettiğine dair söylentiler uzun süredir devam ediyor.

Bayan Nguyen, üç yıl önce davasını açmak için Seul’deki insan hakları avukatlarının ve sivil toplum gruplarının yardımını aldığında, böyle bir iddia edilen katliamın Güney Kore mahkemesinde tazminat arayan ilk kurbanı oldu. Güney Kore Savunma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, mahkeme kararını diğer devlet kurumlarıyla görüştüğünü söyledi.


Karar, Vietnam’daki diğer iddia edilen toplu katliamların kurbanlarını Güney Kore’de benzer davalar açmaya teşvik edebilir. Bayan Nguyen’in avukatları, kararın Güney Kore Parlamentosunu, Güney Kore askerlerinin Vietnam’da binlerce sivili öldürdüğüne dair uzun süredir devam eden iddiaları soruşturmak için özel bir yasa çıkarmaya sevk edeceğini umuyordu.

Phong Nhi ve Phong Nhut’taki cinayetler, Amerikan birliklerinin yüzlerce silahsız Vietnamlı sivili öldürdüğü My Lai katliamından bir ay önce gerçekleşti.

Ancak çağdaş tarihin en kanlı savaşlarından birinin vahşetiyle yüzleşme çabaları, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Güney Kore’de yoğun duyguları tetikledi. My Lai katliamında yalnızca bir asker – Teğmen William Calley – hüküm giydi ve Başkan Richard Nixon cezasını ömür boyu hapisten birkaç yıl ev hapsine indirdi.

2000 yılında Güney Kore’de Vietnam Savaşı gazileri, savaş zamanı sivil katliamları bildiren bir haber dergisinin ofisine saldırdı. Eski askerlerin çoğu, Amerikan ordusunun savaş sırasında kullandığı Agent Orange yaprak dökücünün neden olduğunu söyledikleri sağlık sorunlarından uzun süredir şikayet ediyorlardı.

Nguyen Thi Thanh, Phong Nhi ve Phong Nhat’taki katliamdan kurtulanlardan biridir ve Güney Kore hükümetine karşı açtığı dava onun lehine sonuçlanmıştır. Kredi… The New York Times için Linh Pham

Phong Nhi ve Phong Nhut’taki katliam, Vietnam’daki Güney Koreli askerlerin suçlandığı iddia edilen toplu katliamlar arasında en iyi belgelenenlerden biriydi. Amerika Birleşik Devletleri ordusu, gizliliği kaldırılmış Amerikan belgelerine göre, cinayetlerin meydana gelmesinden birkaç gün sonra davayı soruşturdu.

Belgelere göre, Quang Nam Eyaleti, Dien Ban’da faaliyet gösteren Amerikan Deniz Piyadeleri ve Güney Vietnamlı milisler, Güney Kore deniz birliğinin bir denizciyi yaralayan küçük bir yangını araştırmak için Phong Nhi ve Phong Nhut’a hareket etmesinden sonra ateş sesleri duydular ve yanan kulübeler gördüler.


ABD Deniz Piyadeleri ve milisler yaralı olarak kaçan köylülere yardım etti. Askerler daha sonra Phong Nhi’yi ziyaret etti ve ceset yığınları buldu. Amerikan Deniz Piyadelerinden biri, mahkemede delil olarak sunulan fotoğraflar çekti.

Duruşma sırasında hükümetin avukatları, Güney Koreli denizcilerin katliam yaptığını kanıtlayacak yeterli kanıt olmadığını söylediler. Gerçekleşmiş olsa bile, bunun Viet Cong ve Güney Koreli denizciler arasındaki gerilla savaşının talihsiz ama yasa dışı bir parçası olarak görülmemesi gerektiğini söylediler.

Duruşmada, Bayan Nguyen’in köyünde sivilleri öldürmekle suçlanan Güney Kore deniz birliğinin eski bir üyesi olan 76 yaşındaki Ryu Jin-seong’un ifadesi onun hesabını onayladı.‌

Yıllardır hem Güney Kore hem de Vietnam hükümetleri kurbanların dertlerini kamuoyu önünde tartışmayı reddetmiş, bunun yerine iki ülke arasındaki ekonomik bağları güçlendirmeye odaklanmıştı. Bay Ryu, geçen ay çevrimiçi bir forum sırasında “Ama mahkemede ifade vermek için öne çıktım çünkü başka kimse gerçeği söylemeyecek” dedi. “Güney Kore geçmişini temizlemeli.”

Güney Kore hükümetinin karara itiraz etmesi için iki haftası bulunuyor.
 
Üst