İtalya’da Dang humması: Garda Gölü’nde koruyucu önlemler

SuZi

Global Mod
Global Mod
Sivrisinek ısırıkları yaz aylarında can sıkıcı yoldaşlardır. Ancak İtalya’da artık gerçekten tehlikeli hale gelebilirler: Orada, dang hummasını bulaştırabilen günlük Aedes sivrisineği yaramazlık yapıyor. “Frankfurter Rundschau”nun bildirdiği gibi, Lombardiya’daki hastaların tropikal virüs testleri zaten pozitif çıktı. 70 yaşındaki genç hastanede tedavi altına alındı.Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde birçok tatilci gıda zehirlenmesinden şikayetçi.

Gezginlerin en sık hastalandığı yerler bu tatil yerleridir


Bir endeks şunu gösteriyor: Enfeksiyon riskinin özellikle yüksek olduğu bazı popüler seyahat destinasyonları var. Bunlar nelerdir ve kendinizi gastrointestinal hastalıklar ve benzerlerinden en iyi şekilde nasıl koruyabilirsiniz?


Tutarlı basında çıkan haberlere göre, Garda Gölü’ndeki Maneraba ve Padenghe belediyelerinde iki vaka daha var. “gardapost.it” haber dergisinin yazdığı gibi, Manerba belediye başkanı Flaviano Mattiotti sivrisineklerle mücadele için önlemler alınmasını emretti.

Su birikmesini önleyin


Yerel halk, vücutlarının mümkün olduğu kadar çok bölümünü giysilerle örtmeye ve tropikal böcek kovucu kullanmaya teşvik ediliyor. Ayrıca kapı ve pencerelere de sineklik takılmalıdır. Küçük hayvanlar da duman spiralleri, elektrikli ısıtıcılar ve böcek ilaçları ile uzak tutulmalıdır.


Sivrisinekler durgun suda çoğaldığından, örneğin tencere veya bardak altlıkları gibi en küçük su birikintileri bile giderilmelidir. Benzer önlemler Padenghe’de de duyuruldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı da artık İtalya’daki dang humması virüsü konusunda uyarıda bulunuyor.

Dang humması kendini nasıl gösterir?


Dang humması belirtileri ateş, deri döküntüsü ve şiddetli vücut ağrılarını içerebilir. Federal Dışişleri Bakanlığı, özellikle çocuklarda ciddi komplikasyonların ortaya çıkabilmesine rağmen, bunun seyahat edenler için çok nadir olduğunu vurguluyor. Dang hummasına karşı aşı konusunda seyahat hekimliği uzmanlarından bilgi almanız ve gün içerisinde sivrisinek ısırıklarına karşı sürekli olarak kendinizi korumanız önerilir.

Virüs ancak enfekte sivrisinek yoluyla bulaşabiliyor, insanlar birbirlerine bulaşamıyor. Bir sokmadan sonra enfeksiyonun ilk belirtileri üç ila on gün sonra ortaya çıkar, üç ila yedi gün sonra en kötüsü geçmiş olmalıdır. Dang humması hızlı bir kan testiyle tespit edilebilir.


Gezginlerin şu anda neleri bilmesi gerekiyor? Hepsi önemli Tatil haberlerini Reisereporter’da bulabilirsiniz.
 
Üst