Kapitalist ve emperyalist ne demek ?

SuZi

Global Mod
Global Mod
Kapitalizm ve Emperyalizm nedir?

Kapitalizm ve emperyalizm, iki farklA ekonomik sistemdir. BunlarAn her ikisi de dA14nyadaki ekonomik gA14cA14n ve kaynaklarAn daAAlAmAnA belirleyen kavramlar olarak kabul edilmektedir. Akisi arasAnda oldukAa farklAlAklar vardAr ve her iki sistem de, modern dA14nyada ekonomik etkiye sahiptir.

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, kAr amacA gA14den Azel Airketler tarafAndan yAnetilen, A14retimin serbest piyasaya dayalA olduAu ekonomik sistemdir. Kapitalist sistemde, herhangi bir A14retim aracAnAn sahibi olan Azel Airketlerin, A14rA14nlerini piyasada satAn alAp satmalarAnAn AzgA14rlA14AA14 vardAr. BAylece, A14retimin kontrolA14 Azel Airketlerin elindedir. AynA zamanda, kapitalist sistemlerde A14cretli AalAAanlarAn emeAinin, A14retenlerin elindeki kaynaklarAn kontrolA14nde olduAu sAylenebilir.

Emperyalizm Nedir?

Emperyalizm, bir A14lkenin diAer A14lkelere karAA siyasi, ekonomik ve kA14ltA14rel gA14cA14nA14 kullanmasAdAr. Emperyalizm, genellikle gA14AlA14 bir A14lkenin, diAer A14lkelerin topraklarAnA ve kaynaklarAnA kontrol etmeyi veya sAmA14rmeyi amaAlayan bir siyasi stratejidir. Bu siyasi strateji, A14lkelerin gA14Aleri arasAndaki dengesizlikten faydalanarak, gA14AlA14 A14lkenin diAer A14lkelerin kaynaklarAnA ve A14retim sektArA14nA14 kontrol etmesini amaAlar.

Bu iki sistem arasAndaki fark, kapitalizmin A14retimin serbest piyasaya dayalA olmasA ve emperyalizmin A14lkeler arasAnda gA14A dengelemesi A14zerine kurulmuA olmasAdAr. Kapitalizmde, A14retimin kontrolA14 Azel Airketlerin elindedir; emperyalizmde ise, A14lkeler arasAndaki gA14A dengesi A14zerine kuruludur. Kapitalizmde, A14reticilerin A14rA14nlerini piyasada satAn alAp satmalarAna izin verilirken, emperyalizmde ise, gA14AlA14 bir A14lkenin diAer A14lkelerin kaynaklarAnA ve A14retim sektArA14nA14 kontrol etmesi amaAlanAr.

Kapitalizm ve emperyalizm, dA14nyadaki ekonomik gA14cA14n ve kaynaklarAn daAAlAmAnA belirleyen iki farklA sistemdir.