Tavuklu Garnitürlü Eksiksiz Bir Pilav

SuZi

Global Mod
Global Mod
Tavuklu Garnitürlü Harika Bir Pilav Tanımı İçin Malzemeler

• 1 çay bardağı haşlanmış bezelye
  • 1 çay bardağından biraz az mısır
  • 350-450 gram kadar tavuk göğsü (miktar size kalmış)
  • Yarım soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • Karabiber
  • Tuz
  • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Tavuklu Garnitürlü Eksiksiz Bir Pilav Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Öncelikle herkese selamlar.Sizlere epey lezzetli bir pilav tanımım var. Ben bu pilavı yapınca yanına bir salata ve ayran ile yiyoruz ve yanına öteki bir çeşide gerek kalmıyor. Ayrıyeten fazlaca lezzetli ve hoş bir pilav kesinlikle deneyin. Ben kimi vakit içine patates, havuç da ekliyorum kimi vakit yalnızca tavuklu yapıyorum kimi vakit etli yapıyorum her biçimde harika oluyor. Kesinlikle deneyin!
😊
.

1. Tavukları kuşbaşı doğrayalım tencerede kavuralım. Tavuklar kavrulunca üzerine ince doğranmış soğan ve iri doğranmış sarımsakları ekleyelim.
  2. Soğan uygunca kavrulunca haşlanmış bezelye ve mısırları ek edelim. Benim mısırlarım konserve değildi lakin bezelyem konserveydi. Sizde elinizde ne var ise onu kullanın yalnızca haşlanmış olması lazım her ikisinin de asla çiğ olmamalı. Rende havuç eklemek isterseniz bu basamakta ekleyin birkaç dakika kabrulsun.
  3. 1-2 dk da garnitürleri kavuralım, bu basamakta tereyağı ve karabiberide ekleyelim.
  4. İyice yıkadığımız pirinçleri tencereye ek edelim.
  5. Bir dakika kadar kavuralım. Pirinçlerin üzerini geçene kadar soğuk su ek edelim. Su ölçüsü şahıstan bireye, pirinçten pirinçe değişir. Örneğin osmancık pirinç daha farklı su alır, suda beklemiş pirinç daha az su alır. Ben kendi yaptığım ölçüyü yazıyorum. 2 su bardağı pirinç 3-3. 5 bardak (aynı bardak ile) su ek edelim. Bu esnafa sıcak yahut soğuk du hiç fark etmez. Ben kimi vakit kaynar su kimi vakit soğuk su eklerim. Bu sefer soğuk ekledim.
  6. Pilavın kapağını kapatalım. Yaklaşık 30 dk orta ateşte denetimli pirişirelim. Lütfen ortada denetim edelim. Suyu az gelirse kaynar su eklenebilir.
  7. Çok kısık ateşte pişirmeyin lapa olmasın.
  8. Pişince kapak kapalı 20 dk dinlendirin.
  9. İsteğe göre maydanoz vs de eklenebilir.Şimdiden kolay gelsin.
Tavuklu Garnitürlü Eksiksiz Bir Pilav Tanımı Fotoğraflı Yapılışı