Thich Nhat Hanh Yaşam, Savaş ve Mutluluk Üzerine

Bakec

Member
Etkili Zen ustası Thich Nhat Hanh, Cumartesi günü 95 yaşında öldü Vietnam’ın Hue şehrinde, yaşadığı tapınakta. Üretken bir yazar, şair ve öğretmen olarak, Budist ilkelerini sosyal meselelere olduğu kadar günlük hayata da uygulayarak “engelli Budizm” dediği şeye inanıyordu. İşte kitaplardan, konuşmalardan ve yayınlanmış röportajlardan alınan düşüncelerinden mütevazı bir seçki.

Yavaşlama hakkında

“Koşmaya, çabalamaya, aramaya veya mücadele etmeye gerek yok. Sadece ol. Sadece bu yerde anda olmak, meditasyonun en derin pratiğidir. Çoğu insan gidecek hiçbir yerin yokmuş gibi yürümenin yeterli olduğuna inanamaz. ”

“Buda dedi ki, ‘Benim pratiğim pratik yapmamanın pratiğidir. ‘ Bu çok şey ifade ediyor. Tüm mücadeleyi bırakın. Kendinize izin verin, dinlenmek için. ”

“İnsanlar nirvanaya girmekten bahsediyor ama biz zaten oradayız. Amaçsızlık ve nirvana birdir. ”

“Birçoğumuz hayatımız boyunca koşturduk. Durma alıştırması yapın. ”

Ölüm üzerine

“En büyük korkumuz, öldüğümüzde bir hiç olmamızdır. Çoğumuz, tüm varlığımızın, doğduğumuz veya hamile kaldığımız andan başlayıp, öldüğümüz anda sona eren bir yaşam süresi olduğuna inanırız. Hiçlikten doğduğumuza ve öldüğümüzde bir hiç olduğumuza inanıyoruz. Ve böylece yok olma korkusuyla doluyuz.

“Buda bizim varlığımız hakkında çok farklı bir anlayışa sahip. Doğum ve ölümün birer kavram olduğu anlayışıdır. Onlar gerçek değil. Bunların doğru olduğunu düşündüğümüz gerçeği, acı çekmemize neden olan güçlü bir yanılsama yaratır. Buda doğum olmadığını öğretti; ölüm yok; gelen yok; gidiş yok; aynısı yok; farklı yok; kalıcı bir benlik yoktur; yok oluş yoktur. Sadece var olduğunu düşünüyoruz. Yok edilemeyeceğimizi anladığımızda korkudan kurtuluruz. Bu büyük bir rahatlama. Hayattan zevk alabilir ve onu yeni bir şekilde değerlendirebiliriz. ”

Bu beden ben değilim. Ben bu bedenle sınırlı değilim.
Ben sınırsız bir yaşamım.
Hiç doğmadım,
Ve ben hiç ölmedim.

Meditasyon hakkında

“Nefes alarak, ‘burada, burada’ diye tekrar edin. ‘ Nefes verin, ‘şimdide, şimdide. ‘ Bunlar farklı kelimeler olsa da, tamamen aynı şeyi ifade ediyorlar. Buraya geldim, şimdiye geldim. Ben burada evdeyim. şu an evdeyim. ”

“Bu yüzden lütfen meditasyon veya yürüyüş meditasyonu yaparken hiç çaba sarf etmeyin. Dinlenirken kendinize o çakıl taşı gibi olmanıza izin verin. Çakıl nehrin dibinde duruyor ve çakılın hiçbir şey yapmasına gerek yok. Yürürken dinleniyorsunuz. Otururken dinleniyorsunuz. ”

“Meditasyon yapmak, eve, kendine gitmek demektir. O zaman içinizde olup bitenlerle nasıl ilgileneceğinizi ve çevrenizde olup bitenlerle nasıl ilgileneceğinizi bilirsiniz. ”

“Sadece ol. Sadece bu yerde anda olmak, meditasyonun en derin pratiğidir. ”

Savaşta

“Uçakların, silahların, bombaların yanlış algıları ortadan kaldıramayacağını çok iyi biliyoruz. Yalnızca sevgi dolu konuşma ve şefkatli dinleme, insanların yanlış algılarını düzeltmelerine yardımcı olabilir. Ancak liderlerimiz bu disiplinde eğitimli değiller ve terörizmi ortadan kaldırmak için yalnızca silahlı kuvvetlere güveniyorlar. ”

“Savaşa hazırlanmak, milyonlarca erkek ve kadına kalplerinde gece gündüz öldürme pratiği yapma fırsatı vermek, gelecek nesillere aktarılacak milyonlarca şiddet, öfke, hüsran ve korku tohumu ekmektir. ”

“Barış ve uzlaşma pratiği, insan eylemlerinin en hayati ve sanatsal olanlarından biridir. ”

Farkındalık üzerine

“Dikkatle, o anda mevcut olan yaşamın harikalarına dokunmak için kendinizi şimdiki zamana yerleştirebilirsiniz. ”

“Birçok insan yaşıyor ama hayatta olmanın mucizesine dokunmayın. ”

“Çayı yavaş ve hürmetle için, sanki tüm dünyanın döndüğü eksenmiş gibi – yavaş, eşit, geleceğe doğru acele etmeden. Gerçek anı yaşa. Sadece bu an hayattır. ”

Acı çekmek üzerine

“Acıdan kaçma ve mutluluğu arama eğilimimiz var. Ama aslında, eğer acı çekmediyseniz, gerçek mutluluğu yaşama şansınız yoktur. ”

“Budizm bize acıdan kaçmamayı öğretir. Acılarla yüzleşmek zorundasın. Sebebini, ıstırabın oluşumunu tanımak için ıstırabın doğasına derinlemesine bakmalısınız. ”

“İnsanlar acılarından kurtulmakta zorlanırlar. Bilinmeyenden korktukları için tanıdık acıları tercih ederler. ”

Korku üzerine

“Çoğumuz harika anlarla ve zor anlarla dolu bir hayat yaşıyoruz. Ama çoğumuz için, en neşeli olduğumuzda bile, sevincimizin arkasında korku vardır. ”

“Korkusuzluk sadece mümkün değil, nihai neşedir. Korkusuzluğa dokunduğunuzda özgürsünüz. ”

Mutluluk üzerine

“Mutluluğa giden yol yoktur – mutluluk yoldur. ”