Türkmen Pilavı

SuZi

Global Mod
Global Mod
Türkmen Pilavı Tanımı İçin Malzemeler

• 1kg et yada tavuk
  • 1 kg havuç
  • 1 kg soğan
  • 3 tane orta boy
  • 1 ,5 su bardağı ayçiçek yağı
  • 2 baş sarımsak
  • 1 kg pirinç
  • Tuz
  • Yeteri kadar su
Türkmen Pilavı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. İlk evvel pilav yapacağımız kazanımıza yağını koyuyoruz.
  2. Etlerimizi doğruyoruz ben tavukdan yapdım dana yada kuzu eti isteğe bağlı hepsinden de lezzetli oluyor.
  3. Doğradığımız etimizi tuzluyoruz düzgünce ısıtılmış yağda kavuruyoruz kavrulan etin üstüne soğanları atıp kavurmaya devam ediyoruz.
  4. Sarımsak bütün olarak atabilirsiniz ve kıydığımız havuçları da atdıkdan daha sonra orta ateşde öbür gereçler ile kavrulana kadar orta ara karışdırıyoruz. Havuçları da dağılmaması lazım oyuüden hafifçeçe karışdırabilirsiniz.
  5. daha sonra bir litere kadar kaynar suyu ekliyoruz lezzeti suya çıkana kadar yarım saat kısık ateşde kaynamaya bırakalım.
  6. Tuzunu da kendi isteğinize bakılırsa ayarlaya bilirsiniz.
  7. Pirincimizi 3 kez yıkayıp pilav suyunun üstüne döküyoruz ve bir daha pirincin üstüne 4 santim geçecek kadar kaynar su ekliyoruz.
  8. Su eklediğimiz için tuzu yavaşça olacakdır o yüzden bir az tuzda eklemeniz gerekir pilav suyu bir az tuzlu olmalı.
  9. daha sonradan eklediğimiz su pilavın yapış yapış olmadan demlenmesini sağlıyor.
  10. Pirinç suyu çekdikden daha sonra pak bir poşetle nem çıkmayacak biçimde kapatırsanız hoş ve lezzetli pilav olacakdır.
  11. Pilavın üstünü kapatdıktan daha sonra 15 dakika geçdikden daha sonra açıp karışdırmadan üstden pirinci çevirmeniz lazım ve bir daha kapatmanız lazım.
  12. 20 dakika bekleyin pilav hazır kesinlikle deneyin epeyce seveceğinizden eminim.Afiyet olsun yalnısımıda lütfen affedin Türkçem iý lisan fakat ýinede aňlatmaya çalışıyorum.
Türkmen Pilavı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı