Zhou Guanyu, Formula 1 Tarihini Yazmak üzere

Bakec

Member
72 yıl sonra, yüzlerce yarıştan ve 776 sürücüden sonra Formula 1 ilk kez Grand Prix’de Çinli bir yarışçıya sahip olacak.

22 yaşındaki Zhou Guanyu, bu sezon Alfa Romeo F1 Takımında Finli sürücü Valtteri Bottas’a katılacak.

Şanghay’dan Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali

“Çin’deki hayran kitlemizi büyütmek için heyecan verici bir fırsat sağlayacak olan Zhou’ya hoş geldiniz” dedi. Formula 1, 2004 yılında kendi şehrinde Çin Grand Prix’sini tanıttığında 5 yaşındaydı. Zhou katıldı, bağlandı ve bir yıl sonra şimdi karşı yarışacağı Fernando Alonso’yu desteklemek için bir bayrak sallayarak geri döndü.

Zhou, karting’e 8 yaşındayken, ancak motor sporlarının nispeten olgunlaşmamış olduğu bir ülkede başladı.

“En büyük şey [Çin]’in motor sporlarında bir lideri olmamasıydı,” dedi Zhou. “Formula 1’de bulunmuş, bu deneyimi alıp [diğerleriyle] nasıl gelişeceğini paylaşabilecek kimse yok.”

Zhou, Alfa Romeo’nun direksiyonunun başında, Mercedes’ten George Russell ve Williams’tan Alexander Albon’a, 25 Şubat’ta Barselona’da yapılan Formula 1 testi sırasında liderlik etti. , İspanya. Kredi… Rudy Carezzevoli/Getty Images

Zhou 12 yaşında İngiltere’ye ve sonunda hala yaşadığı Londra’ya taşındı.

Zhou, Formula 1’e giden rekabetçi yola girdikten sonra, “Evde her şeyi kazanmaktan orta saha koşucusu olmaya geçtim” dedi. Kartingde şampiyonluklar kazandım, ardından formül yarışlarına katıldım ve Formula 1 takımlarının genç programlarına katıldım.”

Zhou, Ferrari’nin rehberliğinde Formula 4 ve Formula 3’te yükseldi ve sonunda Renault’nun genç sürücü programına geçerek Formula 2’ye geçti. 2019’da programın baş çaylağıydı, ancak 2020’deki bazı kötü sonuçlar ilerlemesini yavaşlattı.

“Çok yakındım ama aynı zamanda çok uzaktım” dedi. “F2’den sonraki adım F1’dir, yoksa işiniz biter, kapı kapanır.”

Zhou 2021’de F2’de kaldı, dört yarış kazandı ve şampiyonada üçüncü oldu, Alfa Romeo onu 2022 için işe aldı.

He 2020’de ölen NBA yıldızı Kobe Bryant’a ithafen yarış numarası olarak 24’ü seçti. “Çok küçüklüğümden beri izledim” diyerek, “ortaokuldaki tüm ayakkabılarımın” Bryant’tan ilham aldığını da sözlerine ekledi. .

Zhou, bu yıl Çin’i Formula 1’e getirirken, Formula 1 Çin’de olmayacak. Şanghay’daki Çin Grand Prix’si, ülkenin katı Covid politikası nedeniyle üst üste üçüncü yıl iptal edildi.

2020’nin ortasından beri Şanghay’a dönmeyen Zhou, “İçim yanıyor, eve gitmiyorum” dedi. Dünya şampiyonu Max Verstappen’in Hollanda’da ve Sergio Pérez’in Meksika’da aldığı coşkulu karşılamayı gördü.

“Geçmişte bir hemşerimiz yoktu” dedi. “Gelecek için daha fazla [Çinli] insanın yarıştığını görmek harika olurdu.”

Zhou, bu yıl Formula 1’in tek çaylağı.

Alfa Romeo’nun takım patronu Frédéric Vasseur, “F1’e katıldığınızda zorluk megadır ve F2 giderek en üst seviyeye yaklaşıyor olsa da, F1 hala başka bir dünyadır” dedi. “Keşfedecek çok şeyiniz var; araba ile tamamen yeni bir yaklaşıma ihtiyacınız var, öğrenecek yeni parkurlarınız var; 16 kişiden 600 kişilik bir ekibiniz var; her konu farklı.”

Zhou, geçen yılı dokuzuncu sırada tamamlayan Alfa Romeo ile yalnızca Aralık ayında çalışmaya başladı, ancak Vasseur ilk işaretlerin cesaret verici olduğunu söyledi.

“Çok hoş bir tavrı var ama aynı zamanda saldırgan da olabilir ve bu çok iyi bir kombinasyon,” dedi Vasseur. “Zor olacağını çok iyi biliyor ve bu önemli, ancak Valtteri ve takımdaki herkesin ona yardım etmeye hazır olduğunu düşünüyorum. Çok açık fikirli ve başarılı olacağına eminim.”

Izgarada sıraya girmek bile Zhou için bir rüya olacak. Geçen Temmuz, Avusturya Grand Prix’sinde antrenman sırasında Alp F1 Takımı için sürdü.

“Antrenman yaptığımda, sanki gerçek değilmiş gibi özel hissettim” dedi. “Bir soğuma turu yaptığınızda, diğerlerinin yaklaştığını görün ve bu [Lewis] Hamilton, [Sebastian] Vettel, bunlar televizyonda duyduğunuz isimler. Aynı haftasonunda olmak oldukça çılgınca. Onlarla yarışmak, yarışmak harika olacak.

“Aldığım geri bildirimlere göre, evde olumlu hisler var,” dedi. “Ülkeyi omuzlarımda taşımak bana o enerjiyi veriyor. F1’de buradayım ve burada başarılı olmak ve insanları gururlandırmak istiyorum.”